Vestas – mer än bara vindkraft

På Vestascastings i Guldsmedshyttan tillverkar man delar till vindkraftverk och stålverksindustrin. LindeNytt gjorde ett decemberbesök på fabriken.

– Vi vill växa i volym och omsätta ännu mer än vi gör i dag. I nuläget gjuter vi drygt 12 000 ton. Jag ser gärna att vi kommer upp i det dubbla, säger Torbjörn Rudqvist, VD på gjuteriet.
– Fabriken fungerar som bäst när man kör på full effekt och processerna får rulla konstant.


Förhoppningarna är att kundbasen ska utvidgas. Sedan förra året levererar man inte bara inom den egna koncernen utan också till flera externa kunder. Huvudsakligen tillverkas dock fundament och nav till vindkraftverk.
– Alldeles nyligen fick vi en förfrågan från en sydeuropeisk maskintillverkare om vi kan gjuta hydraulhammare. Det är något vi tittar och hoppas på nu.




Det är måndag morgon och dags för det dagliga morgonmötet. Chefer och ansvariga samlas för att prata ihop sig kring det pågående arbetet och för att se om det är något speciellt för dagen.
– Vi jobbar enligt Lean-filosofin. Mycket i den handlar om kommunikation, utvärdering och visualisering, berättar Torbjörn Rudqvist.


Mer ordning och minskat antal olyckor
På väggarna finns otaliga diagram och tabeller. Här kan man följa produktionsflödet och den överskådliga strukturen gör att det direkt går att upptäcka proppar eller stopp i flödet.
– Tydligheten är bättre så här än i ett affärssystem i en dator, säger Torbjörn Rudqvist.


Även om moderbolaget Vestas är danskt så är koncernspråket engelska. Något som syns direkt på väggarna på kontoret. Man talar exempelvis om ”fettling” i stället för rensning.
I taket sitter en kamera som gör att chefen i Danmark kan vara med och se vad som pågår.




Hjälm, skyddsglasögon, hörselskydd och skor med stålhätta krävs när man rör sig inne i gjuteriet och säkerhet är något som företaget prioriterar högt. I det arbetet ingår uppföljning av städning och ordning och reda. Något man fångat upp i den japanska 5S-metoden.
– För fyra år sedan var det som att komma in i en öken när man klev in i gjuteriet. Det var sand lite var stans. Vi har höjt ordningsnivån betydligt sedan dess vilket bland annat minskat antalet snubbelolyckor. Vi har också sett att personalen trivs bättre i en ordningssam och förutsägbar miljö, och så blir arbetet mer effektivt. När verktygen hänger på sin fastställda plats går det snabbare och smidigare att få fatt på dem, säger Torbjörn Rudqvist.
 
”Det måste vara nolltolerans”
Mycket på Vestas är alltså oerhört systematiserat. Men metoderna och rutinerna stannar inte vid vackra ord utan ger konkreta och positiva resultat. Kvaliteten på produkterna har höjts nämnvärt.
– Omkring år 2008 var vi uppe i 10 procents kassation. I dag ligger vi på 1 procent. För vår bransch så är det en ovanligt låg kassation som också innebär minskade kostnader för företaget.




Arbetsskador är sällan förekommande. När LindeNytt är på besök är det 568 dagar sedan senaste incidenten. 
– Den här typen av industri lever i en villfarelse om att det ska vara lite tufft. Att man ska ta risker och att man kallt får räkna med att saker händer. Men man får inte tänka så. Det måste vara nolltolerans, säger Torbjörn Rudqvist.


Attityden och inställningen till säkerhet som någonting viktigt är något man arbetar med målmedvetet, och det gäller alla anställda, oavsett funktion.
– Efter vinter- och sommaruppehållen tar vi alltid några timmar med aktiviteter som kretsar kring säkerhet. Det är för att hjälpa oss själva att aktualisera och aktivera säkerhetstänket igen.




Hoppas på jämnare flöde
– Tack vare att vi är en del av Vestas har vi en säkrad volym men det betyder också att vi har fått följa vindindustrins cykler. Ibland går det upp och ibland går det ner. Verksamheten behöver töja oss som ett dragspel. Det är också därför vi ibland hyr in extrapersonal. Vi hoppas att det ska bli ett jämnare flöde nu när vi också tar in externa kunder från stålverksindustrin, säger Torbjörn Rudqvist.


Vindkraftsindustrin är väldigt påverkad av politiska beslut. Marknaden för vindkraft i Sverige har vuxit till sig rejält och i dag är den svenska marknaden den sjätte största för Vestas. USA är den allra största.
– På mellanlång sikt ser vindkraften ut att fortsätta växa men just nu har tillväxten planat ut. Något som också gjort att Vestas behöver anpassa sina kostnader. Även fabriken i Guldsmedshyttan har fått bidra till detta.




Om Vestas i Guldmedshyttan

Vestascastings Guldsmedshyttan AB är ett helägt dotterbolag till den danska vindkraftskoncernen Vestas. I dag har fabriken 120 anställda varav 22 är tjänstemän och 98 arbetare. Under året har man också haft ca 50 inhyrda rensare från Polen och Rumänien.
Tidigare har fabriken ägts av Grängesbergsbolaget och sedan Sandvik. Gjuteriets första etapp byggdes 1961. Den senaste byggnationen är smältverket från 2010.


Historia
Det har sedan 1400-talet pågått utvinning av metaller i trakten av Guldsmedshyttan. På 1500-talet startade Gustav Vasa vapentillverkning här och på 1800-talet fann Erik Elzwik silver. Det är för övrigt på hans väg, Elzwik väg, som Vestas i dag huserar.


Tillverkning
Vestas i Guldsmedshyttan tillverkar delar till vindkraftverk och sedan 2011 tar man också in externa kunder inom stålverksindustrin. Till stålverken gör man kokiller (koppformar av järn) som de i sin tur använder vid gjutning av göt.
Två delar görs till vindkraftverk. Navet (som bladen utgår från) väger mellan 10-17 ton och fundamentet (inuti turbinen) väger cirka 13 ton.
Massan man gjuter består av 40% tackjärn, 40% stålskrot och 20% retur (stelnat järn som blivit över från tidigare gjutning).


Så här går det till
Sand härdas genom syra och harts och bildar en form. I denna form gjuter man sedan en blandning av järn och stålskrot som håller en temperatur på över tusen grader. Efter några dagar när det svalnat slås gjutgodset ur formen. Godset ska rensas från eventuell kvarvarande sand, blästras och finrensas. Efter detta är det dags för NDT (Non-destructive testing) som innebär att godset noggrant kontrolleras. Hela godset smetas in i gel och kollas med ultraljud. Vid avvikelser, exempelvis håligheter, kan godset, i värsta fall, komma att kasseras.

Publicerad 3 januari 2013 klockan 15:02

Lina Hagström , 0735-95 30 30

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Timmy Lundegård

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer

För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.

13 februari 2026 klockan 12:08 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket

Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.

12 februari 2026 klockan 10:46 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar

I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i ...

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”

Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg ...

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”

Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlä...

Maja Svensson och Amanda Jansson öppnar frisörsalongen "Majanda". Namnet är en sammanslagning av duons namn. Foto: Jennie Einarsson

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.

6 februari 2026 klockan 09:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Den norska partysuccén Kuselofte gästar Vårfesten i maj. Foto: Pressbild

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.

3 februari 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han ...
3 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud ...
29 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett nä...
27 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Timmy Lundegård

Krog och polis hårt kritiserade i sociala medier efter akut sjukdomsfall: ”Otroligt onödigt”

I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.

21 januari 2026 klockan 19:10 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Robert Bredenberg och Dennis Nordström går ut med lugnande besked gällande Daimstrutens framtid. Foto: Privat

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!

Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.

21 januari 2026 klockan 15:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ...

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer

Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar ...

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för ...

Foto: Energikällan

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.

19 december 2025 klockan 15:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gå...

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4

Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme ...

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till ...

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari ...

Grillköket gör det igen – skänker julmat till behövande

För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av ...

Wajih klipper till förmån för Barncancerfonden – igen

På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela ...

Stadsskogsskolan. Foto: Fredrik Norman

Stadsskogsskolan ska säljas – vill se privat aktör ta över

Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.

4 december 2025 klockan 18:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det ...
28 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har ...
26 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger ...
25 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-24

2025-11-24

2025-11-21

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-19

2025-11-17

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-13

2025-11-10

2026-02-17 02:38