Semestern stundar, så även för polisen i Lindesberg. Det betyder, om det vill sig riktigt illa, att utredningen kring gatuvåldet i centrum kanske måste läggas på is under semestermånaden. Redan idag har många gått på semester och från och med juli tunnas manskapet vid utredarna ut. Något som man absolut inte ser ljust på hos utredningsavdelningen. –Nej, det vore ju bra om vi kunde få ett avslut i utredningen och få fast gärningsmännen. Nästa vecka går alltså många på semester och det kommer självklart att betyda mindre resurser på samtliga befattningar, förklarar Johnny Utther, förundersökningsledare. Idag har man relativt bra med tips och vittnesmål angående våldet som varit. Mycket pekar på att det rör sig om flera gärningsmän, om dessa har agerat tillsammans kan man dock inte med säkerhet säga. Men tiden är knapp, under helgen har nya ärenden tagit plats på avdelningen och innan utredningen mot våldet kan fortsätta måste de nya ärendena jobbas av. Att tipsen rullar in är det mest avgörande i frågan. Bara konkreta och bra vittnesmål når polisen så kan man snart ha gärningsmännen inne för förhör, menar Utther. Men om det blir före eller efter semestern får framtiden utvisa.
Bortsett från mindre slagsmål, mer vanliga sådana om man kan säga så, så har det varit lugnt i centrum sedan Centrumföreningen vädjade till polisen om hårdare tag mot det som hänt under våren och försommaren. Om det bara beror på deras initiativ eller att uppmärksamheten i media fått ”gänget” att komma på bättre tankar, kan man bara spekulera i. Huvudsaken och syftet med t ex artiklar som vi skrivit och brevet från Centrumföreningen är att allmänheten tar avstånd från våldet genom att hjälpa polisen med tips om det man vet eller hört på annat håll. Och det har man gjort, konstaterar tipsmottagarna vid närpolisen i Lindesberg. Om det nu räcker till att polisen griper de skyldiga så kan man bara lyfta på hatten och konstatera att Centrumföreningen genomfört vad som kanske blir deras viktigaste åtgärd för ett trevligare och tryggare Lindesberg.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.