Arvin Meritor ser ljusglimtar i horisonten och kommer därför att behöva mer personal. Det innebär i första hand att 17 anställda, som varslats om uppsägning, nu får behålla sina jobb.-Vi såg redan i slutet av förra året att marknaden började röra på sig igen. Nu kan man väl säga att den prognosen höll och har bekräftats också, kommenterar platschef Birgitta Ewerlöf.
De senaste marknadsprognoserna talar om en ökning på 3-5 % och det innebär att fordonstillverkningen kan vara uppe i varv igen till sommaren. Visserligen är det inte gasen i botten, men ändå tillräckligt för att fabriken i Lindesberg kommer att behöva mer personal än vad man trodde för bara någon månad sedan.
I februari skulle 17 fast anställda ha lämnat fabriken för att ställa sig till arbetsmarknadens förfogande. Men varslet hävdes igår, onsdag.
-Jag ser naturligtvis mycket positivt på detta. Dessutom kommer vi hålla kvar de 40 visstidsanställda på obestämd tid som följd av den uppgång som man nu ser på marknaden, säger Birgitta Ewerlöf.
Uppgifter i andra media talar om att 100 jobb har räddats. Den kalkylen är dock främmande för platschefen.
-Det är 17 jobb som räddats. De 40 visstidsanställda får visserligen en tryggare tillvaro också, men det här med 100 jobb var en ”nyhet” för mig, säger hon.
Hon påpekar dock att det kan bli aktuellt med nyanställningar förutsatt att ordergången ökar.
-Men det är bara spekulationer. Självklart behöver vi folk om det finns mer arbete på fabriken. Men det är inget jag kan lova, det är marknaden som styr, understryker platschefen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.