Linde Energi ser över möjligheten att sätta ett nytt landmärke i Lindesberg. Om förslaget kan göras lönsamt och bygglovet beviljas, kommer man redan nästa år att se en gigantisk ”tunna” resa sig pampiga 48 meter upp i luften – och 132 meter över havet. Linde Energi vill nämligen installera en gigantisk ackumulatortank för att ta vara på ännu mer spillvärme från Korsnäs i Frövi.-Det skulle innebära så många fördelar för oss, våra kunder och miljön. Med denna tank kan vi minska oljeanvändningen ytterligare och samtidigt hålla nere fjärrvärmepriset för kunden i framtiden, förklarar VD Jens Isemo och fjärrvärmechef Bernt Eriksson.
Planerna om att lagra ännu mer spillvärme är ännu bara ett förslag från energibolagets sida. Dock poängterar man tydligt att man inom en snar framtid måste göra investeringar i fjärrvärmenätet eftersom fler och fler ansluter sig. Man behöver helt enkelt mer kapacitet. Idag får man motstridigt använda olja som ett komplement, vilket man alltså vill komma bort ifrån på sikt.
-Det är framförallt under den kalla årstiden och vid förbrukningstoppar som åtgången är så hög att det måste kompletteras med oljeeldning. Med den här lagringsenheten vi vill bygga, så klarar vi den toppen utan oljan. Ackumulatortanken jämnar ut kurvan och ger oss samtidigt utrymme att fortsätta utbyggnaden av fjärrvärmenätet, säger Jens Isemo.
Han påpekar också att Korsnäs har ett driftstopp varje månad och att samma sak gäller då. Idag eldas olja för att klara driftstoppet – men med ackumulatortanken är problemet ur världen.
-Det innebär mindre utsläpp av koldioxid och därför är också miljön en vinnare, säger Jens Isemo.
Linde Energi ser också att kunden vinner på denna investering eftersom driften hela tiden blir dyrare och att priserna därför följer i samma spår. Spillvärmen innebär minimalt påslag och en högre kapacitet gör att kunderna slipper oroa sig för att priset plötsligt skall skjuta i höjden.
-Vi ligger redan idag mycket bra till vad gäller priset. Enligt Nils Holgersson-undersökning placeras vi bland de 25 procenten av landets kommuner som erbjuder lägst pris för fjärrvärme och vi är mycket konkurrenskraftiga mot alternativa uppvärmningsformer. Vi vill gärna fortsätta att vara bland de bästa även i framtiden, avslutar Jens Isemo.
Om Linde Energi får bygglov för ackumulatortanken, så kommer den att bli högre än vattentornet på Hagaberg. Vattentornet mäter 40 meter i höjd. Tanken blir 48 meter och 14 meter i diameter. Totalt kan 5550 kubik 98-gradigt vatten lagras i tanken.
Fotnot: Nils Holgersson-rapporten sammanställs av HSB:s Riksförbund, Hyresgästföreningen Riksförbundet, Riksbyggen, SABO och Fastighetsägarna Sverige.
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
INSÄNDARE/DEBATT: Avseende planerad vindkraft i området Morskoga/Bergshyttan/Grönbo. Efter ett möte den 8/5, sammankallat av Landinfra kan följande kommentarer inte undvikas. Har emellertid synnerligen svårt att finna några positiva effekter, varken ur klimat eller miljömässig synvinkel.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ligger ett långvarigt underskott bakom socialnämndens ekonomi. Vi har en ekonomi som är svår att budgetera för. Ett enda lagstadgat ärende kan betyda många miljoner i kostnader per år och detta kan ske från en dag till en annan. Under sju års tid har jag på nära håll följt förra styrets nedskärningar för att komma tillrätta med underskottet, viket i långa loppet leder till dyrare omkostnader då vi i Socialnämnden arbetar med människor och välfärd, något som man inte bara plockar bort.
Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.
I samband med Vårmönstringen i lördags anordnades Lindesbergs första Burnout-tävling vid SHRA:s klubblokal på Linde Raceway. Eventet lockade omkring 500 åskådare som samlades för att njuta av en kombination av motorsång, däckrök och hög stämning. Mikael ”Blomman” Blomberg från SHRA konstaterar att evenemanget överträffade förväntningarna.
– Vi hade aldrig trott att så många skulle komma, det blev riktigt drag – jättekul, säger ”Blomman”.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Trots envisa regnskurar och mörka moln var stämningen på topp under årets Vårmönstring. På Lindeskolans stora grönområde stod blankpolerade bilar och motorcyklar från olika tidsepoker uppradade så långt ögat kunde nå. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Den allvarliga trafikolyckan, strax utanför Lindesberg, fick dödlig utgång. Detta bekräftades av polisen tidigt på torsdagen.