Ungdomens Hus, ett projekt av och för ungdomar i Lindesberg, börjar nu etablera sig på allvar. Fler och fler söker sig till lokalen som finns i Folkets Hus. En vanlig vardagskväll är det ca 40-50 ungdomar som kommer hit för att ta en fika och träffa andra, spela dator, biljard eller bara slappa för en stund. –Vi ser helt klart en uppåtgående trend, och det är kul och gör att man hoppas på en fortsättning även nästa år, säger Björn Persson, projektledare för Ungdomens Hus. Det är alltså inte klart ännu vad som händer efter årsskiftet. Projekttiden går förvisso ut i år, men man ser för den delen inte annat än att man fortsätter driva verksamheten vidare. Det är något man kommer att se över möjligheterna till under hösten. För ett bra ställe för ungdomarna behövs, menar Björn Persson och de övriga i huset.
Ungdomens Hus fick vid starten ett bidrag på 355 000 kronor som gått till utbyggnad, investeringar och ommålning. Lokalhyran står Folkets Hus för, än så länge. –Folkets Hus har ett krav på sig att bedriva ungdomsverksamhet i någon form för att få fortsatt bidrag. Det fastslogs i kommunfullmäktige när bidragsfrågan tog upp, berättar kulturchef Anders Brännström. Därav är chanserna goda för att ungdomarna får behålla sitt tillhåll även kommande år.
Inför hösten hoppas man få ett bredare utbud av aktiviteter. Bland annat fler discon och live-uppträdanden är också något man hoppas få möjlighet att köra mycket oftare än man gjort hittills.
-Vårt mål är trots allt att ordna med saker som alla kan glädjas åt. Discon i all ära. Det drar mycket ungdomar och har hittills gått med vinst. Men det är inte alla som gillar discon. Därför måste det finnas ett balanserat utbud som gör att alla känner sig välkomna, säger Björn Persson.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.