Trenden på lunchpriserna bruten?De senaste åren har inneburit ökade kostnader för många som äter sin lunch på någon restaurang i Lindesberg. Flera lunchställen har nämligen höjt priserna på dagens rätt vilket inneburit att prisbilden varierat kraftigt från restaurang till restaurang. På vissa ställen kommer man undan med 50-lappen samtidigt som man på andra restauranger får betala 70 kr.
Från 50 kr upp till 65 kr. Detta har länge varit de fasta priserna som Lindesbergs invånare kunnat förvänta sig vid ett lunchbesök hos en lokal restaurang. Tills för ett par år sedan då den första 70-kronorslunchen dök upp. När isen väl var bruten tog det inte lång tid innan fler valde att höja sina lunchpriser. Naturligtvis handlar det om att få lönsamhet på luncherna, ingen väljer att höja priset för skojs skull. Men det finns en tydlig smärtgräns, det är långt ifrån alla som har råd att äta ute varje dag när priserna håller denna nivå.
För kunden innebär prishöjningarna ganska stora kostnader. Det kan tyckas att skillnaden mellan 65 och 70 kr för en lunch är strunt. Men äter man regelbundet blir detta smärre påslag ändå en hundring extra i plånboken per månad.
Bistro Bellman är en av restaurangerna som valde att haka på prishöjningen. Nu väljer man dock att sträva åt andra hållet – och sänker priset med 10 kr.
-Vi vill satsa extra på just luncherna och då tror jag priset är avgörande. Nu är det tre år sedan vi tog över och man har lärt sig hur Lindesberg fungerar, säger restaurangchef Besim Celik som anser att deras nya prissättning 60 kr är mer lönsamt i det långa loppet. Men om fler väljer samma väg att gå, det återstår att se…
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.