Sara Aspling och Kim Ryynänen hoppas att fler vill engagera sig i Trygg Vuxen. Foto: Camilla Lagerman
Trygg Vuxen vill att ungdomar ska känna sig trygga ute
När fyrabarnsmamman Sara Aspling från Lindesberg såg hur den psykiska ohälsan bland unga växte samtidigt som missbruksproblematiken och mobbingen bredde ut sig bestämde hon sig för att något måste göras. Hon valde då att starta konceptet Trygg Vuxen som nu engagerar närmare ett hundratal vuxna i Lindesbergsområdet.
– Konceptet Trygg Vuxen syftar till att det finns en trygg vuxen ute, vi är ingen myndighet utan är helt oberoende och finns som ett stöd för ungdomarna, berättar Sara.
Sara startade redan för några år sedan en grupp för nattvandrande vuxna, men på grund av ett bristande intresse hos andra föräldrar blev lasset för tungt att dra på egen hand. Den här gången har hon dock hjälp av särbon Kim Ryynänen och engagemanget har visat sig vara betydligt större nu, då Facebookgruppen redan har över 100 medlemmar och ökar stadigt.
– Jag började just den här gången mycket för att det var det här fallet med mobbing som ni skrev om på LindeNytt, och jag har kontakt med den mamman idag, berättar Sara.
Sara som själv vuxit upp i en familj där det fanns problem brinner idag för att hjälpa andra så att de inte ska behöva uppleva samma saker som hon gjort genom åren.
– Konceptet Trygg Vuxen syftar till att det finns en trygg vuxen ute, vi är ingen myndighet utan är helt oberoende och finns som ett stöd för ungdomarna. Jag själv är utbildad inom psykiatrin, och det har jag märkt är en fördel när vi är ute. Det handlar inte om att komma fram till en full ungdom och be personen stoppa fingrarna i halsen, utan det handlar om att prata med personen, varför dricker den så mycket, hur mår den egentligen?
Gula västar med tydligt tryck signalerar att Trygg Vuxen finns ute. Foto: Camilla Lagerman
För några veckor sedan meddelade socialnämnden i Lindesberg att man planerade att avveckla fältassistenterna och deras arbete, något som Sara menar är att gå åt fel håll.
– Jag tycker inte om att de tar bort dem, snarare skulle de utöka och ha fler som har olika kunskaper inom till exempel psykisk ohälsa och narkotika, säger hon.
Under de helger som Trygg Vuxen varit ute har de mötts av ungdomar som är mycket positivt inställda till initiativet och Sara upplever att de verkligen vågar öppna sig.
– Vi har lokaliserat var ungdomarna uppehåller sig och på vilka tider, så vi rör oss från Mejk ända ner till Circle K där det brukar vara stökigt. Ungdomarna är väldigt positiva, jag trodde faktiskt inte att de skulle vara riktigt så vänligt inställda, men vi är som sagt ingen myndighet. Vi är där för att vara ett stöd, vi pratar, sätter oss och lyssnar och bara finns där, och ungdomarna öppnar sig faktiskt. Många av oss i Trygg Vuxen är också sjukvårdsutbildade, vilket gör att vi kan göra en bedömning av tillståndet hos någon som är alldeles för full, säger Sara.
Förutom att finnas där som ett stöd för ungdomarna passar Trygg Vuxen även på att dela ut information om viktiga ämnen, och viktiga telefonnummer.
– Första gången var det information om mobbning efter att ni skrivit om fallet på Lindbackskolan. Då hade vi även med nummer till BRIS, Friends, Mind och andra stödorganisationer. Sedan har vi haft lite information om oss och våra telefonnummer, berättar Sara.
Inom kort kommer man att kalla till ett medlemsmöte, man håller som bäst på att leta sponsorer och lokal för mötet, och man hoppas att både fältassistenterna och ungdomspolisen kan närvara.
– Föräldrar ska veta att det finns vuxna ute, det kanske är en förälder vars barn inte kom hem vid midnatt som avtalat, men personen kan inte åka och leta eftersom småsyskon sover, och man kanske är ensamstående. Då kan man ringa oss, vi lägger ut nummer till oss som är ute under helgen i vår Facebookgrupp, avslutar Sara.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den kreativa förskoleklassen på Löa Friskola är i final igen. Foto: Annette Alexandre
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.