Gömd under en presenning likt en båt som tagits upp för vintern stod hon där och väntade på att beskådas av den skara nyfikna människor som samlats utanför brandstationen på torsdagseftermiddagen. Den nya brandbilen har nämligen levererats till Lindesberg nu. Brandbilen, som egentligen är en buss, är ett av två exemplar som rullar i Sverige. Den andra finns i Arvika och användes flitigt under översvämningarna där i höstas. Prislappen på det nya fordonet ligger på två miljoner kronor, alltså ingen större skillnad mot en ordinär brandbil, berättade Sune Hellberg.
Strax efter kl 13 samlades en skara på 25-30 personer utanför brandstationen för att beskåda gobiten som gömts under plasten. Det var nära ett par gånger att Mr Vind gjorde hela jobbet med avtäckningen själv, och för att inte blåsten skulle rycka med presenningen blev det en snabbinsats med tejprullen innan ceremonin kunde fortsätta. Zamo Kristensson började med att tacka bl a kommunstyrelsen som gett räddningstjänsten pengar att köpa in denna framtidens utryckningsfordon. Därefter var det dags för avtäckning.
Med hjälp av kranbilens skylift ryckte man av presenningen och någon i publiken utbrast: WOW! Skönheten verkligen gnistrade i solen där hon stod.
Mindre skaderisk
Brandbilen har verkligen fått ett rejält ansiktslyft i jämförelse med föregångaren. Men skönhet är inte allt, heter det ju. För att minimera skador vid bl.a. av- och påstigningar har man valt att använda sig av ett vanligt busschassi. Brandmästare Sune Hellberg berättar hur just detta varit ett problem som tyvärr fått allvarliga konsekvenser genom åren.
–När rökdykarna hoppar ner till marken från takhöjd, som man gjorde i det gamla fordonet, inträffade det tyvärr att vissa fick skador för livet. Med den nya bussen sker av- och påstigningarna lika smidigt som vid en ordinär buss. Det medför att säkerheten blir bättre och att effektiviteten ökar, påpekar han.
Brandbussen kommer att börja användas under våren efter kommande utbildning som nu stundar för manskapet. Bildspel>>
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.