För ungefär ett år sedan lämnade Mohammad Zakholi restaurangbranschen. Han drev tidigare Restaurang Corner (nuvarande Palmas). Frånvaron blev dock inte långvarig. För en vecka sedan köpte han Linde Pizzeria och öppnar med nya tag redan i morgon (läs fredag).
Energinivån är hög inne i den lilla restauranglokalen på Kristinavägen när vi hälsar på – dagen innan premiären. Nye ägaren Mohammad Zakholi och hans ständige kökschef Fread Ahmad är på toppenhumör och ser fram emot att få bekanta sig med nya och gamla gäster igen.
-Det har redan kommit fram folk och sagt att det är roligt att vi är tillbaka igen, berättar Mohammad ödmjukt.
Radarparet Mohammad och Fread kommer dock att bli en trio nu. Mohammad berättar att han aldrig skulle ha kastat sig in i branschen igen om det inte vore för hans son, Shavan.
-Jag sålde min tidigare restaurang eftersom den tog så mycket av min tid, tid jag hellre ville ägna åt min familj. Nu kommer jag att driva den nya restaurangen tillsammans med min son. Hade det inte varit för honom hade jag inte gett mig in i det här igen, berättar han.
Lokalen har fräschats upp med ny inredning och inom kort skall även en uteservering fixas till.
-Vi ska satsa på ett bredare utbud än en traditionell pizzeria med t ex á la carte och lunchmeny. Sedan väntar vi tillstånd för att få servera öl och vin till maten också, säger Mohammad.
Fotnot: Mohammad Zakholi kom till Lindesberg i mitten av 80-talet och har sedan dess ägt tre restauranger (Restaurang Corner, Restaurang 2000 och Å-krogen) innan köpet av Linde Pizzeria.
Ett hundratal båtar och flottar lade ankare utanför Lövåsen på lördagskvällen för att höra Martin Almgrens sångröst eka över sjön. Trots ett minst sagt blåsigt väder med rejäla vindbyar och vitvågor som skymtade på Råsvalen, var det inget som hindrade publiken från att uppleva en toppenkväll. Dessutom överraskades alla när en hemlig gäst plötsligt tog över scenen – en person som under många, många år själv brukar bjuda sin publik på just detta – en hemlig gäst. Det var ingen mindre än Roland Hellsing från Manskören Harmoni som rev loss en gammal klassiker.
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Ett planerat underhåll av Kristinavägen i centrala Lindesberg kommer utföras vid två tillfällen under augusti månad. Arbetet kommer ske kvälls- och nattetid, meddelar Lindesbergs kommun.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
En grupp människor går på vägen mellan gruvbyggnaderna. De leds fram av dansaren Kazue Ikeda. En limousine kommer sakta åkande bakifrån så att gruppen måste dela upp sig. Den uppdelade gruppen återförenas när dansaren rör sig tillbaka mellan människorna som sluter upp bakom henne och gruppen rör sig tillbaka därifrån de kom. Så kommer det se ut när kompositören Mattias Risbergs verk ”Larmet som vände oss ryggen” filmatiseras vid Stripa gruva i Guldsmedshyttan.
– Vi tycker det är spännande med dans i de här miljöerna – det blir som att man förenar det mjuka med det hårda. Kontrasten som uppstår är intressant att arbeta med, säger fotograf och filmmakare Anders Storm.
Vädret visade sig från sin bästa sida när Linde Båtklubb firade sitt 30-årsjubileum på lördagen – som inleddes med en fin båtkortege. Med start från Kyrkbryggan i Lindesberg gick kortegen upp längs Bottenån med siktet inställt på klubbens stuga vid Ånäs för att där fortsätta med festligheterna. När båtarna nådde Norsviken hade fler anslutit längs färden – med glada jubileumsfirare ombord – som vinkade glatt när de passerade LindeNytts fotograf. Se bildspelet ovan.
En parad, bestående av ett 70-tal tvåbenta tillsammans med 60-talet hundar av rasen Chodský pes, promenerade under onsdagseftermiddagen genom delar av Lindesberg. Detta var även starten på årets läger för nämnda hundras, som även detta år genomförs i Gusselby.
– Nu är vi äntligen igång! Det känns jättehärligt, säger Göte Toftler.
100 år efter att gruvstrejken i Stripa bröt ut, sätter Bergslagens Spektakelteater upp föreställningen Strid! Strejk! Stripa! Här väcks människorna, drömmarna och konflikterna som ägde rum åter till liv, med hjälp av dramatik och berättarglädje.
– Det är en bred och underhållande berättelse om ett fortfarande angeläget ämne, vad är villkoren för att arbeta, säger regissör Stefan Jansson.