Strax innan jul grep polisen sju misstänkta gärningsmän i en bostad i Vedevåg som misstänks ligga bakom många av de inbrott som drabbat villaägare runt om i länet under hösten och vintern.
Tre av de misstänkta sitter i dag häktade och polisen jobbar för fullt med att härleda stöldgodset man fann i lägenheten vid tillslaget.
-Det kommer att ta flera dagar att gå igenom allt, det är väldigt, väldigt mycket gods. Det rör sig om flera hundra olika värdeföremål, kommenterar Thomas Jäderqvist, tillförordnad chef för polisområde Norr.
Det var i lördags som en polispatrull lyckades spåra tjuvarna till en bostad i Vedevåg. Spåret började vid det senaste i raden av inbrott, den gången i en villa på Brotorpsgatan i Lindesberg.
-Patrullen gjorde en fantastiskt bra insats när de spårade tjuvarna till den här bostaden i Vedevåg, understryker Jäderqvist.
När polisen slog till försökte personerna i lägenheten undanröja bevis. Bland annat försökte man spola ner smycken i toaletten.
Tre av de sju som greps sitter nu häktade.
-De har gjort vissa medgivanden under förhören, men vi misstänker att de har varit delaktiga i betydligt fler inbrott än vad de vill erkänna för oss i detta skede, berättar Thomas Jäderqvist.
Sedan gripandet har man identifierat ligans medlemmar och funnit att de har olika utländska nationaliteter. Initialt sades att samtliga var från Albanien, så är inte fallet har utredningen nu påvisat.
-Det är blandat. Man kan säga att det rör sig om människor som uppehåller sig tillfälligt i landet och ursprungligen kommer från länder i sydöstra Europa, kommenterar Jäderqvist.
Ganska tidigt i inbrottsvågens skede fick polisen uppgifter som pekade åt just detta hörn av Europa och att man hade att göra med organiserad brottslighet, d.v.s. en eller flera ligor som har specialiserat sig på den här typen av brott.
Polisen anser att detta genombrott i inbrottsvågen var oerhört viktigt.
-Vi vet att det här har skapat mycket oro hos människor och det är inte så konstigt heller. Det var väldigt skönt att dessa greps precis innan jul. Många hade ju planer på att åka iväg över julen och det är klart att de känt oro inför detta, så gripandet var den bästa julklappen vi kunde få, säger Thomas Jäderqvist.
Ett hundratal båtar och flottar lade ankare utanför Lövåsen på lördagskvällen för att höra Martin Almgrens sångröst eka över sjön. Trots ett minst sagt blåsigt väder med rejäla vindbyar och vitvågor som skymtade på Råsvalen, var det inget som hindrade publiken från att uppleva en toppenkväll. Dessutom överraskades alla när en hemlig gäst plötsligt tog över scenen – en person som under många, många år själv brukar bjuda sin publik på just detta – en hemlig gäst. Det var ingen mindre än Roland Hellsing från Manskören Harmoni som rev loss en gammal klassiker.
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Ett planerat underhåll av Kristinavägen i centrala Lindesberg kommer utföras vid två tillfällen under augusti månad. Arbetet kommer ske kvälls- och nattetid, meddelar Lindesbergs kommun.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
En grupp människor går på vägen mellan gruvbyggnaderna. De leds fram av dansaren Kazue Ikeda. En limousine kommer sakta åkande bakifrån så att gruppen måste dela upp sig. Den uppdelade gruppen återförenas när dansaren rör sig tillbaka mellan människorna som sluter upp bakom henne och gruppen rör sig tillbaka därifrån de kom. Så kommer det se ut när kompositören Mattias Risbergs verk ”Larmet som vände oss ryggen” filmatiseras vid Stripa gruva i Guldsmedshyttan.
– Vi tycker det är spännande med dans i de här miljöerna – det blir som att man förenar det mjuka med det hårda. Kontrasten som uppstår är intressant att arbeta med, säger fotograf och filmmakare Anders Storm.
Vädret visade sig från sin bästa sida när Linde Båtklubb firade sitt 30-årsjubileum på lördagen – som inleddes med en fin båtkortege. Med start från Kyrkbryggan i Lindesberg gick kortegen upp längs Bottenån med siktet inställt på klubbens stuga vid Ånäs för att där fortsätta med festligheterna. När båtarna nådde Norsviken hade fler anslutit längs färden – med glada jubileumsfirare ombord – som vinkade glatt när de passerade LindeNytts fotograf. Se bildspelet ovan.
En parad, bestående av ett 70-tal tvåbenta tillsammans med 60-talet hundar av rasen Chodský pes, promenerade under onsdagseftermiddagen genom delar av Lindesberg. Detta var även starten på årets läger för nämnda hundras, som även detta år genomförs i Gusselby.
– Nu är vi äntligen igång! Det känns jättehärligt, säger Göte Toftler.
100 år efter att gruvstrejken i Stripa bröt ut, sätter Bergslagens Spektakelteater upp föreställningen Strid! Strejk! Stripa! Här väcks människorna, drömmarna och konflikterna som ägde rum åter till liv, med hjälp av dramatik och berättarglädje.
– Det är en bred och underhållande berättelse om ett fortfarande angeläget ämne, vad är villkoren för att arbeta, säger regissör Stefan Jansson.