Tredje raka matchsegern togs under söndagen! Trots en kvitterad första period så var det ren Linde-dominans som hjälpte WSK till säsongens första bortaseger. Hela fem mål gjordes i den andra perioden som lade WSK i en fin fyramålsledning med fem minuter kvar av matchen. En omöjlig upphämtning av Skälby som hann med att minska avståndet.
Med två raka hemmasegrar bakom sig, så tog WSK Lindesberg en resa till Västerås. Skälby IBK har haft svajiga uddamålsförluster under säsongen, där det tidiga mötet mot tabellettan Arboga är undantaget. Då blev det stor förlust med 6-9 på hemmaplan men efter mötet mot WSK, fick man ta emot en ny utökad förlust.
Första perioden blev kvitterad där WSKs Pontus Hellsing fick äran att få in matchens första mål. Målet kom åtta minuter in, där Skälby fick till en kvittering bara sexton sekunder därefter.
Nära två minuter in i den andra halvleken kunde William Ardesjö ta tillbaka ledningen med
1-2. Fyra minuter därefter kom dubbla mål från Västeråslaget, som för första gången i matchen fick smaka på ledning innan Isac Eriksson kvitterade till 3-3 kort därpå.
Med en senare utvisning för WSK kunde Skälby göra ett 4-3-mål i powerplay.
I ett uddamålsunderläge visade Lindelaget sig vara starkast. Tre raka mål avslutade periodens sista sex minuter, som under den avslutade perioden utökades till två nya mål. Fem raka mål i kassen för WSK som inom matchens sista fem minuter, stod med 4-8 på poängtavlan.
En upphämtning blev omöjlig för Skälby som gav ett fint försök och minskade avståndet från fyra mål till två.
WSK Lindesbergs Niklas Carlsson blev lagets stora poänggörare med totalt fyra assist, varav de tre sista gjordes i samband med de tre sista målen.
Resultat Skälby IBK-WSK Lindesberg
Slutresultat: 6-8 (1-1, 3-5, 2-2)
Publik: 63 personer
Mål:
0-1 Pontus Hellsing (Ass: Niklas Carlsson)
1-2 William Ardesjö (Ass: Kasper Vadsten)
3-3 Isac Eriksson (Ass: William Ardesjö)
4-4 Jacob Lihagen (Ass: William Ardesjö)
4-5 Pontus Hellsing (Ass: Tage Sjöberg)
4-6 Noah Karlsson (Ass: Niklas Carlsson)
4-7 Pontus Hellsing (Ass: Niklas Carlsson)
4-8 Noah Karlsson (Ass: Niklas Carlsson)
Läget i tabellen: Efter sex spelade matcher placerar sig WSK Lindesberg fortsatt som tvåa i tabellen, enbart tre poäng bakom IFK Arboga. Två poäng bakom WSK hittas IBK Köping, som i sin tur har en poäng ner till Sala som leder på målskillnad mot Per-Ols. Örebro är tabelljumbo och innehar noll poäng.
Nästa match: Lördag 20:e november vs IBK Hallsta i Nibblehallen med matchstart kl. 16.00
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.