En ny evenemangskalender, ambulerande turistbyråpersonal och företagsutveckling är några av de nyheter som näringslivchef Merit Israelsson och turistassistent Carolina Berg presenterade vid dagens Rotarylunch. Syftet med förändringarna inför årets turistsäsong är att kommunen ska bli mer aktiv och uppsökande för att utveckla besöksnäringen.- Vi vill vara mer aktiva och framför allt jobba mer med företagsutveckling, säger Merit Israelsson. Nu är vi duktiga på att serva turister när de kommer till oss och vi måste komplettera detta med att stötta besöksnäringen så den kan växa.
Besöksnäringen i Lindesbergs kommun hade 2013 ett relativt sett bra år. Inför kommande säsong vill Näringsliv och Utveckling inom Lindesbergs kommun ta sitt arbete ett steg vidare och kommer att genomföra en hel del förändringar i sitt arbete.
– Det har länge diskuterats om att kommunen borde ha en gemensam evenemangskalender på webben, berättar Carolina Berg. Vi har nu utarbetat en första webbplattform, Visit Lindesberg, som släpps i vår med evenemansuppgifter. Den kan sedan byggas på med exempelvis boenden, matställen och annan besöksinformation.
Till sommaren kommer Turistbyrån att vara placerad på Kungsgatan 34 i väntan på en bättre och mer strategiskt rätt placering. Men turistbyråns personal kommer att synas över hela kommunen.
– Personalen ska vara placerad där besökarna befinner sig, säger Merit Israelsson. Exempelvis ska turistpersonal finnas vid Stripa, Plantmarknaden, Rv 50 eller vid Kloten. Här är uppgiften uppsökande och vi ska aktivt fråga besökarna hur vi kan serva dem.
På längre sikt vill Näringsliv och Utveckling arbeta för att bygga en varumärkesplattform för Lindesbergs kommun. Till detta arbete är engagerade Lindebor inbjudna som vill diskutera vilken framtida gemensam bild kommunen och besöksnäringen ska marknadsföra.
– Frågan man ställer sig är vad Lindesberg är känt för, säger Merit Israelsson. Just nu får vi många svar på detta och för att bli kraftfulla i vår kommunikation med besökare är det bra om vi i Lindesbergs kommun har en gemensam bild.
Vid Rotarys lunchmöte idag berättade Merit Israelsson också om en pågående utredning kring Tursams uppdrag. Tursam är en ekonomisk förening som ägs av länets norra kommuner. Föreningen arbetar med destinationsmarknadsföring för Bergslagen.
– Resultatet av utredningen presenteras i senare vår, säger Merit Israelsson. Men jag skulle gärna se att Tursam fick ett nytt uppdrag där man också aktivt arbetar med företagsutveckling och stöttade de turistföretag vi har i vårt område.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.