Trenden på lunchpriserna bruten?De senaste åren har inneburit ökade kostnader för många som äter sin lunch på någon restaurang i Lindesberg. Flera lunchställen har nämligen höjt priserna på dagens rätt vilket inneburit att prisbilden varierat kraftigt från restaurang till restaurang. På vissa ställen kommer man undan med 50-lappen samtidigt som man på andra restauranger får betala 70 kr.
Från 50 kr upp till 65 kr. Detta har länge varit de fasta priserna som Lindesbergs invånare kunnat förvänta sig vid ett lunchbesök hos en lokal restaurang. Tills för ett par år sedan då den första 70-kronorslunchen dök upp. När isen väl var bruten tog det inte lång tid innan fler valde att höja sina lunchpriser. Naturligtvis handlar det om att få lönsamhet på luncherna, ingen väljer att höja priset för skojs skull. Men det finns en tydlig smärtgräns, det är långt ifrån alla som har råd att äta ute varje dag när priserna håller denna nivå.
För kunden innebär prishöjningarna ganska stora kostnader. Det kan tyckas att skillnaden mellan 65 och 70 kr för en lunch är strunt. Men äter man regelbundet blir detta smärre påslag ändå en hundring extra i plånboken per månad.
Bistro Bellman är en av restaurangerna som valde att haka på prishöjningen. Nu väljer man dock att sträva åt andra hållet – och sänker priset med 10 kr.
-Vi vill satsa extra på just luncherna och då tror jag priset är avgörande. Nu är det tre år sedan vi tog över och man har lärt sig hur Lindesberg fungerar, säger restaurangchef Besim Celik som anser att deras nya prissättning 60 kr är mer lönsamt i det långa loppet. Men om fler väljer samma väg att gå, det återstår att se…
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.