INSÄNDARE/DEBATT: Hej invånare i Lindesbergs kommun. Vi i LPo har engagerat oss i politiken bl.a. för att vi ser hur våra gemensamma skattepengar i allt större utsträckning satsas i dom två större tätorterna i våran kommun! Nu till det aktuella ämnet ang. besparingsförslagen inom barn- och utbildningsnämnden.
Socialdemokraterna samt Moderaterna är dom största förespråkarna för att ekonomin och resultaten i skolan skulle bli så mycket bättre bara lägger ner våra mindre enheter. Nu är det ju så att dom stora ökningar av driftkostnader som Nämnden fått kommer av att man just nu bygger ut och bygger nya skollokaler i Lindesberg.
Vi i LPo har svårt att förstå varför Ramsberg och Rockhammar ska ta den ekonomiska smällen för att man bygger för mer pengar än man tydligen har råd med? När vi kommer till resultaten för våra elever som går i Ramsberg och Rockhammar så är definitivt deras resultat inte lägre än i andra skolor i kommunen.
Ett annat skäl som man lägger fram är svårigheten att få tag på behöriga lärare och vikarier? Skulle tro att andelen obehöriga lärare i hela kommunen är ungefär den samma.
För politiker i Lindesbergs tätort så är det inte något konstigt med att stänga skolor eller dagis utanför tätorterna!!! men skulle man göra tvärs om så tror jag att dom skulle förstå vad som menas med närhet till kommunal service och att attraktionen till att vilja bosätta sig på landsbygden stiger om det finns förskola och skola inom rimligt avstånd.
Ser även med förfäran att man vill stänga ner mellanstadiet i Vedevåg och det är ett listigt sätt att långsamt ta bort även skolan där på sikt.
Det låter så fint när Irja Gustafsson säger att hon och socialdemokraterna vill att HELA Kommunen ska leva och utvecklas men det är tyvärr tomma ord.
Anders Persson, Landsbygdspartiet oberoende
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.