INSÄNDARE/DEBATT: Sedan den 28 september finns det under delar av veckans timmar ingen läkare som primärjour för kirurgin på Akutmottagningen vid Lasarettet i Lindesberg. Förändringen har diskuterats intensivt allt sedan 2017. Redan veckan innan neddragningen hade man en hög belastning på Akutmottagningen vid Universitetssjukhuset i Örebro. Den 9 oktober var det en 30 meter lång kö utanför mottagningen ut på gatan. Väntetiden kunde vara 15 timmar.
Problemet var antalet kirurgpatienter. Mig veterligen har det i regionledningen inte diskuterats om stängningen i Lindesberg kan ha bidragit till ökningen i Örebro.
Sedan flera år satsar Regionen på Ortopedisk kirurgi i Lindesberg. Kliniken har specialiserat sig på operationer med proteser i knä- och höftleder. Den har ett mycket gott renommé och goda resultat. I mitten av oktober gjorde SVT:s Lokala Nyheter en intervju med en nöjd man från norra Värmland som fått opererat ett knä i Lindesberg. TV intervjuade också Regionens ortopedchef. Genom att behandla även patienter från andra län fyller man, enligt honom, dels ut luckor i den egna organisationen dels ökar man sina inkomster med 20 till 30 miljoner kronor.
Regionens ledning har som ett motiv för neddragningarna i Lindesberg sagt att på så sätt får man fler läkare som har tid att operera på dagarna. Men nu är det så att det framför allt är underläkare som arbetar på natten. För sin utbildning behöver de träffa många patienter med akuta besvär. Det finns alltid specialister, bakjourer, att få hjälp av vid behov. Det är huvudsakligen färdigutbildade läkare som ansvarar för den planerade kirurgin på dagen. Det är inte en slump att organisationen i Lindesberg har placerat Lindesberg i topp när underläkare har fått rösta fram de bästa utbildningssjukhusen i Sverige.
Det är högst tveksamt om de 30 miljonerna verkligen är en vinst. Det finns utgifter också. Men, framför allt är det de enskilda patienterna som belastas extra på grund av avsaknaden av primärjour i kirurgi i Lindesberg. Flera tusen besökande får kvällar, nätter och helger året om, i alla väder, mestadels i mörker, åka med egen bil, taxi eller ambulans de extra milen till Örebro. Från den norra delen av Bergslagen är sträckan 10 mil.
Jag menar att talet om ortopedin är ett svepskäl för att rusta ner sjukhuset i Lindesberg. Vi i Bergslagen unnar gärna befolkningen i Värmland att få del av vår fina verksamhet. -Men-, vår empati räcker inte till om vi måste betala frikostigheten med ett sämre omhändertagande för egen del.
Ska det vara så svårt för vår politiska ledning och deras tjänstemän att det kan vara värt att, inte bara satsa som med ortopedin, utan även behålla den organisation som gjorde sjukhuset till Sveriges mest uppskattade 2018?
Ingemar Engstrand
Pensionär i Lindesberg
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.