Greger Nilsson och Roger Sixtensson medverkade under onsdagens invigning. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Kommunstyrelsens ordförande, Irja Gustafsson, var på plats. Foto: Camilla Lagerman
En utställning som väcker intresse. Foto: Camilla Lagerman
Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Linda Svahn fanns bland åskådarna. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Föreningens ordförande, Olof Långberg, i mitten. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Utställning om beredskap och omställning invigd i Bergsparken
Greger Nilsson och Roger Sixtensson medverkade under onsdagens invigning. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Kommunstyrelsens ordförande, Irja Gustafsson, var på plats. Foto: Camilla Lagerman
En utställning som väcker intresse. Foto: Camilla Lagerman
Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Linda Svahn fanns bland åskådarna. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Föreningens ordförande, Olof Långberg, i mitten. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Utställning om beredskap och omställning invigd i Bergsparken
Utställningen ”Vår beredskap – då och nu” skulle egentligen haft premiär i Grängesberg under sommaren, men coronapandemin ställde till det för föreningen Gruvcentrum Mojsen, som fick tänka om. Under onsdagen kunde man äntligen inviga sin skildring av omställningen och beredskapen på 1940-talet, men nu med Lindesberg som utställningsort.
Föreningen Gruvcentrum Mojsen, med rötterna i Grängesberg, tog under hösten 2018 initiativet till det som nu har resulterat i utställningen ”Vår beredskap – då och nu”, som skildrar händelser under de svåra krigsåren från 1930 och framåt, med en omfattande beredskap och omställning, som på olika sätt berörde alla i Sverige.
– Tanken var att vi skulle haft invigningen i Grängesberg, i våra museilokaler där, men det går inte. I stort sett alla i vårt gäng är 70-plussare, säger Greger Nilsson, en av styrelseledamöterna i föreningen.
– Jag och Greger är de enda som än så länge är under 70 år, så vi är ungdomsgänget, skrattar Olof Långberg, föreningens ordförande och fortsätter:
– Det är jätteroligt att det faktiskt gick att hänga utställningen, och det är väldigt roligt att vara här.
Utställningen som nu finns att beskåda i Bergsparkens atrium, har sitt ursprung i en bok som skildrar vapenindustrin i Bergslagen under det förra århundradet. En av bokens redaktörer, Maths Isacson, fanns på plats för att berätta mer om utställningen.
Professor Maths Isacson berättade om utställningen. Foto: Camilla Lagerman
– Jag är seniorprofessor vid Uppsala Universitet och jobbar med ett forskningsprojekt som handlar om Bergslagen och Bergslagens kunskaper. Det finns väldigt mycket kunskaper som förnekas centralt i Stockholm, det finns yrkeskunskaper som är viktiga att lyfta fram i Bergslagen, berättar han och fortsätter:
– Den här utställningen är gjord utifrån en bok som vi tog fram 2018, som heter ”Det svarta järnet – vapenindustrin i Bergslagen under 1900-talet”. Den behandlar omställningen i Sverige under 30-talet och andra världskriget, hur man satsade på järn- och gruvindustrin och de verkstäder som fanns, som alla fick ställa om. Men även arbetsvillkor, och kvinnorna som hamnade i ammunitionsindustrin, som var den farligaste av alla. Lindesberg var en av orterna i Bergslagen som tillverkade vapen, och medan många av männen var ute i det militära försvaret fick kvinnorna kliva in och ta väldigt krävande uppgifter.
Sedan var det dags att lämna över till dagens invigningstalare, Roger Sixtensson, VD FALAB/LIBO.
– Det är inte ofta vi får vara med om världspremiärer, men nu får vi det, och vi tackar för den äran! Jag vill även tacka Greger, som många känner som styrelseordförande och politiker, men som jag lärt känna som historiens bevarare. Stort tack för att vi får vara en del av den här utställningen!
Utställningen ”Vår beredskap – då och nu” kommer finnas kvar fram till årsskiftet, sedan hoppas man att Armémuséet ska ta den vidare till Stockholm under våren. Man siktar på att kunna visa den i Grängesberg under sommaren 2021.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Årets pristagare och unga företagare. Foto: Camilla Lagerman
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Öppet för ansökan till årets Drömjobb
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfä...
Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförä...
Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...