Efter två tunga förluster i början av serien lossnade det med besked för Lindlöven när Falun kom på besök till Lindlöven. Efter att ha gjort två mål i de två första matcherna var det rena ketchupeffekten offensivt när Falu IF besegrades med 7-5 efter en mycket bra match av Lindlöven.
I den här matchen fick vi se allt det som vi har saknat i
de två första matcherna. I första perioden uppträdde hemmalaget grymt
disciplinerat, spelade enkelt och la pucken sarg ut. Offensivt så släppte man
pucken till killen som kom med fart och fick en helt annan rörlighet och fart i
anfallsspelet. Men inte minst så fick laget utdelning och det var de rutinerade
killarna som visade vägen. 1-0 gjorde Daniel Ohlsson Fromell i power play efter
11:40 och 2-0 stod Patrik Säfström för exakt två minuter senare. Snabb
reducering av Falun efter 16:00, även det målet i power play och man trodde att
gästerna var på gång. Löven reser sig direkt när Anton Magnusson får ett
friläge 30 sekunder innan periodslut.
Även Simon Jellvert visar sig från sin bästa sida 3:11 in
i andra perioden när han snyggt rinner igenom, drar en back och målvakten och
lägger in den i mål. Då tröttnade Falun på att spela ishockey en stund.
Målvakten bytte och man offrade två spelare inom loppet av en minut i ett
försök att plocka bort Säfström från spelet. Två checking to the head och två
matchstraff i bytena efter varandra och en blödande Säfström fick ledas av
isen, men kom glädjande nog strax tillbaka.
Nu växer Lövens självförtroende, man spelar med fart,
rörligt och effektivt. Adam Björklund ökar på till 5-1 och segern känns gjuten.
Falun hinner reducera till 5-2 och backen Mattias Nilsson utökar till 6-2 innan
periodslut. Tyvärr så har hemmalaget lite svårt att bara spela av och stänga
matchen i tredje. Falun reducerar två gånger och det blir lite nervöst när
gästerna fortsätter skapa chanser. Gästerna tar ut målvakten, reducerar till
6-5 men där tar det stopp. Philip är fortsatt stabil i målet, hemmalaget rider
ur stormen och när det är tre sekunder kvar sätter Johan Persson pucken i öppet
mål. 7-5 och tre sköna och viktiga poäng stannar i Lindesberg.
– Jag tycker att vi äger matchen i två perioder och spelar ut Falun, sen att det blir lite onödigt spännande på slutet har att göra med att vi tappade några ledningar i träningsmatcherna. Det är mycket psykologi i ishockey, påstår tränare Tholsson.
Glad och nöjd med resultatet hittar tränarduon flera ljuspunkter i matchen.
– Vi har ett bra power play som ger tre mål idag. Jag tycker att de byten i femmorna som vi gjorde var lyckade. Vi har flera frilägen och kunde ha gjort fler mål, där Jesper Persson var närmast med en klockren stolpträff. En fin skalp att slå Falun, tycker tränarna Tholsson/Östlund.
Slutresultat: 7-5 (3-1, 3-1, 1-3)
Skottstatistik: 29-36 (10-10, 14-12, 5-14)
Publik: 296
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.