Lördagen den 13 maj är det dags för 2023 års upplaga av den omåttligt populära folkfesten Vårmönstringen, där tusentals bilentusiaster vallfärdar till Lindesberg för att beundra fina bilar och cruisa längs stadens gator. Nästa år blir tillställningen extra festlig, då JME Music tillsammans med Kajsa & Pinnens bowling, arrangerar en stor utomhusfestival med öltält, mat och livemusik.
– Vi ser fram emot det och det känns roligt med ett lokalt samarbete, vi tror på att hjälpas åt istället för att stå ensam, säger Johan Eriksson på JME Music.
Vårmönstringen lockar varje år tusentals besökare från hela landet, som kommer till Lindesberg för att beundra fina bilar och uppleva den härliga atmosfären på den klassiska cruisingen. Lördagen den 13 maj är datumet för nästa års upplaga, som nu visar sig bli ännu festligare än tidigare.
– Vårmönstringen drar ju mycket folk, men det finns inte så mycket att göra som det borde finnas, så då tänker vi att vi dunkar upp en festival där det går in mycket folk, så att så många som möjligt kan vara på samma ställe för det är ju roligast, berättar Johan Eriksson på JME Music.
JME Music, som varje år arrangerar Kopparbergsfestivalen, slår sig nu ihop med Kajsa & Pinnens bowling där de tillsammans kommer att bjuda in till en klassisk utomhusfestival – med rockabillykänsla.
– Vi kommer att bygga bakom restaurangen och ner mot vattnet, så att festivalområdet angränsar till själva bilutställningen. Det blir ett klassiskt festivalområde som inhägnas, med stor scen, flera olika matställen och ett öltält, säger Johan.
Som headline på festivalen uppträder den prisbelönta sångerskan Eva Eastwood, som är ett mycket välkänt ansikte inom rockabillyvärlden.
– Vi kommer ha ungefär 4 akter under dagen, där Eva är den största. Men vi kommer även ha någon eller några lokala artister också, säger Johan.
Festivalområdet beräknas kunna ta emot ungefär 1000 besökare, och redan nu släpper man biljetterna till det man hoppas kunna bli ett årligen återkommande evenemang.
– Vi ser fram emot det och det känns roligt med ett lokalt samarbete, vi tror på att hjälpas åt istället för att stå ensam, avslutar Johan Eriksson.
För mer information och biljetter, klicka HÄR.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.