Trenden på lunchpriserna bruten?De senaste åren har inneburit ökade kostnader för många som äter sin lunch på någon restaurang i Lindesberg. Flera lunchställen har nämligen höjt priserna på dagens rätt vilket inneburit att prisbilden varierat kraftigt från restaurang till restaurang. På vissa ställen kommer man undan med 50-lappen samtidigt som man på andra restauranger får betala 70 kr.
Från 50 kr upp till 65 kr. Detta har länge varit de fasta priserna som Lindesbergs invånare kunnat förvänta sig vid ett lunchbesök hos en lokal restaurang. Tills för ett par år sedan då den första 70-kronorslunchen dök upp. När isen väl var bruten tog det inte lång tid innan fler valde att höja sina lunchpriser. Naturligtvis handlar det om att få lönsamhet på luncherna, ingen väljer att höja priset för skojs skull. Men det finns en tydlig smärtgräns, det är långt ifrån alla som har råd att äta ute varje dag när priserna håller denna nivå.
För kunden innebär prishöjningarna ganska stora kostnader. Det kan tyckas att skillnaden mellan 65 och 70 kr för en lunch är strunt. Men äter man regelbundet blir detta smärre påslag ändå en hundring extra i plånboken per månad.
Bistro Bellman är en av restaurangerna som valde att haka på prishöjningen. Nu väljer man dock att sträva åt andra hållet – och sänker priset med 10 kr.
-Vi vill satsa extra på just luncherna och då tror jag priset är avgörande. Nu är det tre år sedan vi tog över och man har lärt sig hur Lindesberg fungerar, säger restaurangchef Besim Celik som anser att deras nya prissättning 60 kr är mer lönsamt i det långa loppet. Men om fler väljer samma väg att gå, det återstår att se…
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.