Sabina Erikstedt, ridlärare på Klockarsgården, Helena Gustavsson, ordförande i Lindetraktens HSF, Johanna Klockars och Jeannette Alexandersson hoppas att uppslutningen blir stor på Barncancerhoppet. Här tillsammans med hästarna Klara och Ernie. Foto: Camilla Lagerman
Hopp för kampen mot barncancer
Söndagen den 30 oktober anordnar Klockarsgården Hästsport i samarbete med Lindetraktens HSF, Barncancerhoppet, en heldag med skoj i fokus där alla intäkter oavkortat går till Barncancerfonden.
Idén kläcktes av Jeannette Alexandersson, vars dotter tar ridlektioner på Klockarsgården.
– Det kändes som en viktig sak att göra, och kan man dessutom göra något roligt av det så är ju det jättebra! Det här blir en rolig dag där både vuxna och barn, gemensamt kan hjälpas åt att hjälpa andra. Man behöver inte ens rida, man kan komma och titta på alla fina djur, poängterar Jeannette.
– Alla kan vara med, oavsett tidigare hästvana, och vill man inte rida på en riktig häst går det lika bra med en käpphäst, berättar Johanna Klockars.
Tillsammans i kampen mot barncancer. Foto: Camilla Lagerman
Kort och gott är det en pay and jump, det innebär att man lägger en startavgift (och hästhyra om man inte har någon egen pålle), och sen får man hoppa en bana med hästen, eller käpphästen om man hellre vill det. Höjden på hindren varierar allt ifrån en bom som ligger direkt på marken, upp till en meters hinder. Eftersom det inte delas ut några priser i pay and jump, har man istället tagit fram en prisrosett som är speciell just för dagen, den går i barncancerfondens färger guld och blått, och den kommer man kunna köpa på plats.
Man kommer även hålla serveringen öppen, och där kommer summan vara valfri under hela dagen, och alla pengar går såklart till Barncancerfonden.
– Man får betala valfri summa för fikat, tusen kronor eller tio, det gör man som man vill, säger Johanna.
Nu uppmanar Johanna och Jeannette företagen och föreningarna runt om i Lindesberg att utmana varandra, vilka kan bidra mest, och vilka vågar ställa upp med ett eget hopplag?
Kan man inte närvara vid Barncancerhoppet går det också att bidra via insamlingens sida HÄR
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
7 av 8 partier fanns på plats. Foto: Camilla Lagerman
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...