För andra året i rad har LIF Lindesbergs A-pojkar nått USM:s finalsteg. Under helgen avancerade laget vidare från steg 4, efter ett stort drama och kryss i den sista matchen. Framgången innebär att A-pojkarna nu är ett av åtta lag som gör upp om SM-titeln i Malmö i april.
– Vi har gjort en jättefin säsong, även om vi haft lite dippar under seriespelet och cuperna. Men det här känns underbart, speciellt att göra det med de här grabbarna. Vi gör en kämparinsats och det lönar sig, summerar Robin Doverhagen A-pojkarnas avancemang.
Tränaren och hans spelare reste under lördagen till Stockholm och Högdalen, där Silwing Troja stod som värd för gruppspelet i USM steg 4. Silwing rankas som en favoriterna till SM-titeln och LIF drabbade redan i premiärmatchen samman med motståndet. Som väntat blev det en tuff uppgift och efter att ha halkat efter i matchupptakten föll brandgult klart.
Senare på lördagen var det dags för ett riktigt nyckelmöte, i form av Halmstad. Via en ramstark defensiv skaffade sig LIF där en fyramålsledning med elva minuter kvar. Men istället för att stänga matchen åt sig Halmstad ikapp till ett måls underläge och fick även chansen från straffpunkten. Då klev Kristian Zetterlund fram med en dubbelräddning, stängde igen LIF-målet och ledde brandgult till segern.
– Vi reder ut det och Halmstad är den bästa matchen som vi gjort under hela SM-spelet. Det är klockrent i försvarsspelet och framförallt inställningen, berömmer Doverhagen.
”Vill lyfta fram kollektivet”
Söndagen öppnade sedan A-pojkarna genom att ta en programenlig vinst över Hellton. Det gjorde att LIF inför avslutningen mot IFK Kristianstad hade avancemanget i egna händer. I en svårspelad tillställning kopplade LIF greppet, men tappade mot slutet och fick nöja sig med siffrorna 16-16.
Krysset innebar en dramatisk väntan på slutomgången, där LIF stod över spel. Men när Silwing besegrade Kristianstad stod det klart att den brandgula andraplatsen höll sig och att A-pojkarna var klara för finalsteget av USM.
– Det är fantastiskt att vi gör det här! Vi sliter som as och det är duktigt av grabbarna. Sen är det kul för mig själv som ung tränare, jag är helnöjd med att vara i steg 5 andra året i rad, säger en stolt Doverhagen som även riktar ett tack.
– Jag vill tacka för stödet som vi fick i Stockholm. Vi hade en hel klack på plats och det var fantastiskt.
I och med avancemanget är LIF Lindesbergs A-pojkar nu ett av endast åtta lag som slåss om SM-titeln. Finalspelet avgörs i Malmö helgen den 22:a till 24:e april och nu väntar noggranna förberedelser. Men först och främst vill de brandgula hjältarna njuta av framgången, som Doverhagen förklarar med en stark lagmoral.
– Jag vill lyfta fram kollektivet, vårat försvarsspel framförallt. Sen är det ett jätteduktigt målvaktsspel i Kristian Zetterlund. Jag vill också hylla vår lagkapten Felix Johansson, som är en väldigt duktig försvarsspelare och en otrolig lagspelare som ger positiv energi. En tränares dröm.
LIF:s samtliga resultat vid steg 4:
Silwing/Troja-LIF Lindesberg 33-17
LIF Lindesberg-Halmstad 21-20
LIF Lindesberg-Hellton 24-13
IFK Kristianstad-LIF Lindesberg 16-16
Tabellen från Svensk Handboll:

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.