Tredje raka förlusten för LIF Lindesberg

Det är inga glada tankar och toner hos LIF Lindesberg. Laget som har samlat ihop en rekordung trupp i ett försök att plocka en placering i tabellens övre halva står efter lördagen med tre raka, otroligt tunga, förluster. Hammarbys farmarlag, HK Cliff, tog tidigt ledningen under lördagen och utökade till en tolvmålsseger.

Den unga truppen inom LIF Lindesberg är i en tung period. Till årets första hemmamatch mot Rimbo så släppte laget en stor femmålsledning, för att därefter förlora hela matchen med fyra bollar. Bortamatchen därefter mot tabellettan Enköping blev värre där LIF Lindesberg blev helt överkörda på bortaplan med slutsiffrorna 35-24.

Årets tredje match, tillika årets andra match på hemmaplan, blev inte heller den något bättre för det orangea laget. Trots att Anton Flood lyckades att göra matchens första mål efter 49 sekunder, så var det den enda ledningen som LIF Lindesberg fick smaka på genom matchens sextio minuter.

Hammarbys farmarlag, HK Cliff, som leds av den tidigare LIF-ledaren Robin Doverhagen, drog iväg med ledningen. Fem minuter in i matchen så hade gästerna hittat hål på LIF Lindesberg och fick med sig sex raka mål, varav ett straffmål. Med ett rött kort på Joel Karlström så bjöds HK Cliff ännu mer in i matchen och gick till halvtidsvila med tio mål mer än LIF Lindesberg.

Joel Karlström får ett rött kort efter 22 spelade minuter i den första halvleken. Foto: Hasse Persson

Trots timeouter och straffskott till LIF Lindesberg i den andra halvleken så kunde hemmalaget aldrig ta något på HK Cliff. Halvleken blev jämnare än den förra, även om bortalaget lyckades att öka sin ledning till en målskillnad på tolv mål.

Förlusten är LIF Lindesbergs tredje raka vilket har gett stora skador i tabellen från Lindetruppens ögon. Tre poäng skiljer LIF Lindesberg från Uppsala HK som har tagit tabellens tredje plats, samtidigt som HK Cliff och Täby HBK innehar samma poäng som LIF Lindesberg. Turligt nog för LIF Lindesberg så kunde Sannadals SK stå fast mot Täby under söndagen, där tabellåttan tog en uddamålsseger.

Resultat LIF Lindesberg-HK Cliff
Slutresultat
: 26-38 (10-20)
Publik: 386 personer
Matchvärd: Team Sportia

Målgörare: Anton Flood (7), Melker Liljesvan (6), Anton Hjalmarsson (4), Fabian Lindholm (2), Vilmer Öhman (2), Viktor Forsberg (1), Oskar Karlsson (1), Axel Nilsson (1), Martin Boija (1), Aron Kelecsényi (1)

Matchens Lirare: Melker Liljesvan

Läget i tabellen efter omgång 15:
1. Enköpings HF – 28 poäng (+128)
——-
2. Rimbo HK Roslagen – 24 poäng (+55) – Har spelat 14 matcher
3. Uppsala HK – 21 poäng (+54)
——
4. LIF Lindesberg – 18 poäng (+40)
5. Täby HBK – 18 poäng (+21)
6. HK Cliff – 18 poäng (+6)
7. HK Eskil – 12 poäng (-5)
8. Sannadals SK – 11 poäng (-32)
——
9. Bodens BK HF – 10 poäng (-2) – Har spelat 13 matcher
——
10. HK Silwing-Troja – 7 poäng (-55)
11. HK Tyrold – 5 poäng (-109)
12. Skogås HK – 4 poäng (-101) – Har spelat 14 matcher

Nästa hemmamatch: Lördagen 8:e februari vs Uppsala HK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 16.15

Publicerad 19 januari 2025 klockan 19:51

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Efter den tidigare hemmaförlusten mot Piteå så har Lindlöven repat sig och har byggt upp ett nytt segertåg. På onsdag jagar truppen sin femte raka seger när Strömsbro gästar Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.

2 december 2025 klockan 14:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

20-årige Artin Ahmeti satsar på fastighetsskötsel. Foto: Jennie Einarsson

Från UF-företag till eget fastighetsserviceföretag

Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.

2 december 2025 klockan 11:30 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe ...

Vaperökande elever utlöste brandlarm på Lindbackaskolan

Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att ...

Klart: Så blir nästa års hyra för LIBO:s hyresgäster

Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Lindesberg – kommunen där medborgarkontakt verkar vara en extremsport

INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.

1 december 2025 klockan 09:16 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

extra

Denna artikel innehåller annonslänkar
Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny bilbrand på samma plats – polisen tittar på samband

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

29 november 2025 klockan 11:02 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: Första snön och mina första snösparvar
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var ...
28 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det ...
28 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Föräldrar efter ännu ett inrymningslarm: ”Måste finnas en lösning på det här”
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad ...
27 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan. Foto: Camilla Lagerman

Larmet på Lindbacka: ”Fipplat med kortläsaren”

Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.

27 november 2025 klockan 12:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”

Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

27 november 2025 klockan 10:42 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar...

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta ...

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade...

Foto: Jennie Einarsson

bildspel Premiär för butiksägaren Charlotte Lundell på Charlottenlund: ”Jag blir väldigt känslosam”

Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.

25 november 2025 klockan 19:45 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande ...

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksm...

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade ...

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Bj...

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder

Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors ...

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.

22 november 2025 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Varnar för plötslig ishalka
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet - bland annat i norra länsdelen.
22 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen...
21 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
21 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-21

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-19

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-15

2025-12-02 20:49