Lena Jansson med en av gårdens hästar. Foto: Ida Lindkvist
Västrafallets Turridning: en rofylld plats i kommunen
Det var en födelsedagspresent som ligger till grund för att Lena Jansson nu bedriver turridning i Ingelshyttan utanför Storå. Med nio hästar och turridning hemma på en av de tre gårdarna, nötdjur, får och höns har Lena fullt upp och stormtrivs med sitt liv!
Foto: Ida Lindkvist
Klockan har ännu inte hunnit slå tio den här onsdagsförmiddagen, men Lena Jansson har redan varit vaken i flera timmar. Hon berättar att hon alltid börjar morgnarna med att baka fika till dagens turridningar. Lena har ridbyxorna på, gårdens nio hästar har kommit ut och står fridfullt och betar i sina hagar, och lite avlägset bräker ett av fåren.
– Jag har bara ridit och mjölkat i hela mitt liv, säger Lena och skrattar.
– Jag har alltid haft häst, jag började med att rida på pappas arbetshäst. Min första häst, en Welshponny, blev 36 år. Jag har ju tagit över efter mina föräldrar, och innan det jobbade jag som avbytare. När min andra son kom, Per-Axel, sa mina föräldrar att det var bättre att jag tog över här. Så jag har varit egen bonde i 21 år!
Foto: Ida Lindkvist
Och ibland tar livet lite annorlunda och oväntade vändningar, vilket idag har lett till att Lena inte längre har mjölkkor utan satsar mer på islandshästarna.
Foto: Ida Lindkvist
– Det är min gubbe Ingemars förtjänst! När jag fyllde 50 fick jag i present att åka upp till Malung i Dalarna och rida islandshäst en hel helg, och min dotter Karin fick följa med. När vi kom ner till riksvägen så var det verkligen jobbigt att tänka på att jag inte skulle komma hem till korna på kvällen. Jag tittade på klockan när vi var däruppe och undrade om de hade blivit mjölkade än, berättar Lena.
Men det var inte bara en konstant saknad och längtan hem till kossorna. Lena fortsätter:
Vi red fem timmar om dagen, och jag tror att börjar man rida islandshäst kan man inte rida något annat. De går fram var som helst i skogen, det behöver inte finns någon väg, de går bara rätt ut. Det är så härligt!
Aska, gårdens första islandshäst. Foto: Ida Lindkvist
En tid senare efter trippen till Malung var dottern Karin ute på praktik med en veterinär. På en gård med islandshästar skulle det göras pass åt två föl. En av dem hette Aska, och under tiden som Lena berättar kan man se henne betandes i hagen utanför.
– Vi köpte Aska och Saela samtidigt, Saela var egentligen inte till salu men jag sa att jag kan ju inte bara köpa en häst. Det är fem år sedan och därefter har det rullat på med alla hästar.
Med sina sju islandshästar och de två shetlandsponnyerna är Lena nöjd på hästsidan.
– Jag är mer för småskaligt, det ska vara så mycket så man orkar och fortfarande tycker att det är roligt.
Och förutom att Lena och hästarna ibland får besök av mindre skolklasser, kan man först och främst åka hem till henne för turridning på dessa små och starka hästar.
– Det blir mer och mer för varje dag som går. Det är jättemycket folk från Stockholm som åker hit över dagen. Just nu är det högsäsong och då kan det bli tre turer om dagen. Mina hästar är jättelugna och trygga. En del som kommer hit, man kan se hur rädda de är, men de får ta det i sin egen takt, och när de kommer tillbaka efter en timme och har töltat så vill de göra om det!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Tidigare i oktober gästades Lindehov av Kiruna och Kalix. Till helgen är det en ny grupp från Norrland som möter Lindlöven i Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin egen blombinderiverksamhet – Manoli Blomster – online med en tillhörande liten studio i Frövi stationshus.
– Det som är så fint med blommor är att man kan skänka andra glädje eller visa omtanke i svåra stunder med en bukett, förklarar Linda.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppstä...
Lindesberg rasar i årets småföretagarindex
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i ...
INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte åt andra hållet. I riktningen mot Frövi står det bara en skylt vid sidan av vägen. Detta kan ses som rimligt om man utgår från att all trafik i Vedevåg går mot Lindesberg då Regionen brukar prioritera busskurer för hållplatser där många väntar på morgonen samtidigt som avhoppstationer endast behöver en skylt.
10 november 2025 klockan 08:44 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa lite fågelbilder som jag har fotograferat under de senaste veckorna. Det har blivit mycket småfågel då mitt intresse för just småfåglar har blivit större med tiden. Tidigare har jag mest fokuserat på rovfåglar, men det är väldigt kul att släppa in de små fåglarna då de är så många. Alla fåglar har sin charm och är fina på sitt vis. Bilderna som jag visar denna vecka är tagna i Nora med omnejd.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.
Lindesberg lämnas utanför debatten om Älgfallet
INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora - men Lindesbergsborna får ingen möjlighet...