Nerikes Brandkår fick in över 50 larm från nödställda fastighetsägare med anledning av det kraftiga ovädret på fredagskvällen. I samtliga fall rörde det sig om översvämningar och en av många drabbade var butiksägaren Thomas Eriksson, som dokumenterade eländet med sin mobiltelefon (se klippet ovan).
Nerikes Brandkår arbetade intensivt mellan klockan 18:00-00:00 innan man kunde fara hem till stationen igen. Även om deras arbete avbröts vid midnatt så har pumparna gått hela natten hos de som fått sina källare översvämmade i ovädret.
-Vi har lämnat kvar pumpar hos de fastighetsägare som vid midnatt fortfarande var i behov av vår utrustning. Det kom ju in så enormt många larm från nödställda att många fick vänta på hjälp, förklarar inre befäl på Nerikes Brandkår.
En av de som fick vänta var radio- och tv-handlaren Thomas Eriksson på Euronics. Under tiden passade han på att dokumentera kaoset som uppstod i butikens källare, som utgör kontor, matrum och lager.
-Man blir ju helt ställd och hjälplös när det blir så här och det hjälper ju inte direkt att spola, ler Thomas när han visar oss filmklippet, där man tydligt ser hur vattnet forsar upp ur toalettstolen.
När vattenkaskaden väl upphörde, hade man fått ett vattendjup på ca 10 cm i källarplanet. Värt att poängtera är att källarens yta är cirka 250 kvm så det är inga små mängder vatten man talar om här.
-Och visst har det blivit mycket skador, men det är för tidigt att säga exakt vad det rör sig om i pengar, säger Thomas.
Nerikes Brandkår har ännu inte fått någon rapport från SMHI och har därför ingen uppgift om exakt mängd nederbörd som föll. Dock konstaterar man att det var tur i oturen att mycket av nederbörden kom som hagel.
-Det hade naturligtvis blivit ännu värre om allt hade kommit som regn istället.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.