Aleksander Lazarevic förlänger sitt uppdrag som ungdomsansvarig för IFK Lindesbergs pojklag. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Aleksander Lazarevic om framtidsvisionerna för IFK: ”Behöver hjälp”

Aleksander Lazarevic förlänger sitt uppdrag som ungdomsansvarig för pojklagen inom IFK Lindesberg ytterligare ett år. För LindeNytt berättar han om visionerna för klubbens framtid, pojklaget han själv tränar, samt en uppmaning till kommunen om att föreningen behöver hjälp.
– Jag vill hävda att vi är den största ungdomsföreningen i kommunen, men vi behöver hjälp för att kunna utveckla verksamheten, säger han.

IFK Lindesberg står inför en skarp utvecklingskurva, åtminstone om man ska tro Aleksander Lazarevic, som nyligen förlängde sitt uppdrag som ungdomsansvarig på pojksidan i föreningen. Åtagandet var dock ingen självklarhet för ”Sasha”, men det brinnande intresset för sporten och ungdomarna gjorde att han slutligen tackade ja.

– Jag var i valet och kvalet om jag skulle fortsätta, det tar så otroligt mycket tid. Bara med pojklaget lägger jag ner runt 18 timmar i veckan, bara på träningar och matcher, sedan är jag ju socialt engagerad i varje enskild spelare utöver det. Plus ungefär 15 timmar på övrigt inom föreningen, så de senaste veckorna har jag nog snittat runt 70-80 timmars arbete i veckan om jag räknar in mitt vanliga heltidsjobb också.

Lazarevic är dock noga med att understryka att han gör det med glädje, eftersom han ser en sådan stor utveckling inom klubben, och har stora visioner inför framtiden.

– Mitt mål är att föreningen inom några år ska bli diplomerad, något som gör att det blir lättare är jobba gentemot sponsorer och kommunen, men även ger utrymme för olika typer av utbildningar, en sorts kvalitetsstämpel helt enkelt. Vi kommer att arbeta mycket med värdegrund och utbildningar mot ledare bland annat, mycket av det som mitt lag pojkar-10 redan har idag, där har vi redan infört mental träning till exempel, berättar han.

Utbildningen av klubbens ledare är något som Aleksander ser som en stor utvecklingsfaktor, och som förhoppningsvis kommer att implementeras redan under kommande år.

– Alla pratar om att träna och utveckla spelarna, men vi behöver även träna våra ledare. Jag har varit kontakt med två personer, varav den ena redan har tackat ja, som kommer att fungera som ledarutvecklare och komma med coachning och tips. Det kommer att bli ett otroligt lyft för hela föreningen.

Aleksander Lazarevic tränar föreningens största lag, pojkar 10, med hela 34 spelare. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Lazarevic nämner pojklaget han tränar som ett exempel på hur han själv arbetar med ungdomarna, både på och utanför planen, något som visat sig ge resultat såväl på matcher som i killarnas skolgång.

– Jag jobbar mycket spelarna även utanför planen, och det är viktigt att veta till exempel hur man hanterar barn med olika diagnoser. Det är väldigt glädjande att det arbetet även är något som skolan märker av, då flera föräldrar hört av sig och sagt att det börjat gå bättre i skolan. Vi kan ha hård disciplin på träningen men sedan kan vi också avsluta med vattenkrig till exempel för att barnen ska få vara barn, säger han och fortsätter:

– Pojkar 10 är ett lag som är starkt på frammarsch, vi har hela 34 spelare och det är helt otroligt egentligen. De här killarna brinner för fotbollen och ville egentligen inte ha sommarledigt, men det är bra att vara ifrån varandra också så det blev en liten paus på tre veckor ändå.

För att kunna genomföra alla idéer och visioner behöver man dock hjälp från kommunens håll, något som Sasha inte sticker under stolen med, tvärtom.

– Vi har haft ett inledande möte med Bengt Storbacka, sedan får vi se vad det leder till. Men vi behöver hjälp med anläggningen, det gäller gräsplanernas skick, parkeringen behöver förbättras, jag skulle gärna se en konstgräsplan och helst i anslutning i skolan. Jag önskar också ytterligare en gräsplan, en fräsch toalett och en konferenslokal bland annat. Jag vill hävda att vi är den största ungdomsföreningen i kommunen, men vi behöver hjälp för att kunna utveckla verksamheten, avslutar han.

Publicerad 22 juli 2022 klockan 19:48

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindesbergs första prideparad tågar fram mot Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.

16 augusti 2026 klockan 10:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.

15 augusti 2026 klockan 23:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för ...

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Foto: Hans Andersson

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.

14 augusti 2026 klockan 11:19 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.

14 augusti 2026 klockan 11:11 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar ...
14 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För ...
13 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson...
13 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vad är ett handslag värt?

INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.

13 augusti 2026 klockan 10:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

För Annie Harjamäki är kombinationen av kreativitet och mötet med kunden som hon uppskattar allra mest med frisöryrket. Foto: Jennie Einarsson

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.

12 augusti 2026 klockan 15:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet...

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det

Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn ...

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”

För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott frå...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt

INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.

10 augusti 2026 klockan 13:41 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Pride behövs – också i Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Braksuccé för Truckmeet: ”Väldigt roligt”

Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När...

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf...

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, s...

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna

Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att ...

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med ...

Det blev ett sommarlov fyllt av upplevelser. Foto: Privat

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation

Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.

5 augusti 2026 klockan 12:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta ...
4 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen "Vägen fr...
3 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Centrumrestaurang i konkurs
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, fö...
3 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-31

2026-07-31

2026-07-29

2026-07-29

2026-07-28

2026-07-27

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-23

2026-07-23

2026-07-23

2026-07-22

2026-07-22

2026-08-16 14:03