Det är många ´kommande skattefrågor som hänger i luften just nu. Det framgick vid Grant Thorntons traditionella skattefrukost idag. I och med att regeringens budgetproposition föll och att Alliansens budget gäller tills vidare så är det svårt att sia om nya skatteregler innan extravalet.- Därutöver väntar vi svar och beslut på sex olika skatteutredningar som kan påverka företagens planering, förklarar Peder Larsson, skatterådgivare på Grant Thornton. Men det finns ändå viktiga frågeställningar redan nu, som exempelvis bolagets ägarstruktur, man bör titta över.
Vid Grant Thorntons traditionella skattefrukost i Lindesberg fick åhörarna en lång rad tips och idéer för att öka lönsamheten i bolaget. Peder Larsson redogjorde för exempel och rättsfall. Så många regelnyheter fanns dock inte att berätta om.
– Vi väntar i stället nu på beslut på Företagsskattekommitténs betänkande samt Skatteförenklingsutredningen vilka kan ge konsekvenser för många bolag. Det är utredningar som tillsatts av den gamla regeringen men där direktiven är förankrade i båda politiska blocken.
Den föreslagna regeländring som Peder Larsson flaggar främst för är slopat avdrag för negativt finansnetto, från Företagsskattekommitténs betänkande. Något som kan bli kostsamt för vissa bolag. Även i Skatteförenklingsutredningen finns flera förslag som kan påverka skatteplaneringen hos exempelvis skogsägare. I bästa fall kan de föreslagna reglerna börja gälla 1 januari 2016 beroende på hur snabbt en proposition kan utarbetas.
Grant Thornton har haft verksamhet i Lindesberg runt 30 år och är den största revisionsfirman i kommunen. Kunderna är fåmansföretag och ägarledda. De skattefrågor som oftast dyker upp, när kunderna konsulterar rådgivarna, handlar om förmånsbeskattning.
– Det är många kunder som upplever att reglerna för förmånsbeskattningen av bilar är knepig. Och nu kan det bli komma nya förslag kring mobiler och paddor som också blir krångliga.
Som avslutning på sitt föredrag uppmanade Peder Larsson alla åhörare att fundera över strukturen på sitt företag. Han menar på att det finns många fördelar med att skapa ett så kallat ”ägarbolag”.
– Oavsett vad som händer den närmaste tiden med ny regering, utredningar och annat finns ett kraftfullt verktyg att minimera riskerna och få kontroll över sin skatteplanering. Vi rekommenderar att man tittar över möjligheten att strukturera om sitt bolag till ett ägarbolag eller så kallat ”holdingbolag”. Då kan exempelvis man flytta över vinster till ägarbolaget skattefritt och konstruktionen underlättar om det kommer nya delägare.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.