Semestergolfen anno 2016 är igång! På söndagsmorgonen gick de första bollarna ut på vad som var veckans första tävlingsdag, med parspelet Irish Greensome på menyn. Totalt 91 lag och 182 spelare gjorde upp om segern till ända in på kvällstimmarna.
– Det har varit jättebra, precis så här som man vill starta veckan. Vi är väldigt nöjda med den första dagen, summerar Stefan Leskinen söndagens Irish Greensome.
Tävlingarna var planerade att dra igång vid klockan åtta på söndagsmorgonen, men redan 07.30 gick första bollen ut. Under dagen fick Lindesbergs GK:s klubbchef sedan se hela 91 par ta sig genom de 18 hålen på banan. Det ger hela 182 deltagande spelare, en siffra som Leskinen ser som ett stort glädjeämne.
– Kommer man över 150 på ett parspel så ska man vara väldigt nöjd. Det är verkligen jättekul att så många vill spela.
Fortsätter med Texas Scramble idag
Vädret under söndagen var strålande, med en mycket hög temperatur och gott om solsken. Viss risk för åska fanns, men arrangören höll koll via radar och någon fara för spelarna uppstod aldrig.
Istället förflöt tävlingarna helt utan besvär och när sista bollen gick in på hål 18 hade man hunnit in långt på kvällen. Först vid 21.30 hölls prisutdelningen, där Tim Swerkström och Daniel Stray tog emot förstapriset i AP-klassen och duon Ulrika Ahlström/Fredrik Sjöqvist detsamma i B-lassen. Spelformen för dagen var Irish Greensome, ett upplägg som innebär en hel del taktik.
– Det går till som så att båda spelarna i paret slår ut på varje hål och därefter slår man ett slag på sin respektives boll. Efter det väljer man vilken boll som ligger bäst till. Den bollen spelar man sedan vidare på tills det att man fått bollen i hålet, förklarar Leskinen.
Idag går Semestergolfen vidare med tävlingsdag nummer två. Då är det Baskonsult & Nolér Revision som står på schemat, med spelformen Texas Scramble och tremannalag. Redan klockan åtta gick de första tappra golfarna ut och publiken kan räkna med en lika lång tävlingsdag som gårdagen.
Topp 3 Irish Greensome:
AP-klass:
1) Tim Swerkström/Daniel Stray (Lindesbergs GK) – 62
2) Simon Sandin/Göran Sandin (Lindesbergs GK) – 63
3) Stefan Klack/Håkan Liedström (Lindesbergs GK) – 65
B-klass:
1) Ulrika Ahlström/Fredrik Sjöqvist (Lindesbergs GK) – 61
2) Janne Tuominiemi/Petri Jussila (Lindesbergs GK) – 65
3) Gert Andersson/Monica Andersson (Lindesbergs GK) – 68
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.