Semestergolfen anno 2016 är igång! På söndagsmorgonen gick de första bollarna ut på vad som var veckans första tävlingsdag, med parspelet Irish Greensome på menyn. Totalt 91 lag och 182 spelare gjorde upp om segern till ända in på kvällstimmarna.
– Det har varit jättebra, precis så här som man vill starta veckan. Vi är väldigt nöjda med den första dagen, summerar Stefan Leskinen söndagens Irish Greensome.
Tävlingarna var planerade att dra igång vid klockan åtta på söndagsmorgonen, men redan 07.30 gick första bollen ut. Under dagen fick Lindesbergs GK:s klubbchef sedan se hela 91 par ta sig genom de 18 hålen på banan. Det ger hela 182 deltagande spelare, en siffra som Leskinen ser som ett stort glädjeämne.
– Kommer man över 150 på ett parspel så ska man vara väldigt nöjd. Det är verkligen jättekul att så många vill spela.
Fortsätter med Texas Scramble idag
Vädret under söndagen var strålande, med en mycket hög temperatur och gott om solsken. Viss risk för åska fanns, men arrangören höll koll via radar och någon fara för spelarna uppstod aldrig.
Istället förflöt tävlingarna helt utan besvär och när sista bollen gick in på hål 18 hade man hunnit in långt på kvällen. Först vid 21.30 hölls prisutdelningen, där Tim Swerkström och Daniel Stray tog emot förstapriset i AP-klassen och duon Ulrika Ahlström/Fredrik Sjöqvist detsamma i B-lassen. Spelformen för dagen var Irish Greensome, ett upplägg som innebär en hel del taktik.
– Det går till som så att båda spelarna i paret slår ut på varje hål och därefter slår man ett slag på sin respektives boll. Efter det väljer man vilken boll som ligger bäst till. Den bollen spelar man sedan vidare på tills det att man fått bollen i hålet, förklarar Leskinen.
Idag går Semestergolfen vidare med tävlingsdag nummer två. Då är det Baskonsult & Nolér Revision som står på schemat, med spelformen Texas Scramble och tremannalag. Redan klockan åtta gick de första tappra golfarna ut och publiken kan räkna med en lika lång tävlingsdag som gårdagen.
Topp 3 Irish Greensome:
AP-klass:
1) Tim Swerkström/Daniel Stray (Lindesbergs GK) – 62
2) Simon Sandin/Göran Sandin (Lindesbergs GK) – 63
3) Stefan Klack/Håkan Liedström (Lindesbergs GK) – 65
B-klass:
1) Ulrika Ahlström/Fredrik Sjöqvist (Lindesbergs GK) – 61
2) Janne Tuominiemi/Petri Jussila (Lindesbergs GK) – 65
3) Gert Andersson/Monica Andersson (Lindesbergs GK) – 68
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.