På Hillstreet har ett grabbgäng anordnat LAN, närmare bestämt, deras femte i ordningen. De börjar kunna det här nu och lanen är eftertraktade. Med cola, ostbågar och Billys Pan pizza är de dryga tjugo deltagarna redo att starta igång. För nu ska här LANAS i två dygn, fyrtioåtta timmar fyllda med datorer och gemenskap.
Det är LAN på Hillstreet och man håller på att kicka igång evenemanget. De fick kanske inte den bästa starten på grund av lite Internetkrångel, men arrangörerna Erik Jäderqvist, Emil Franzén, Christoffer Tapper och Andreas Brundin ser ingen anledning till misströstan.
– Vi försöker lösa det så snabbt som möjligt. Att ha ett LAN utan problem, det går inte, det uppstår hela tiden. Vi gör det bästa av situationen, säger Erik.
Ja, för de har ju faktiskt ett par dygn på sig. Och att förbereda hela fyrtiotimmars LAN är inte helt lätt. Erik berättar att det krävs mycket planering, men med dessa tjugotvå sittplatser är det här ett av de mindre LANEN utav de fem som gänget har arrangerat. Förra gången var det hela sjuttio stycken men då höll man till i en större lokal.
– Det är lite tight inpå julen, man hinner inte få kontakt efter lovet, och så är det svårt att arrangera något mitt i skolan. Det blir lättare på sportlovet, vi planerar att ha tre event till den här terminen, säger Erik och Emil tillägger:
– Man vet inte vad som händer efter studenten, vi vill använda den här tiden som vi har. Vi kommer att höra med publiken framåt slutet om de vill att vi ska fortsätta.

Arrangörerna Emil Franzén, Andreas Brundin, Erik Jäderqvist och Christoffer Tapper.
Hela gruppen håller med, de vill fortsätta om möjlighet finns. Därför tycker de också att det är så viktigt att de får ordentlig feedback från deltagarna, man vill hela tiden kunna förbättra evenemangen.
– Alla ska ha kul! Vi spelar musik och försöker prata med alla för att gå igång dem. Att alla ska ha trevligt är det första vi tänker på, säger Emil.
Killarna konstaterar också att det finns en del fördomar om LAN, men de konstaterar att det är så mycket mer än bara datorer.
– Man får nya vänner. Här öppnar dem upp sig när de träffar sådana som har samma intresse. Ibland har någon hört av sig efter ett LAN och undrat vad den bredvid hette för att den var så trevlig, säger Erik nöjt.
Vad man äter och dricker beror lite på, likväl som man kan sörpla energidryck i mängder, kan man likväl häva mjölk eller cola. Christoffer berättar att vissa har med sig ostbågar, medan någon annan kör på Billys och Gorby´s, och en tredje håller sig till att enbart få i sig vätska. Men Erik säger:
– Man behöver ha den där sockerkicken för att hålla igång, det är den som man strävar efter.

Men särskilt mycket sömn, det blir det inte.
– Det kan vara skönt att ha någon timme att sova, men det är inte många timmar man sover, sömn är inte viktigt eller prioriterat. Som arrangör vill man ändå sova lite grann, så man inte blir dryg för att man är trött. Vi brukar sova i intervaller, det är alltid någon av oss som är vaken, det är ju vi som har huvudansvaret. Det är därför som vi fått sådant förtroende, både att få vara på Lindeskolan, och nu här, och också av publiken, avslutar Erik.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.