Lindesbergsbandet Canis Lupus. Foto: Stefan Pedersen
”Vargarna” släpper sitt första album – och ger konsert online
Fredag 15 maj släpper goth-rockgruppen Canis Lupus (latin för varg) albumet ”Dust and the Civilization of Ghosts”, vilket också är deras första riktiga skiva. Tidigare har endast demos spelats in. Bandet, som grundades 1999 och har rötterna i Lindesberg, kommer nu att ge en livesänd spelning när man håller releaseparty i helgen.
– Vi kommer att spela live i Göteborg, men anpassar oss efter rådande omständigheter och har därför ingen publik på plats. Istället sänds spelningen live på nätet, säger Christer Pilblad.
Canis Lupus album Dust and the Civilization of Ghosts.
Bandets första album är en så kallad konceptskiva med nio låtar totalt. Med konceptskiva menas att låtarna tillsammans bildar en enhet baserat på ett specifikt koncept. I det här fallet handlar det om något som berör precis alla människor: relationer.
– Lyssnar man på hela skivan, från första låten till den sista, så kan man nog se ett samband mellan låtarna. Det handlar om relationer, men inte bara om relationen mellan till exempel två människor. Texterna kan nog också tolkas lite olika beroende på vem man är och vad man varit med om i livet, förklarar Christer Pilblad
Canis Lupus bildades i samband med att ett gäng killar sprang på varandra under festivalen AugustiBuller 1999.
– AugustiBuller -99 kan man säga blev starten för bandet. Vi var ett gäng killar som träffades och började prata om att spela tillsammans. En krogrunda senare hade vi pratat ihop oss och Canis Lupus var bildat, berättar Pilblad kortfattat hur det hela började.
Under åren har bandet spelat in en rad demos, men det har stannat vid det – tills nu.
– Faktum är att de flesta låtarna på skivan är skrivna för flera år sedan, men det finns också helt nyskrivet material med, som till exempel skivans andra spår: Frozen Lake, berättar Christer.
På söndag håller Canis Lupus ett releaseparty med anledning av skivsläppet. Detta kommer att ske nere i Göteborg.
– Vi kommer att spela live i Göteborg, men anpassar oss efter rådande omständigheter och har därför ingen publik på plats. Istället sänds spelningen live på nätet, säger Christer Pilblad.
Länkar till livesändningen kommer att publiceras på Canis Lupus facebooksida under det aktuella eventet strax innan spelningen börjar.
Canis Lupus. Foto: Emma Persson.
Det här är Canis Lupus
Andreas Valette, trummor/programmering
Christer Pilblad, gitarr/programmering/körsång
Daniel Sandberg, sång
Mikael Wester, bas
Tony Lindén, gitarr/programmering
På skivan Dust and the Civilization of Ghosts medverkar även:
Thomas Green, sång
Ann Gunnarsson, kör
Ylwa Wallin, kör.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte...
Lindlöven är klara för semifinal!
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram ...