Sara Aspling och Kim Ryynänen hoppas att fler vill engagera sig i Trygg Vuxen. Foto: Camilla Lagerman

Trygg Vuxen vill att ungdomar ska känna sig trygga ute

När fyrabarnsmamman Sara Aspling från Lindesberg såg hur den psykiska ohälsan bland unga växte samtidigt som missbruksproblematiken och mobbingen bredde ut sig bestämde hon sig för att något måste göras. Hon valde då att starta konceptet Trygg Vuxen som nu engagerar närmare ett hundratal vuxna i Lindesbergsområdet.
– Konceptet Trygg Vuxen syftar till att det finns en trygg vuxen ute, vi är ingen myndighet utan är helt oberoende och finns som ett stöd för ungdomarna, berättar Sara.

Sara startade redan för några år sedan en grupp för nattvandrande vuxna, men på grund av ett bristande intresse hos andra föräldrar blev lasset för tungt att dra på egen hand. Den här gången har hon dock hjälp av särbon Kim Ryynänen och engagemanget har visat sig vara betydligt större nu, då Facebookgruppen redan har över 100 medlemmar och ökar stadigt.

– Jag började just den här gången mycket för att det var det här fallet med mobbing som ni skrev om på LindeNytt, och jag har kontakt med den mamman idag, berättar Sara.

Sara som själv vuxit upp i en familj där det fanns problem brinner idag för att hjälpa andra så att de inte ska behöva uppleva samma saker som hon gjort genom åren.

– Konceptet Trygg Vuxen syftar till att det finns en trygg vuxen ute, vi är ingen myndighet utan är helt oberoende och finns som ett stöd för ungdomarna. Jag själv är utbildad inom psykiatrin, och det har jag märkt är en fördel när vi är ute. Det handlar inte om att komma fram till en full ungdom och be personen stoppa fingrarna i halsen, utan det handlar om att prata med personen, varför dricker den så mycket, hur mår den egentligen?

Gula västar med tydligt tryck signalerar att Trygg Vuxen finns ute. Foto: Camilla Lagerman

För några veckor sedan meddelade socialnämnden i Lindesberg att man planerade att avveckla fältassistenterna och deras arbete, något som Sara menar är att gå åt fel håll.

– Jag tycker inte om att de tar bort dem, snarare skulle de utöka och ha fler som har olika kunskaper inom till exempel psykisk ohälsa och narkotika, säger hon.

Under de helger som Trygg Vuxen varit ute har de mötts av ungdomar som är mycket positivt inställda till initiativet och Sara upplever att de verkligen vågar öppna sig.

– Vi har lokaliserat var ungdomarna uppehåller sig och på vilka tider, så vi rör oss från Mejk ända ner till Circle K där det brukar vara stökigt. Ungdomarna är väldigt positiva, jag trodde faktiskt inte att de skulle vara riktigt så vänligt inställda, men vi är som sagt ingen myndighet. Vi är där för att vara ett stöd, vi pratar, sätter oss och lyssnar och bara finns där, och ungdomarna öppnar sig faktiskt. Många av oss i Trygg Vuxen är också sjukvårdsutbildade, vilket gör att vi kan göra en bedömning av tillståndet hos någon som är alldeles för full, säger Sara.

Förutom att finnas där som ett stöd för ungdomarna passar Trygg Vuxen även på att dela ut information om viktiga ämnen, och viktiga telefonnummer.

– Första gången var det information om mobbning efter att ni skrivit om fallet på Lindbackskolan. Då hade vi även med nummer till BRIS, Friends, Mind och andra stödorganisationer. Sedan har vi haft lite information om oss och våra telefonnummer, berättar Sara.

Inom kort kommer man att kalla till ett medlemsmöte, man håller som bäst på att leta sponsorer och lokal för mötet, och man hoppas att både fältassistenterna och ungdomspolisen kan närvara.

– Föräldrar ska veta att det finns vuxna ute, det kanske är en förälder vars barn inte kom hem vid midnatt som avtalat, men personen kan inte åka och leta eftersom småsyskon sover, och man kanske är ensamstående. Då kan man ringa oss, vi lägger ut nummer till oss som är ute under helgen i vår Facebookgrupp, avslutar Sara.

Publicerad 17 november 2021 klockan 15:14

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.

15 maj 2026 klockan 19:24 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Annons

Stefan och Maria Larsson, Rose-marie, Fredrik Hedin och Bodil Evertsson från Titt-In. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

14 maj 2026 klockan 15:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin...

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar s...

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar...

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) och kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

13 maj 2026 klockan 12:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Håkan Risberg, Region Örebro län

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.

13 maj 2026 klockan 11:07 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Så skall 20 år runt Lindessjön firas
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd ...
11 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...
11 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad ...
11 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Willhelm Sundman. Foto: Liberalerna

Låt dem inte lura dig igen

INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.

11 maj 2026 klockan 09:52 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.

10 maj 2026 klockan 13:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder

I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På ...

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av ...

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande...

Martin Almgren, Jesper Hugosson, Niklas Dahlgren, Andreas Wård och Nicklas Jansson utgör Rock N Roll Experience. Foto: Camilla Lagerman

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.

7 maj 2026 klockan 18:02 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Garage med fordon och solpaneler i brand

Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden...

Kvinna skadad i explosion på fabrik

UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avfö...

Artikel innehåller bildspel Här övas krigets logistik i skogarna utanför Lindesberg

Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen trä...

Artikel innehåller bildspel Enastående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni

Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket ...

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga

Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – ...

24Livs i Vedevåg är drabbade av stöldvåg. Foto: Jennie Einarsson

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp

Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.

4 maj 2026 klockan 10:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...
1 maj 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt...
1 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Till minne: Greger Nilsson
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
1 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-01

2026-04-30

2026-04-29

2026-04-28

2026-04-28

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-25

2026-04-25

2026-04-24

2026-04-24

2026-04-23

2026-04-23

2026-05-18 04:06