Med bara två dagar kvar till valet finns det fortfarande många nya och gamla väljare som inte har bestämt sig för vilket parti som ska tillägnas deras röst. Valet är svårt – och stenhårt. Flera nya undersökningar visar att det är i stort sett några hundra röster som kommer att avgöra om vi får en socialdemokratisk eller borgerlig regering efter den 15 september. Tajt och spännande, kommenterar vårar lokala gruppledare, politiska företrädare och partiledare.
Sverige går från toppen till botten
Sedan 1970 har Sverige rasat kraftigt i OECDs välståndsliga. Från att ha varit ett land i toppskiktet, så har vi under 33 år rasat placering efter placering. 1970 låg Sverige på 4:e plats. Nu finner vi Sverige först på en 17:e plats i tabellen. Under de 33 åren som mätningen gäller, så har Sverige haft socialdemokratiska regeringar i 24 år och borgerliga regeringar i 9 år.

Val 2002
Valet kan tyckas något krångligt, då det finns tre olika val. Riksdagsvalet, Landstingsval och det lokala valet. För att reda ut de olika begreppen, så kan de olika valen i sin enkelhet beskrivas på följande vis:
Riksdagen: Vilket parti vill du rösta på i det rikstäckande valet. Valet till regeringsmakten. Valet för Sveriges framtid.
Landstinget: Vilket parti vill du rösta in i Landstingsfullmäktige. Här kan du påverka vilket parti/politiker du vill ska vara med och bestämma i frågor som
t ex: Sjukvården, lokaltrafiken och Tåg i Bergslagen.
Kommunfullmäktige (Lokala valet): Vilket parti vill du ska få mer att säga till om i Lindesbergs kommun. I detta val påverkar du lokalt, på hemmaplan.
Kommunfullmäktige i Lindesberg idag:
Socialdemokraterna – 18 mandat (40%)
Moderaterna – 6 mandat (13%)
Centerpartiet – 6 mandat (13%)
Vänsterpartiet – 5 mandat (11%)
Kristdemokraterna – 4 mandat (9%)
LOD – 3 mandat (7%)
Miljöpartiet – 2 mandat (5%)
Folkpartiet – 1 mandat (2%)
I fullmäktige finns sammanlagt 45 mandat.
För att få ett mandat behövs ca 300 röster.
Socialisterna (S + V ) har 23 mandat
Borgerliga (M + C + Fp + Kd + Mp + LOD) har 22 mandat
Det behövs alltså bara ca 300 borgerliga röster till
för att det ska bli maktskifte i Lindesberg.
Tyck till: Hur tänker du rösta och varför?
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.