Man brukar säga att allt handlar om slutspelet och att grundserien bara är en transportsträcka dit. Men om man uttrycker sig på det sättet så utgår man också från att alla lag startar med någorlunda lika lag som dom går in i slutspelet med, att dom går snarlikt mycket framåt under grundserien och att inga större förändringar görs i truppen. För Lindes del är det här inte alls fallet vilket kan kosta dom en finalplats.
Trots att man har en runda kvar att spela till helgen så är grundserien i praktiken redan avgjord. I teorin så kan Lund fortfarande gå om Sollentuna i botten men det skulle kräva att dom slår Engelholm vilket vi kan anta inte kommer hända. Det betyder att alla platser är satta. Engelholm kommer få välja sitt kvartsfinalsmotstånd, i egenskap av förstaplatshållare, och vi kan anta att dom väljer Lund som ligger närmast av dom två sämsta lagen.
Sedan är det tvåorna Hylte/Halmstads tur att välja och min gissning är att dom vill spela mot Sollentuna. Visserligen har Hylte/Halmstad vunnit både sina matcher mot Svedala med 3-0 och skulle med all trolighet göra det igen. Dock är jag tveksam att man vill riskera en eventuell förlust mot Svedala, vilket skulle innebära en extra match, för att slippa en match med längre resa. Men vem vet, Tony Westman kanske känner sig säkrare på sitt lag än vad jag gör.
Näst på tur kommer Örebro och kvar för dom är Svedala (sexa) och Gislaved (femma). Svedala började säsongen svagt men har lyft upp sitt spel efter att ha fått in två nya amerikanskor efter jul. När Örebro mötte dom för en knapp månad sedan så lyckades Svedala ta matchen till en femsetare. Därmed kan man gissa på att Örebro kommer välja Gislaved för sin kvart.
Det gör att allt som återstår för Linde är Svedala och med tanke på hur snabbt bergslaget lyckades avsluta drabbningen i söndags så behöver ingen oroa sig. Allt tyder på att alla fyra kvartsfinaler kommer avslutas i tre snabba matcher och allt handlar om vilka lag som kan undvika att slita allt för mycket på sina spelare inför semifinalerna. Om Linde till exempel kan spara lite på Martina Konecna, vars ögon utstrålar smärta varje gång hon anfaller, så vore det guld värt.
Det tråkiga för alla Lindesbergbor är att man inte fått in Margie Giordano och Ange Zakarauskaite-Landin först så här sent i serien. Nu har man helt plötsligt ett lag som helt klart kan tampas om förstaplatsen, vilket man visade då man slog både Hylte/Halmstad och Örebro. Problemet är att nivålyftet kommit för sent vilket innebär att Linde-tjejerna fortfarande måste ställas mot Engelholm i semifinalen, något som självfallet är tråkigt även för alla Ängelholmsbor. Jag skulle nämligen gissa på att Per-Anders Sääf nu hellre skulle ställas mot Örebro i semi än Lindesberg. Helt plötsligt står Hylte/Halmstad som ”vinnare”.
Förra veckan diskuterade jag huruvida Ijeoma Moronu höll den passarnivå som krävs för att leda Linde till en SM-final och fann tyvärr mig själv tvivlande. Men, med Ange i ledet måste jag kanske tänka om. Dom senaste tio åren har Ange tagit hem titeln som årets passare fyra gånger. Linde Volley hade knappt kunnat önska sig en bättre värvning. Det kommer blir en semifinalserie att se fram emot.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.