På Hillstreet har ett grabbgäng anordnat LAN, närmare bestämt, deras femte i ordningen. De börjar kunna det här nu och lanen är eftertraktade. Med cola, ostbågar och Billys Pan pizza är de dryga tjugo deltagarna redo att starta igång. För nu ska här LANAS i två dygn, fyrtioåtta timmar fyllda med datorer och gemenskap.
Det är LAN på Hillstreet och man håller på att kicka igång evenemanget. De fick kanske inte den bästa starten på grund av lite Internetkrångel, men arrangörerna Erik Jäderqvist, Emil Franzén, Christoffer Tapper och Andreas Brundin ser ingen anledning till misströstan.
– Vi försöker lösa det så snabbt som möjligt. Att ha ett LAN utan problem, det går inte, det uppstår hela tiden. Vi gör det bästa av situationen, säger Erik.
Ja, för de har ju faktiskt ett par dygn på sig. Och att förbereda hela fyrtiotimmars LAN är inte helt lätt. Erik berättar att det krävs mycket planering, men med dessa tjugotvå sittplatser är det här ett av de mindre LANEN utav de fem som gänget har arrangerat. Förra gången var det hela sjuttio stycken men då höll man till i en större lokal.
– Det är lite tight inpå julen, man hinner inte få kontakt efter lovet, och så är det svårt att arrangera något mitt i skolan. Det blir lättare på sportlovet, vi planerar att ha tre event till den här terminen, säger Erik och Emil tillägger:
– Man vet inte vad som händer efter studenten, vi vill använda den här tiden som vi har. Vi kommer att höra med publiken framåt slutet om de vill att vi ska fortsätta.

Arrangörerna Emil Franzén, Andreas Brundin, Erik Jäderqvist och Christoffer Tapper.
Hela gruppen håller med, de vill fortsätta om möjlighet finns. Därför tycker de också att det är så viktigt att de får ordentlig feedback från deltagarna, man vill hela tiden kunna förbättra evenemangen.
– Alla ska ha kul! Vi spelar musik och försöker prata med alla för att gå igång dem. Att alla ska ha trevligt är det första vi tänker på, säger Emil.
Killarna konstaterar också att det finns en del fördomar om LAN, men de konstaterar att det är så mycket mer än bara datorer.
– Man får nya vänner. Här öppnar dem upp sig när de träffar sådana som har samma intresse. Ibland har någon hört av sig efter ett LAN och undrat vad den bredvid hette för att den var så trevlig, säger Erik nöjt.
Vad man äter och dricker beror lite på, likväl som man kan sörpla energidryck i mängder, kan man likväl häva mjölk eller cola. Christoffer berättar att vissa har med sig ostbågar, medan någon annan kör på Billys och Gorby´s, och en tredje håller sig till att enbart få i sig vätska. Men Erik säger:
– Man behöver ha den där sockerkicken för att hålla igång, det är den som man strävar efter.

Men särskilt mycket sömn, det blir det inte.
– Det kan vara skönt att ha någon timme att sova, men det är inte många timmar man sover, sömn är inte viktigt eller prioriterat. Som arrangör vill man ändå sova lite grann, så man inte blir dryg för att man är trött. Vi brukar sova i intervaller, det är alltid någon av oss som är vaken, det är ju vi som har huvudansvaret. Det är därför som vi fått sådant förtroende, både att få vara på Lindeskolan, och nu här, och också av publiken, avslutar Erik.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.