(Uppdaterad klockan 19:43. Tobias Lövgren fällde senare under dagen en fyrataggare med ett välriktat skott.) Klockan är 06.15 och solen har inte ens börjat fundera på att stiga upp. Men det kan garanteras att många jaktsugna män och kvinnor redan är vakna, kaffet är kokat och de naturfärgade kläderna är på. Vissa är säkerligen redan på väg ut i skogen, man vill ju vara beredd direkt när solen gör entré. Det är många som tagit ledigt från jobbet för att delta i älgjakten som fick sin start idag!
07.10 kliver vi ur bilen. Vi har då ringlat oss igenom Ramsberg och hamnat mitt ute i ingenstans. Åt vilket håll man än blickar så är det skog, skog och åter skog. En ganska bra förutsättning för vårt syfte med denna morgon. Älgjakt.
– Det är lagom att vara framme nu när det börjar ljusna, så man ser vart man sätter fötterna någonstans. Stäng bildörren försiktigt, instruerar Niklas Johansson.
Vi vandrar så tyst vi kan genom skogen, lugnt och sakta, ser efter var fötterna sätts ner. Det är ju ingen höjdare med knäckta grenar och plaskande i vattenpölar. Vi kommer ut på ett kalhygge, fullt med sly, och enligt Niklas perfekt ställe för älgarna att befinna sig på. Vi viskar lågmält och rätt vad det är hörs en smäll. Och en till. Av styrkan att döma är det en bit bort och Niklas skruvar på radion för att höra om de andra jaktlagen säger något. Men det är tyst. Niklas halar fram mobilen och kikar runt på Facebookflödet, jodå, älgar har redan blivit fällda men det är en bit härifrån.
– Vårt jaktlag får skjuta en stor och två kalvar och man vill helst börja med de små.
Efter en dryg timme utan någon jaktlycka beger vi oss mot timmerstugan där resten av jaktgänget väntar. Det är fem glada karlar och en exalterad hund som snart ska få ut och jobba i skogen. Det är införstått att det här är en dag att se fram emot.
– Man börjar morgonen med att koka kaffe, brer mackor och så åker man ut och sätter sig. Och så titta, titta, titta, äter macka, dricker kaffe, tittar igen, grillar och så tillbaka ut i skogen, säger Niklas.
– Du är ju bara på Facebook på passen, inflikar Tobbe och så skrattar de.
Niklas fortsätter:
– Så kan man ju råka skjuta en älg också och det är ju då det blir det stora jobbet, att flå och ta ur.
Eftersom man sitter mycket still är bra klädsel A och O. Att sitta där på passet och frysa sig igenom en hel dag förstör liksom det roliga, så förutom bössan är det viktigt att inte glömma varma kläder.
– Det måste vara varmt, ingenting som prasslar och det är bra om det tål lite fukt. Det händer faktiskt att det regnar. Och så ett stort tålamod! Det är mycket väntan.
Hunden som är med hjälper också till att jaga och behöver inte sitta still hälften så mycket. Niklas berättar vidare:
– Man ställer upp passkyttar, går in från ett håll och antingen motar hunden älgen till passkyttarna eller så ställer hunden dem så hundföraren får skjuta. Men älgarna har blivit rabiata tack vare vargen, de springer så fort en hund kommer i närheten.

Från vänster: Tobias Lövgren, Jaktledare Mats Aronsson, Niklas Johansson
Med tanke på att en kula kan färdas upp till 1,5 kilometer, är det fördelaktigt att veta vad man pysslar med. Vem som helst kan förstås inte ge sig ut i skogen vind för våg utan det är en rad olika krav som ställs.
– Först ska man ha gått jägarskolan, man ska ha jaktkort och vapenlicenser, försäkring och goda förberedelser, en hel del träningsskytte.
Så med andra ord ska det vara helt riskfritt att ge sig ut i skogen under älgjakten och plocka svamp.
– Den första veckan brukar de flesta hålla sig borta, men det ska inte vara någon risk. Som jägare ska man ha gott omdöme och säker vapenhantering, säger Niklas.
– Nä, kan man inte se skillnad på människa och älg, då ska man inte vara i skogen, avslutar Tobbe.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.