På lördag får Lindehov besök av högsta världsklass. Den tvåfaldiga Stanley Cup-mästaren Johnny Oduya, för närvarande under kontrakt med Dallas Stars, tränar då med Lindlöven och testar utrustning inför kommande säsong i NHL. Ispasset pågår 09.30-10.45 och efter det finns möjlighet till autografskrivning med Oduya.
– Jag tycker att det alltid är roligt när det händer lite speciella saker. Självklart blir det häftigt att ha Johnny med oss på träningen, säger Lindlövens tränare Jussi Salo.
Möjligheten att locka Johnny Oduya till Lindehov öppnades av huvudpersonen själv. Johnny har släkt i Lindesberg och kommer under helgen därför att vara på besök i Bergslagen. Med NHL-säsongen allt närmare i tid ville 34-åringen hålla igång kroppen, något som fick honom att kontakta Lindlöven.
Klubben uppskattade initiativet och gav Dallas-backen klartecken till att medverka på A-lagets ispass nu på lördag. Johnny kommer även att få ytterligare istid till att testa utrustning inför säsongen, men allra först ska han ta sig igenom Lindlövens träning. Att spelartruppen får förstärkning från NHL sätter en extra krydda på lördagen.
– Riktigt kul! Men vi kommer inte att ändra på något, utan det blir en hel vanlig träning. Vi ska köra som vi har planerat, förklarar Jussi Salo och tillägger.
– Det blir ett ganska tufft ispass, eftersom söndag är vår enda lediga dag under hela månaden. Då kan vi köra ett hårt träningspass på lördag.
”Inte ofta en dubbel Stanley Cup-vinnare tränar här”
För de hockeyfrälsta i Bergslagen gäller det dock att ställa klockan tidigt för att få se Stanley Cup-mästaren Oduya i aktion. Lindlöven kliver på is redan 09.30 på lördag och träningen pågår sedan fram till 10.45. Därefter testar Johnny utrustning fram till 12.30, båda ispassen kan ses av publik.
Lindehovs portar står öppna för allmänheten under hela dagen och man hoppas på stort intresse. Som avslutning hålls en autografsignering med NHL-profilen, som då möter upp både ungdomsspelare och ledare i Lindlöven. Jusso Salo är nöjd över att ha Oduya på besök och ser fram emot backbjässens ankomst.
– Det är inte ofta som vi har en dubbel Stanley Cup-vinnare och OS-silvermedaljör på träning här i Lindesberg. Jag hoppas att många tycker det är intressant och att vi får mycket publik.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.