Trenden på lunchpriserna bruten?De senaste åren har inneburit ökade kostnader för många som äter sin lunch på någon restaurang i Lindesberg. Flera lunchställen har nämligen höjt priserna på dagens rätt vilket inneburit att prisbilden varierat kraftigt från restaurang till restaurang. På vissa ställen kommer man undan med 50-lappen samtidigt som man på andra restauranger får betala 70 kr.
Från 50 kr upp till 65 kr. Detta har länge varit de fasta priserna som Lindesbergs invånare kunnat förvänta sig vid ett lunchbesök hos en lokal restaurang. Tills för ett par år sedan då den första 70-kronorslunchen dök upp. När isen väl var bruten tog det inte lång tid innan fler valde att höja sina lunchpriser. Naturligtvis handlar det om att få lönsamhet på luncherna, ingen väljer att höja priset för skojs skull. Men det finns en tydlig smärtgräns, det är långt ifrån alla som har råd att äta ute varje dag när priserna håller denna nivå.
För kunden innebär prishöjningarna ganska stora kostnader. Det kan tyckas att skillnaden mellan 65 och 70 kr för en lunch är strunt. Men äter man regelbundet blir detta smärre påslag ändå en hundring extra i plånboken per månad.
Bistro Bellman är en av restaurangerna som valde att haka på prishöjningen. Nu väljer man dock att sträva åt andra hållet – och sänker priset med 10 kr.
-Vi vill satsa extra på just luncherna och då tror jag priset är avgörande. Nu är det tre år sedan vi tog över och man har lärt sig hur Lindesberg fungerar, säger restaurangchef Besim Celik som anser att deras nya prissättning 60 kr är mer lönsamt i det långa loppet. Men om fler väljer samma väg att gå, det återstår att se…
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.