Under dagarna två kommer Flugparken i centrala Lindesberg bli festplats, när Restaurang Palmas arrangerar parkfest om lite drygt två veckor. Arrangören siktar på att locka minst 1000 personer till festområdet.- Vi tycker att det behövs lite fler stora festligheter där folk kan träffas och umgås, förklarar Milad Albazi, delägare i restaurangföretaget som står som ensam arrangör av festen.
Festen i Flugparken kan ses lite som såväl en förfest som efterfest i ett större sammanhang. Nämligen till den stora motorfesten ”Vårmönstringen” som arrangeras lördagen 9 maj av motorklubben SHRA.
– Vi ser möjligheten att göra något mer den här kvällen och helgen. Det är ju mycket folk ute på stan, så det passar ju väldigt bra att arrangera en parkfest samma kväll, men vi börjar alltså redan dagen innan även om lördagen betecknas som festens höjdpunkt, säger Milad Albazi.
Under festhelgen kommer man som besökare få avnjuta livemusik med såväl lokal förankring som utsocknes dito.
– På fredagen är det våra lokala trubadurer Christoffer Sjögren, Jesper Hugosson och Martin Almgren som står för underhållningen. På lördagen har vi naturligtvis ett Rockabilly-gäng som spelar, eftersom det passar bäst en sådan kväll när det är cruising i stan. Det är ett band från Linköping som heter Dennis and the Rocktones som kommer att lira. De har varit på Palmas förr och var mycket uppskattade för publiken i Lindesberg, säger Milad.
Flugparkfesten arrangeras 8-9 maj och planeras bli årligen återkommande.
Mer information om festen kommer att annonseras ut inom kort.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.
INSÄNDARE/DEBATT: Avseende planerad vindkraft i området Morskoga/Bergshyttan/Grönbo. Efter ett möte den 8/5, sammankallat av Landinfra kan följande kommentarer inte undvikas. Har emellertid synnerligen svårt att finna några positiva effekter, varken ur klimat eller miljömässig synvinkel.
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ligger ett långvarigt underskott bakom socialnämndens ekonomi. Vi har en ekonomi som är svår att budgetera för. Ett enda lagstadgat ärende kan betyda många miljoner i kostnader per år och detta kan ske från en dag till en annan. Under sju års tid har jag på nära håll följt förra styrets nedskärningar för att komma tillrätta med underskottet, viket i långa loppet leder till dyrare omkostnader då vi i Socialnämnden arbetar med människor och välfärd, något som man inte bara plockar bort.
Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.
I samband med Vårmönstringen i lördags anordnades Lindesbergs första Burnout-tävling vid SHRA:s klubblokal på Linde Raceway. Eventet lockade omkring 500 åskådare som samlades för att njuta av en kombination av motorsång, däckrök och hög stämning. Mikael ”Blomman” Blomberg från SHRA konstaterar att evenemanget överträffade förväntningarna.
– Vi hade aldrig trott att så många skulle komma, det blev riktigt drag – jättekul, säger ”Blomman”.
Sedan förra helgen har jag varit hemma och sjuk, så kameran har fått vila mer än vanligt – men jag hann med att besöka ett av Örebro läns största naturreservat innan jag blev dålig. Det är Kindla naturreservat som är platsen för dagens fotokrönika.