På fredagskvällen gav Linde Dansklubb danssugna själar möjligheten att svänga sina lurviga. Ett drygt femtiotal buggentusiaster slöt upp till kvällens första buggomgång, fortsättningskurs nummer två, tätt följt av fortsättningskurs nummer tre. Med andra ord fick nybörjarna stanna hemma och man fokuserade på att följa upp höstens kurser. – Det är roligt! Och avkopplande. Det går att lära gamla hundar att sitta, man blir aldrig för gammal för att dansa, säger Ingegerd Pauline.
Klockan är bara ett par minuter från att startskottet ska ljuda denna kyliga fredagskväll. Inne i Sandströms stora lokal droppar det ständigt in nya, danssugna deltagare, en del med riktiga dansskor, andra använde silvertejp för att täcka delar av sulan. Man måste ju kunna få till rätta snurren och svängen!
– Idag är det steg två och tre, vi börjar ikväll med steg två som i höstas gick nybörjarkursen och sedan fortsätter vi med steg tre, för de som har gått steg två. Men man kan också ha buggat lite innan och komma hit. Jag har gått danskurser i tjugo år och jag kan gå samma flera gånger, säger klubbens ordförande Lennart Sjöstrand.
Lennart är ett tydligt och stående bevis på att dans är roligt och det går tydligen inte att tröttna.
– Nej, det är som feber. Det är mycket som är roligt. Det är som att hormoner startar, man bara leker i musiken, då är det kul! Alla är glada och man har mycket kontakt med varandra. Man tittar på den som man dansar med, och inte på grannen bredvid, berättar Lennart leende.

Klockan är slagen och danspedagogen Lena Svensson träder fram. Det är likt oftast ett litet överskott på den kvinnliga skaran, så Lennart får gladeligen rycka in och göra en insats. Alla har dansat tidigare, så man parar ihop sig och börjar genast att dansa till den hederliga, glatta dansbandsmusiken. När Lena efter en kortare stund stoppar, förflyttar sig kvinnorna en man till höger och därmed hinner man dansa med hela gänget. Ett snabbt ”hej, hej” och så är man igång igen, och ju fler man dansar med, desto mer avslappande blir dansarna. Det krävs inte lång stund för att notera att vissa kan lite mer än andra, antalet snurrar och finesser skiljer sig och svårighetsgraden varierar. Däremot kan det konstateras att alla är glada, det finns inte en enda utav de dryga femtio dansarna som visar tecken på någon ledsen min.
– Folk skrattar hela tiden när de dansar. Det blir aldrig långtråkigt och man lär känna varandra. Det är en närhet och gemenskap, berättar Inger Söderberg.

Även Ingegerd Pauline brinner starkt för dansandet:
– Det är roligt! Och avkopplande. Det går att lära gamla hundar att sitta, man blir aldrig för gammal för att dansa. Det är en enorm skillnad på att sitta hemma och ha TV-kväll jämfört med att komma hem och ha varit och dansat. Och så är det motion dessutom! Men vi skulle vilja pusha fler killar att börja dansa och lära sig stegen, det gör dem säkrare. Sedan är det ju en stor chans att träffa en tjej också, säger Ingegerd med glimten i ögat.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.