Foto: Hasse Persson

Viktiga tabellpoäng på spel

Att LIF Lindesbergs Division 2-lag fick visa upp sig på helplan inför helgens allsvenska match strax innan jul blev en stor succé, nu är det dags igen där föreningen siktar in sig på ett dubbelarrangemang när LIFs Division 2-damer står inför en viktig match mot tabelltvåan Göksten medan det Allsvenska laget ställs mot Torslanda i jakten om två viktiga poäng.

Med fyra poäng till det positiva kvalet och lika många poäng till det negativa kvalet så är säsongens resterande matcher viktigare än någonsin, efter lördagens bortaförlust mot Kärra så har LIF halkat efter i loppet om en plats i Elitseriekvalet men förhoppningen inom laget att ta sig tillbaka och till och med lägga sig i den gyllene topp 4:an finns fortfarande.

– Det är klart att vi vill nå topp 4 i tabellen och det finns fortfarande möjlighet till det, det är flera tuffa matcher kvar där bland annat tre av tabellens topplag väntar men samtidigt tror jag på vår kapacitet, när vi är på topp kan vi slå alla lagen i serien vilket gör att jag tror att vi kan jaga ikapp till en topp 4-placering, menar Albin Järlstam och fortsätter om den jämna tabellen:

– Vi står inför den jämnaste tabellen som jag personligen har varit med om och för att citera Fatlum Ahmeti från vår tisdagsträning: ”Vi måste spela varje match som att det vore en final”.

Inför söndagens match så står Libo som matchvärd och bjuder därför sina hyresgäster på entrén inför matchen där LIF Lindesberg söker revansch på Torslanda som efter en 6-målsledning i halvlek under förra mötet gick segrande ur den dåvarande striden.

– Det var ett bra tag sedan som vi mötte dem men minnet sitter fortfarande kvar, menar Albin och fortsätter om hur laget ska ta sig mot seger:

– Torslanda har en farlig målvakt på deras sida, även om han inte är den längsta så är han en av seriens bästa målvakter som är väldigt duktig på att läsa av skotten på motståndarskyttarna vilket gjorde förra matchen svår för oss, kommer vi förbi honom och sätter bollarna då lär segern vara vår.

Innan den Allsvenska matchen spelas så kommer det spelas en viktig match inom damernas Division 2, en seger för LIF Lindesbergs damlag skulle innebära att Linde-damerna går om tabelltvåan Göksten i tabellen vilket skulle ge LIF en andraplats som efter de resterande fyra matcherna skulle innebära kvalspel till Division 1.

– Vi är medvetna om att det kommer att bli en väldigt tuff match på söndag, samtidigt är det de matcherna som är roligast att spela och kommer vi upp på den nivån som vi ska ligga på så kan vi gå vinnande ur matchen, det senaste mötet mot Göksten är glömd och vi laddar istället för en ny match, menar damlagets lagkapten Emma Hultgren och fortsätter om lagets chanser mot en plats i Division 1:

– Vi är ett av seriens försvarsstarkaste lag och skulle vi lyckas spela oss till Division 1 så vet jag att vi har kapaciteten för att hålla oss kvar där.

Även herrlagets lagkapten Albin Järlstam hoppas att söndagen inleds med en Division 2-seger:

– Det skulle vara jätteroligt för damerna om de gick vidare till ”Ettan”, de har haft en fantastisk säsong samtidigt som det ligger mycket slit bakom den höga placeringen i Division 2, de spelar en tuff ”måstematch” på söndag och jag hoppas de vinner då de förtjänar att spela vidare i Division 1.

Matchguide LIF Lindesberg-Göksten
Var och När: Söndagen 16/2 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 14.30
Matchvärd: Libo

Tidigare mötet mot Göksten: Efter en jämn första halvlek så lyckades det dåvarande hemmalaget Göksten att gå undan med målen i den andra halvleken vilket gjorde det tufft för LIF att komma ikapp, matchen slutade 24-15 (9-6).

Läget i tabellen: Med Årsta i topp med 29 poäng, Göksten på andra plats med 28 poäng och LIF trea med 27 poäng så är det en viktig match som väntar LIF Lindesbergs damer, en seger skulle förutom två poäng göra att LIF går om Göksten vilket lägger Linde-laget ovanför det positiva kvalstrecket med en poängs marginal.
En förlust för Linde skulle göra det svårt för LIF Lindesberg som då måste hoppas på att Göksten eller ledande Årsta gör bort sig i en av de fyra kvarvarande matcherna samtidigt som LIF vinner samtliga matcher för att ha möjlighet till en chans mot Division 1.

Matchguide LIF Lindesberg-HK Torslanda Elit
Var och När: Söndagen 16/2 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
Matchvärd: Libo (Libos hyresgäster bjuds på fri entré)

Tidigare möte mot Torslanda: Efter en dyster första halvlek så tog Torslanda ett tidigt grepp med 17-11 inför halvleken, med ett 6-målsunderläge så var LIF Lindesberg nära att ta sig förbi mot slutet men de låg helt enkelt för långt efter med målen och förlorade med 32-29.

Läget i tabellen: Efter lördagens förlust mot Kärra så har LIF Lindesberg halkat ner från sin 6:e plats till en 8:e plats med 20 poäng, AIK lägger sig ovanför Linde-laget med samma poängantal men med högre målskillnad.
Det aktuella motståndarlaget Torslanda ligger på 11:e plats vilket är den högsta placeringen under det negativa strecket, detta ger Torslanda mycket att spela om då det är 2 poäng uppåt för att undvika kvalspel som kan riskera att nästa säsong spelas i Division 1.

Publicerad 14 februari 2020 klockan 13:41

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: 12 timmar sittande i kamouflage gav utdelning

För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.

4 juli 2025 klockan 14:30 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Foto: Jennie Einarsson

Inför kräftfisket: Kolla om Du är en vinnare!

Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.

3 juli 2025 klockan 12:03 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken...

Sommarlovslediga ungdomar nappade på gratis ädelfiske

Kommunens initiativ tillsammans med Lindessjöns FVO, där man erbjuder gratis fiske som ...

Jerry Ragnarsson är 82 år, och har varit verksam som guldsmed sedan han var 14 år gammal. Foto: Camilla Lagerman

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan

Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.

30 juni 2025 klockan 16:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Leo Larsson, Theodor Warvelin, Felicia Falk och Malte Nilsson är fyra av ungdomarna som tagit initiativ till festivalen Solsting. Foto: Jennie Einarsson

Hillstreets ungdomar startar ny musikfestival

Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.

30 juni 2025 klockan 13:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind ...
30 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Uppskattat traktormuller drog stor publik
Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något galen idé och lite människor ...
29 juni 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Mobilbutik i Marieberg Galleria öppnar filial i Lindesberg
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavä...
28 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat

Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar

För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.

27 juni 2025 klockan 14:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Midsommar i Värmland bland vilda djur

Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.

27 juni 2025 klockan 14:40 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens ...

Arenarestaurangen begärs i konkurs: ”Med stor sorg”

Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke ...

Stängd tunnel förblir stängd längre än planerat

Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta ...

Bilden är tagen i ett annat sammanhang. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Ädla firrar på menyn när sommarlovsaktiviteter ordnas i Dalkarlshyttan

För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.

25 juni 2025 klockan 12:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Nu skall potthålen åtgärdas

Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är ...

Gåvoboden utan lokal – öppnar tillfälligt i en trädgård

Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu ...

Mer fokus på näringslivsklimatet och rankingen

INSÄNDARE/DEBATT: Moderaterna Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna valde idag (17 juni) att stödja ...

Tidigare livstidsdömd mördare döms för rörbomberna i Gusselby

Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat ...

Till alla politiker i Lindesbergs kommun!

INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i...

Fortsatt granskning av FALAB/LIBOs affärer

INSÄNDARE/DEBATT: Då det fortfarande spekuleras i FALAB/LIBOS affärer och den granskningen vi gjorde inte bedöms ...

Knott till förbannelse. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Knottbiten i jakten på en sällsynt amerikansk gäst i svenska skogar

Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.

20 juni 2025 klockan 12:33 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lista: Här firas midsommar
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden p...
19 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Villa som brann i vintras brann igen
En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut till samma adress igen - d...
18 juni 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Osman ger nytt liv till klassiska restaurangen: ”Jalla Jalla is back in town”
I november 2004 startade krögaren Osman Agrali pizzerian och restaurangen Jalla Jalla på Kristinavägen i Lindesberg. Osmans satsning blev snabbt ...
17 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-06-16

2025-06-16

2025-06-16

2025-06-14

2025-06-13

2025-06-13

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-11

2025-06-11

2025-06-10

2025-06-09

2025-06-07

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-07-04 22:55