INSÄNDARE/DEBATT: Hej invånare i Lindesbergs kommun. Vi i LPo har engagerat oss i politiken bl.a. för att vi ser hur våra gemensamma skattepengar i allt större utsträckning satsas i dom två större tätorterna i våran kommun! Nu till det aktuella ämnet ang. besparingsförslagen inom barn- och utbildningsnämnden.
Socialdemokraterna samt Moderaterna är dom största förespråkarna för att ekonomin och resultaten i skolan skulle bli så mycket bättre bara lägger ner våra mindre enheter. Nu är det ju så att dom stora ökningar av driftkostnader som Nämnden fått kommer av att man just nu bygger ut och bygger nya skollokaler i Lindesberg.
Vi i LPo har svårt att förstå varför Ramsberg och Rockhammar ska ta den ekonomiska smällen för att man bygger för mer pengar än man tydligen har råd med? När vi kommer till resultaten för våra elever som går i Ramsberg och Rockhammar så är definitivt deras resultat inte lägre än i andra skolor i kommunen.
Ett annat skäl som man lägger fram är svårigheten att få tag på behöriga lärare och vikarier? Skulle tro att andelen obehöriga lärare i hela kommunen är ungefär den samma.
För politiker i Lindesbergs tätort så är det inte något konstigt med att stänga skolor eller dagis utanför tätorterna!!! men skulle man göra tvärs om så tror jag att dom skulle förstå vad som menas med närhet till kommunal service och att attraktionen till att vilja bosätta sig på landsbygden stiger om det finns förskola och skola inom rimligt avstånd.
Ser även med förfäran att man vill stänga ner mellanstadiet i Vedevåg och det är ett listigt sätt att långsamt ta bort även skolan där på sikt.
Det låter så fint när Irja Gustafsson säger att hon och socialdemokraterna vill att HELA Kommunen ska leva och utvecklas men det är tyvärr tomma ord.
Anders Persson, Landsbygdspartiet oberoende
INSÄNDARE/DEBATT: Det finns tillfällen då politiska svek blir smärtsamt tydliga. Övergreppen inom äldreomsorgen är ett sådant. I flera kommuner har dementa, försvarslösa kvinnor utsatts för våldtäkter i sina hem eller på boenden – av män som haft i uppdrag att vårda dem. Det är en verklighet som är svår att ta in, men som det måste talas klarspråk om.
En man i 50-årsåldern greps av polis i lördags misstänkt för att ha misshandlat och ofredat sin partner.
– Kvinnan kontaktade polisen när mannen lämnade bostaden, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För tredje gången bjuder Örebro läns museum in till Slöjdfestival på Siggebohyttans bergsmansgård. I år innehåller programmet flera spännande nyheter, såsom läderslöjd, pilflätning, lappteknik och borsttillverkning. – Vi vill fylla Siggebohyttan med ett brett utbud av aktiviteter och inspirerande innehåll för den som är nyfiken på slöjd, säger Lina Jatko, slöjdkonsulent på museet och festivalgeneral, i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE: Lindesbergs kommun är fantastisk på många sätt. Vi har vacker natur, ett livligt näringsliv, ett fantastiskt föreningsliv för alla åldrar – och inte minst många engagerade invånare som kommer med idéer och synpunkter på hur vår kommun kan bli ännu bättre. Det såg vi tydligt när den nya Visionen togs fram i våras, då drygt 900 personer bidrog med sina tankar.
Under måndagen samlades skolpersonal från Brotorpsskolan och Björkhagaskolan i Lindeskolans aula för att få en vänlig knuff framåt i arbetet med värdegrund och arbetsmiljö inför det nya läsåret. Det handlar om att nu införa Lika Olika-metoden för att stärka grundskolebarns kunskaper och förmågor i gemenskap, relationer, språkbruk, psykiskt välbefinnande och mycket mer. Bakom projektet står Sparbanksstiftelsen Bergslagen, som både initierat och finansierat satsningen.
– Det känns väldigt viktigt om man på mikronivå kan bidra till att skapa ett mänskligare samhälle, säger Hans Sigge, Ordförande Sparbanksstiftelsen Bergslagen.
I mitten av juli öppnade Uffe Kocamaz Hagabergs första pizzeria, i det som tidigare var förskolan Grönsiskans lokaler. Under måndagen besökte stora delar av den forna förskolans personal Uffes pizzeria, något som bjöd på en hel del nostalgi.
– Man går tillbaka lite i tiden, här var samlingsrummet och där borta var rörelserummet, berättar en av pedagogerna.
Med bara dagar kvar uppmanar Manskören Harmoni att det är hög tid att nominera kandidater till årets kulturpris till Gudrun Perssons minne. Den 15:e augusti är sista dagen att skicka in förslagen.
På tisdagsmorgonen gick startskottet för konkursutförsäljningen vid Blombergska Bokhandeln i Lindesberg. Utförsäljningen som lovade halva priset på allt, fick lindesbergarna att gå man ur huse, och redan långt innan butiken öppnade sina dörrar ringlade kön lång utanför.