Här pågick den livsfarliga badleken. Unga hetsade varandra att hoppa från bron. Foto: Jennie Larsson
Ungdomar hetsade varandra att hoppa från R68-bron – polisen djupt oroad
På måndagseftermiddagen fick polisen samtal om att en grupp ungdomar hetsade varandra till att hoppa från den höga bron på riksväg 68, som spänner sig över utloppet av sjön Råsvalen och där Bottenån tar vid. Den livsfarliga ”leken” kunde naturligtvis ha slutat i ren katastrof, konstaterar polisen som är djupt oroad över det inträffade.
– Vi är rädda om våra ungdomar, så det här är naturligtvis väldigt oroande, säger Stefan Wickberg på polisen i Bergslagen.
Polisen larmades av allmänheten vid 14.50-tiden om det pågående och livsfarliga tilltag som pågick vid bron. Allmänhetens uppgifter sade att det rörde sig om ungdomar i 12-årsåldern, som hetsade varandra till att hoppa från brons mitt och ner i vattnet. Enligt uppgift skall en eller flera av ungdomarna också ha hoppat från bron, vilket bevittnades av personer i området.
– Det var dessa personer som slog larm till oss, men när vi kom fram till platsen hade ungdomarna gett sig av. Dock har inringaren sagt att man håller koll på bron och kontaktar oss direkt om det är så att det här händer igen, säger Wickberg.
Foto: Jennie Larsson
Polisen ser allvarligt på händelsen och är djupt oroad.
– Det finns alltid en risk att hoppa ner i vattnet från en höjd – och här pratar vi om en rejäl höjd och det är naturligtvis ännu värre. Det är alldeles för många som skadas allvarligt i sådana här sammanhang, att de till exempel inte vet hur djupt vattnet är och därför riskerar att slå mot botten, eller om det ligger bråte under ytan som också kan ge upphov till allvarliga skador, förklarar Stefan Wickberg, polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Sanningen bakom!
INSÄNDARE/DEBATT: Det ligger ett långvarigt underskott bakom socialnämndens ekonomi. Vi har en ekonomi som är svår att budgetera för. Ett enda ...
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.
Man död i svåra olyckan på R50
Den allvarliga trafikolyckan, strax utanför Lindesberg, fick dödlig utgång. Detta bekräftades av polisen tidigt på torsdagen.