En av LIF Lindesbergs bästa spelare har meddelat att han kommer tillbaka! Under fredagseftermiddagen blev det klart att Tobias Warvne lämnar sitt nuvarande HSC 2000 Coburg för att ansluta i LIF-truppen inför nästa säsong. Kontraktet är påskrivet och sträcker sig i två år.
– Det är många värden i att få tillbaka Tobias i orange, säger Ricky Nordahl.
Under fredagseftermiddagen meddelade LIF Lindesberg att en av föreningens bästa tidigare spelare, Tobias Warvne, kommer att återvända till Lindesberg inför nästa säsong!
Detta innebär att Tobias, efter den nuvarande säsongen, kommer att lämna sitt nuvarande lag HSC 2000 Coburg som spelar i Tysklands näst högsta serie.
Den tidigare Lindesbergaren inledde sin handbollskarriär i LIF Lindesbergs glansdagar i Elitserien, där han även blev uttagen i Elitseriens All star-lag säsongen 2008/2009 som bästa vänsternia. Han fortsatte senare sin Elitserieresa med IFK Skövde och har på senare år gjort sig stor i Tyskland, där han blev utsedd till ”Bästa Utländska Spelare” två år i rad mellan 2014-2017.
– För det första så är det oerhört roligt att få hem Tobias. Att det är en sjujäkla handbollslirare det vet vi, men det är också en oerhört go och bra kille som vi saknat och alltid blivit glada över att få träffa de korta stunder han fått vara hemma på somrarna, säger klubbchef Ricky Nordahl genom ett LIF Lindesbergs hemsida.
– Det är många värden i att få tillbaka Tobias i orange. Han är en kille som alltid vill vinna och supporterns öga följer gärna hans fartfyllda spel. Med den erfarenhet och kunskap han skaffat sig efter alla år i Europa och även världens bästa liga, kommer Tobias kunna inspirera våra unga talanger, hjälpa våra äldre att bära ansvaret och ha många goda samtal med våra ledare som kommer utveckla verksamheten. Han har stått där, på banan när det brinner, i de tuffaste arenorna. En oerhörd glädje och motivation får vi med hans ankomst.
Tobias har skrivit på ett tvåårigt spelarkontrakt som tar sin början i höst.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.