INSÄNDARE/DEBATT: Sedan den 28 september finns det under delar av veckans timmar ingen läkare som primärjour för kirurgin på Akutmottagningen vid Lasarettet i Lindesberg. Förändringen har diskuterats intensivt allt sedan 2017. Redan veckan innan neddragningen hade man en hög belastning på Akutmottagningen vid Universitetssjukhuset i Örebro. Den 9 oktober var det en 30 meter lång kö utanför mottagningen ut på gatan. Väntetiden kunde vara 15 timmar.
Problemet var antalet kirurgpatienter. Mig veterligen har det i regionledningen inte diskuterats om stängningen i Lindesberg kan ha bidragit till ökningen i Örebro.
Sedan flera år satsar Regionen på Ortopedisk kirurgi i Lindesberg. Kliniken har specialiserat sig på operationer med proteser i knä- och höftleder. Den har ett mycket gott renommé och goda resultat. I mitten av oktober gjorde SVT:s Lokala Nyheter en intervju med en nöjd man från norra Värmland som fått opererat ett knä i Lindesberg. TV intervjuade också Regionens ortopedchef. Genom att behandla även patienter från andra län fyller man, enligt honom, dels ut luckor i den egna organisationen dels ökar man sina inkomster med 20 till 30 miljoner kronor.
Regionens ledning har som ett motiv för neddragningarna i Lindesberg sagt att på så sätt får man fler läkare som har tid att operera på dagarna. Men nu är det så att det framför allt är underläkare som arbetar på natten. För sin utbildning behöver de träffa många patienter med akuta besvär. Det finns alltid specialister, bakjourer, att få hjälp av vid behov. Det är huvudsakligen färdigutbildade läkare som ansvarar för den planerade kirurgin på dagen. Det är inte en slump att organisationen i Lindesberg har placerat Lindesberg i topp när underläkare har fått rösta fram de bästa utbildningssjukhusen i Sverige.
Det är högst tveksamt om de 30 miljonerna verkligen är en vinst. Det finns utgifter också. Men, framför allt är det de enskilda patienterna som belastas extra på grund av avsaknaden av primärjour i kirurgi i Lindesberg. Flera tusen besökande får kvällar, nätter och helger året om, i alla väder, mestadels i mörker, åka med egen bil, taxi eller ambulans de extra milen till Örebro. Från den norra delen av Bergslagen är sträckan 10 mil.
Jag menar att talet om ortopedin är ett svepskäl för att rusta ner sjukhuset i Lindesberg. Vi i Bergslagen unnar gärna befolkningen i Värmland att få del av vår fina verksamhet. -Men-, vår empati räcker inte till om vi måste betala frikostigheten med ett sämre omhändertagande för egen del.
Ska det vara så svårt för vår politiska ledning och deras tjänstemän att det kan vara värt att, inte bara satsa som med ortopedin, utan även behålla den organisation som gjorde sjukhuset till Sveriges mest uppskattade 2018?
Ingemar Engstrand
Pensionär i Lindesberg
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.