Sedan i december ger Linde energis stora ackumulatortank ett konstnärligt intryck i mörkret. Foto: Fredrik Norman
Upplyst fjärrvärmetank blev konstverk i vintermörkret
Sedan den 19:e december framträder Linde energis 46 meter höga ackumulatortank mycket tydligt i vintermörkret för förbipasserande. Sedan dess har den nämligen varit upplyst under dygnets mörka timmar, som på sitt sätt skapar ett konstnärligt inslag i industriområdet.
– Det här har varit ett önskemål från styrelsen ända sedan tanken stod färdig, att göra något fint av den, förklarar Johan Gunnarsson som arbetar som tekniker på Linde energi och har ansvarat för att få till en belysning som klarar uppdraget.
För tio år sedan byggdes den gigantiska ackumulatortanken intill Linde energis huvudbyggnad på Skrinnargatan i Lindesberg. Ett landmärke, uttrycktes det då, som dessutom kom att innebära en ökad kapacitet i bolagets fjärrvärmenät. Tanken rymmer 5500 kubikmeter 94-gradigt vatten redo att tillgodose hushållen med efter behov.
I samband med att tanken stod färdig att tas i bruk, hängde dock fortfarande en fråga i luften – och har så gjort i alla år. Styrelsen hade nämligen från början ett önskemål om att dels förse tanken med en smakfull utsmyckning som följer Linde energis grafiska manual, vilket också genomfördes, men också att stärka detta intryck med hjälp av belysning. Nu har det alltså äntligen blivit av.
Foto: Fredrik Norman
Johan Gunnarsson arbetar som tekniker på Linde energi och berättar att man stoppade belysningsplanerna tidigare på grund av höga kostnader – för att göra ett omtag i ett senare skede.
– Det går ju inte att ha vilken belysning som helst eftersom det handlar om en väldigt hög byggnad som man dessutom vill ha ett jämnt ljus över. Därför vände vi oss till experter som arbetar med sådant här, för att få en offert, men det visade sig bli en väldigt kostsam lösning den vägen. Därför blev det ingen installation från början som styrelsen hade efterfrågat, berättar Gunnarsson.
Under åren har dock tekniken gått framåt och prisbilden förändrats. Det har nu resulterat i att man funnit rätt typ av belysning för uppdraget.
– Det är fyra LED-armaturer med cirka 70 dioder i varje, som genom en linsplatta gör att ljuset träffar hela tanken. Samma typ av belysning används bland annat vid stora arenor, förklarar Johan Gunnarsson.
Belysningen är tänkt att vara självförsörjande – på årsbasis. Längst upp på tanken finns nämligen ett litet vindkraftverk.
– Nu när det är långa, mörka dagar så räcker vindkraftverket inte riktigt till, men på årsbasis så räknar vi med att kommer att vara självförsörjande, säger Johan Gunnarsson på Linde energi.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Grillkökets personal är redo att dela ut julmat. Foto: Camilla Lagerman
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens ...
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
Fyrbent bildparad för Rosa Bandet
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med ...
Fler biljetter släpps till Strålande Jul
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa ...