I höjd med Gåsta, mellan Fellingsbro och Frövi, fick Annika Strandell i tisdags syn på två vildsvin som helt ogenerat gick omkring och bökade i vägkanten.
– De brydde sig inte ett dugg om mig, jag satt och tittade på dem i flera minuter, berättar hon.
När Annika Strandell från Frövi var på väg hem under tisdagskvällen fick hon i höjd med Gåsta se något som rörde sig i mörkret vid vägkanten, när hon kom närmare såg hon att det var två vildsvin som i godan ro såg sig omkring.
– Jag stannade bilen och slog på helljuset, för att se om de skulle ge sig iväg, men de brydde sig inte ett dugg om mig, skrattar Annika och fortsätter:
– Jag trodde aldrig att jag skulle hinna få upp mobilen och filma, men eftersom de tog god tid på sig fastnade de på film.
Henrik Andrén, professor i viltekologi vid Grimsö forskningsstation, förklarar hur det kommer sig att djuren inte reagerade nämnvärt på sin iakttagare:
– Vildsvin är i regel väldigt skygga djur, och upptäcker oss människor långt före vi upptäcker dem. Men ofta uppfattar de inte bilar som ett hot och då kan man få sådana här tillfällen. Att sitta i en bil är ett väldigt bra sätt att få se vilda djur, berättar han.
På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget ”En får tacka” i Danshyttan, Storå, återigen tilldelats en ädel valör i Glass-SM, som gick av stapel vid Stockholmsmässan under dagen. Med sin unika fårglass kammade man hem ett brons i kategorin ”Pistage”.
– Det känns väldigt roligt, det är en ny smak som jag inte har gjort förut, men den gick hem, säger Björn Johansson till LindeNytt.
Biljettförsäljningen till 2025 års Caprice med Manskören Harmoni har rusat ända sedan plåtarna släpptes vid månadsskiftet november/december. För att ingen skall behöva vända i dörren på grund av lapp på luckan, öppnar man nu ännu en sidoläktare för att försäkra sig om att alla som vill ska få chansen att se showen – som i år kommer med en extra krydda.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
INSÄNDARE/DEBATT: Ytterligare försämring för människor, ekonomi och miljö i Bergslagen är aktuellt I Lindesberg har Staten centralt ett servicecenter. Där erbjuds vägledning och service för Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Migrationsverket, Pensionsmyndigheten och Skatteverket.
En äldre man är avförd med ambulans till sjukhus efter en singelolycka i Vedevåg.
– Mannen var vaken och talbar, men skadeläget är fortfarande oklart, uppger Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I skogarna vid Resta, strax utanför Ramsberg, fick Sara Lindlöf i förra veckan syn på ett lodjur som lugnt spatserade bland träden.
– Jag hade ju bara sett lodjur på djurpark innan, så det var jättehäftigt att få se på riktigt! säger hon till LindeNytt.
Förra veckan var jag ute på en promenad vid ett vattendrag där jag tidigare har sett en kungsfiskare – men bara på avstånd.
Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny kock. Dessutom har företaget fått en ny delägare i form av Tjodolf Sommestad, som kommer in med friska idéer.
– Det ska bli jättespännande. Linde Stadshotell är ju en viktig verksamhet för en småstad som Lindesberg, och jag har varit intresserad av den branschen sedan länge, berättar Tjodolf för LindeNytt.