I Galleri Haga visar lindesbergaren och den välkände konstnären Thomas Rydén upp sina beundransvärda alster. Med start klockan 16.00 bjöd han idag in till vernissage och fram till nästa söndag är det öppet mellan klockan 16-20 för besökare att ta en titt på den varierande konstutställningen med målningar skapade i akvarell, olja och även digigraphier. – Det är tre utställningar i ett, säger Thomas Rydén.
Den här veckan är man välkommen att kliva på hemma hos konstnären Thomas Rydén. Hans sedvanliga, traditionella decemberutställning fick sin start denna söndag klockan 16 och pågår i en veckas tid. Det finns lite av varje att se och beundra, till skillnad från hans separata utställningar då han håller sig mer till ett visst specifikt tema. På väggarna hänger flertalet målningar föreställande olika naturmotiv som nästan skulle kunna förväxlas med ett fotografi. Men där finns också målningar som skiljer sig avsevärt från de andra, sådana som man inte riktigt kan tala om vad de faktiskt föreställer.
– Jag var sugen på att testa något nytt, de som spelar musik spelar ju inte alltid samma musik. Det började i Stripa gruva när jag var där och tittade på detaljer. Det här är en rostig järnplåt, men det är svårt att spåra om jag inte berättar det. Det är detaljer som kommer från olika tekniska konstruktioner. Det sätter igång hjärnan, oavsett om man gillar det eller inte. Ett naturmotiv till exempel triggar inte hjärnan på samma sätt. Besökare som inte känner till mitt måleri sugs in i den, framförallt de yngre dras till den. Man kan se tendenser till de här målningarna i mina gamla målerier, jag var redan på g i vissa målningar och hade funderat på det länge. Men man kan inte bara bestämma sig för att man ska måla abstrakt, att måla abstrakt kommer inifrån. Det är en helt annan typ av målning, en grad av oordning, jag gillar inte det perfekta, berättar Thomas.
Thomas låter sig inspireras av den generösa bildvärlden från natursköna Bergslagen och området häromkring, men också olika industrimiljöer. Han har sina speciella platser som han gärna återvänder till, såsom Kindlahöjden, Usken och efter vattendrag, vilket man tydligt kan se på hans konst.
– På vissa platser kan man känna platsens ande, inte för att jag tror på andar, men stämningsläget är speciellt. En höjd som öppnar sig är fantastiskt, säger Thomas och fortsätter:
– Jag letar efter speciella ljus, det ska inte vara mitt på dagen, det ljuset är för hårt. En tidig morgon däremot, den här till exempel är tagen vid femslaget på morgonen, säger Thomas och pekar på en av de tavlorna som pryder väggen.
Thomas har också digigraphier, också kallat giclée, vilket han förklarar är en konstnärlig grafisk teknik i form av bläckstråleutskrift.
– Det gör att man kan anpassa storleken, alla har inte plats för en sådan här stor, säger Thomas och jämför med originalet som är betydligt större.
För den som vill besöka Thomas Rydéns utställning Galleri Haga är det öppet för beskådning fram till nästa söndag, klockan 16.00-20.00 alla dagar.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.