Trots att oron för oväntat inkomstbortfall ökar försäkrar vi oss i allt mindre utsträckning mot sådana risker, enligt en nyligen genomförd undersökning som är gjord av Nordea i samarbete med TNS Sifo. Många försäkrar hellre sin bil eller båt än, sitt liv och sin inkomst. Därför är många svenska idag dåligt skyddade mot privatekonomiska smällar.
TSN Sifo har på uppdrag av Nordea intervjuat 2004 personer för att bland annat få fram vad som oroar mest inom den egna ekonomin. En övervägande del av de tillfrågade svarar att ett inkomstbortfall beroende på sjukdom, olycksfall eller arbetslöshet är det som oroar mest. Ändå väljer många att hellre försäkra bilen eller båten, än att täcka upp ett eventuellt framtida inkomstbortfall med en försäkring.
– Det är väldigt motsägelsefullt att många väljer att försäkra fast och lös egendom före sitt liv och sin inkomst, när det är områden som hushållen oroar sig mest för, säger Zlatko Savić, kontorschef vid Nordeas kontor i Lindesberg.
Som skäl varför man inte försäkrar sig mot exempelvis olycksfall eller arbetslöshet anger man i undersökningen att det inte finns tid eller möjlighet och att det känns irrelevant. En ökande andel uppger även att det är för dyrt.
Undersökningen visar samtidigt att grupper som kan vara ekonomiskt
utsatta, som exempelvis barnfamiljer och låginkomsttagare, är särskilt
osäkra på sitt försäkringsskydd och anser sig i många fall
underförsäkrade.
– Här är bankens roll viktig. Vid våra rådgivningsmöten lägger vi stor vikt vid att diskutera försäkringar, och utifrån vad kunden säger, välja hur den totala summan för försäkringspremier ska fördelas mellan olika typer av försäkringar, säger Zlatko Savić.
Svenskar sämst på försäkringar
En annan slutsats som kan dras utifrån undersökningen, är att svenskar i högre grad än övriga nordbor förlitar sig på eget sparande istället för försäkringar. I Sverige känner över hälften – 54 procent, att de har sin ekonomiska trygghet genom sina besparingar. Endast sex procent känner att den ekonomiska tryggheten kommer av försäkringar.
För norrmän och danskar är situationen helt annorlunda. I Norge och Danmark säger drygt en tredjedel att de känner en ekonomisk trygghet genom sitt sparande, samtidigt som 44 procent av invånarna i de bägge länderna känner att de får nödvändig ekonomisk trygghet via försäkringar.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.