Karzan Kader har nu öppnat sitt efterlängtade Mama Rosa. Foto: Camilla Lagerman
Karzan gjorde verklighet av sin dröm – nu är Mama Rosa öppet
Redan för 15 år sedan föddes drömmen hos Karzan Kader om att en dag öppna en restaurang i Mama Rosas gamla lokaler, och att den skulle bära samma namn som förr i tiden. Nu har han gjort verklighet av sin vision, och han hoppas kunna skapa samma känsla av gemenskap som fanns då.
– Jag själv var för ung för att komma in, men jag har fått höra historier om hur det var på den tiden, med långa köer och fullsatta kvällar, säger han med ett leende.
Den 1 mars skrev Karzan Kader på avtalet för lokalen, som senast huserade Riff Musikbar. Sedan dess har ett hektiskt arbete tagit vid för att skapa det Mama Rosa han drömt om, och sedan ett par veckor tillbaka är dörrarna öppna.
– Processen har tagit lång tid, men nu har vi fått alla rättigheter och allt börjar falla på plats, säger han.
Foto: Camilla Lagerman
Nu är även den enorma uteserveringen på plats, som är det första som hälsar gästerna välkomna vid entrén. Karzan berättar att han lagt mycket tid och eftertanke på utformningen, för att den ska smälta in i miljön.
– Jag har tänkt på parken utanför, att den ska smälta in i omgivningen. På sommaren kommer vi ha massor med blommor runt om, och på vintern blir det julbelysning. Tanken är att kunna ha den uppe året runt, så jag hoppas att jag får tillståndet godkänt, säger han.
Foto: Camilla Lagerman
När det kommer till restaurangens meny finns även här stora drömmar och visioner, men några saker är mer självklara.
– Mitt mål är att servera svensk husmanskost, sedan har jag en dröm om att ha en meny som går efter årstiderna. Allt kommer vara hemmagjort, från grunden, annars är det inte god mat. Sedan kommer vi självklart att ha plankstek, man måste alltid ha planka, skrattar Karzan.
Foto: Camilla Lagerman
Under fredagskvällen bjuder man in till Mama Rosas första quizkväll, och under sommaren kommer man även ordna livespelningar på restaurangens scen, något han hoppas att besökarna ska uppskatta.
– Jag vill att alla ska känna sig välkomna, oavsett om man är en familj eller ett kompisgäng. Det ska vara en rolig känsla, man ska kunna gå och sätta sig, lägga bort telefonen och bara ha trevligt. Det är något jag verkligen saknar från början av 2000-talet, den känslan vill jag få tillbaka, avslutar han.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Två stycken fyravåningshus med sammanlagt 69 lägenheter. Med start i maj månad skall detta bostadsprojekt gå från plan till handling. Detta meddelar Lindesbergsbostäder på fredagen i ett pressmeddelande.
Under tisdagen hölls finalen för ”Innovation day 2025” på Lindeskolan. Sensorstyrd gatubelysning, småskalig biogasproduktion och berglagring av värme var bara några av de smarta idéer som skulle kunna göra Lindesberg till en mer hållbar plats. Vann gjorde dock ett team smarta elever som kommit fram till att lägesenergin i vattnet i ett vattentorn skulle kunna nyttjas för att alstra ström.
Det kommunägda fastighetsbolaget Lindesbergsbostäder AB, LIBO, växer i Frövi. Nyligen blev det klart att man nu övertar flera fastigheter från företaget Backbro AB. Det rör sig om totalt 49 lägenheter. Tillträde är från 1 februari 2025.
Under tisdagsförmiddagens sammanträde i Tillväxtnämnden beslutades att man ska skriva ett långsiktigt hyreskontrakt med Falab avseende Stripa Gruvområde. Samtidigt vill Falab sälja området, då det helt enkelt inte går ihop sig ekonomiskt.
– Det handlar om att börja smått och bygga stabilitet, det finns en långsiktig plan, försäkrar nämndens ordförande Tom Persson (SD).
2024 i bilder – en tillbakablick på året
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2024 som präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Hot om nedläggning av ...
Det har gått ett år sedan Granngården kunde återöppna sin butik, efter månader av sanering på grund av den brand som bröt ut i en angränsande lokal. Nu firar man stort, med en hel veckas kalas och festligheter.
– Det känns skönt att det aldrig ens ifrågasattes om vi skulle öppna igen, utan det var självklart, säger butikschef Daniel Israelsson.
Efter många år i Örebro valde Kristoffer Berg att flytta hem till Hafsta och släktgården, den här gången med sin egen familj. Tillsammans med sin fru Elin driver han nu Limnäs Gård som hobbylantbruk, en verksamhet som paret hoppas kunna utveckla vidare.
– Man har något kreativt kli som måste få leva ut. Det är tur att det finns knäppisar som håller på med sådant här, skrattar Elin.
Söndagen den 6 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för tredje året, i ett samarbete mellan IFK Lindesbergs pojklag födda 2010 och LindeNytt. Syftet med cupen var att hedra och hylla lagets bortgångne vän Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 7 500 kronor till Barncancerfonden, som under tisdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Att cupen heter Benjamins Minne tycker jag är så fint, att man har kvar den kopplingen till varför man startade det här, för då kommer det att leva vidare. Det är väldigt fint, jag blir rörd, säger Matti.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de ska söka in till. För skolan var årets mässa kanske viktigare än någonsin, efter ett år med hot om nedläggningar och besparingar.
Linde energi lanserar energiapp
Sedan gaskrisen 2022 har intresset för att ha koll på sin energiförbrukning och energipriserna ökat. Linde energi lanserar därför en ny ...