På Hillstreet har ett grabbgäng anordnat LAN, närmare bestämt, deras femte i ordningen. De börjar kunna det här nu och lanen är eftertraktade. Med cola, ostbågar och Billys Pan pizza är de dryga tjugo deltagarna redo att starta igång. För nu ska här LANAS i två dygn, fyrtioåtta timmar fyllda med datorer och gemenskap.
Det är LAN på Hillstreet och man håller på att kicka igång evenemanget. De fick kanske inte den bästa starten på grund av lite Internetkrångel, men arrangörerna Erik Jäderqvist, Emil Franzén, Christoffer Tapper och Andreas Brundin ser ingen anledning till misströstan.
– Vi försöker lösa det så snabbt som möjligt. Att ha ett LAN utan problem, det går inte, det uppstår hela tiden. Vi gör det bästa av situationen, säger Erik.
Ja, för de har ju faktiskt ett par dygn på sig. Och att förbereda hela fyrtiotimmars LAN är inte helt lätt. Erik berättar att det krävs mycket planering, men med dessa tjugotvå sittplatser är det här ett av de mindre LANEN utav de fem som gänget har arrangerat. Förra gången var det hela sjuttio stycken men då höll man till i en större lokal.
– Det är lite tight inpå julen, man hinner inte få kontakt efter lovet, och så är det svårt att arrangera något mitt i skolan. Det blir lättare på sportlovet, vi planerar att ha tre event till den här terminen, säger Erik och Emil tillägger:
– Man vet inte vad som händer efter studenten, vi vill använda den här tiden som vi har. Vi kommer att höra med publiken framåt slutet om de vill att vi ska fortsätta.

Arrangörerna Emil Franzén, Andreas Brundin, Erik Jäderqvist och Christoffer Tapper.
Hela gruppen håller med, de vill fortsätta om möjlighet finns. Därför tycker de också att det är så viktigt att de får ordentlig feedback från deltagarna, man vill hela tiden kunna förbättra evenemangen.
– Alla ska ha kul! Vi spelar musik och försöker prata med alla för att gå igång dem. Att alla ska ha trevligt är det första vi tänker på, säger Emil.
Killarna konstaterar också att det finns en del fördomar om LAN, men de konstaterar att det är så mycket mer än bara datorer.
– Man får nya vänner. Här öppnar dem upp sig när de träffar sådana som har samma intresse. Ibland har någon hört av sig efter ett LAN och undrat vad den bredvid hette för att den var så trevlig, säger Erik nöjt.
Vad man äter och dricker beror lite på, likväl som man kan sörpla energidryck i mängder, kan man likväl häva mjölk eller cola. Christoffer berättar att vissa har med sig ostbågar, medan någon annan kör på Billys och Gorby´s, och en tredje håller sig till att enbart få i sig vätska. Men Erik säger:
– Man behöver ha den där sockerkicken för att hålla igång, det är den som man strävar efter.

Men särskilt mycket sömn, det blir det inte.
– Det kan vara skönt att ha någon timme att sova, men det är inte många timmar man sover, sömn är inte viktigt eller prioriterat. Som arrangör vill man ändå sova lite grann, så man inte blir dryg för att man är trött. Vi brukar sova i intervaller, det är alltid någon av oss som är vaken, det är ju vi som har huvudansvaret. Det är därför som vi fått sådant förtroende, både att få vara på Lindeskolan, och nu här, och också av publiken, avslutar Erik.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.