Första Advent och i Kåfalla bjuder de in till adventskaffe – sporrade av förra årets stora intresse för att njuta av kakbordet, den ombonade miljön och det hantverk som bjuds ut till försäljning.

Adventskaffe i Kåfalla lockar både med sitt kakbord och sin herrgårdsmiljö. Dennis Hjalmarson välkomnade gästerna med glögg: Foto: Hans Andersson
Inramningen är bedårande. Kåfalla Herrgård, som drivs av Evangeliska Frikyrkan, ligger rofyllt vid dammen – en nyklassisk byggnad – för dagen lämpligt inramad med florsockervita ( – 1 grad ) gräsmattor.
– Om det kommer runt 150 gäster, då blir vi verkligen nöjda. Förra året hade vi 300 besökare under de två dagar vi hade då, säger Dennis Hjalmarson, pastor och en av dem i familjen Hjalmarson som tillsammans med volontärer sköter ruljangsen.
I trappan upp till ”loftet” står en stor grupp trätomtar – tomteljusstakar – och de målas medan adventskaffegästerna kommer. Kreatören är Hanna Hjalmarson, som bor i Kåfalla och inte långt ifrån syns mamma Maria, som är till hands litet varstans – bl a genom att sälja ponchos och andra alpackakläder från den kooperativa vävstugan i Huaraz i de peruanska Anderna.
Inger Båge – mormor inrest från småländska Vaggeryd – säljer surdegslimpor, hjärtan och saffransbiscotter. På bordet finns också äpplechutney, citrusmarmelad……”Allt som man kan äta brukar sälja bäst”, säger hon.
– Vi brukar träffa vår vän Ingmarie – hos oss i Örebro eller hos henne i Lindesberg och nu var det dags att åka hit, berättar Hans-Olov och Merit Andersson. Och Ingmarie Larsson, som flera gånger passerat Kåfalla Herrgård och varit nyfiken på insidan, har först nu haft tillfälle att se salongerna.
Vi träffas mitt för en magnifik, brun, fyrkantig kakelugn. Här finns också en del av julmarknaden, där volontären Gun Andersson säljer second hand-varor och Ingeborg Ågren Larsson stickade tomtar, där kropparna utgörs av återanvända champagnekorkar, och väskor gjorda av jeanstyg och korsstygnsbroderier.
Kåfalla Herrgård används inte bara för kyrkliga aktiviteter. Här hyr även andra i sig för endags – och ännu längre konferenser. Man betalar 650 kr för helpension och plats i dubbelrum. Men det går inte att komma som enstaka gäster, för Kåfalla Herrgård drar igång köket bara för grupp-bokningar.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.