(Uppdaterad klockan 19:43. Tobias Lövgren fällde senare under dagen en fyrataggare med ett välriktat skott.) Klockan är 06.15 och solen har inte ens börjat fundera på att stiga upp. Men det kan garanteras att många jaktsugna män och kvinnor redan är vakna, kaffet är kokat och de naturfärgade kläderna är på. Vissa är säkerligen redan på väg ut i skogen, man vill ju vara beredd direkt när solen gör entré. Det är många som tagit ledigt från jobbet för att delta i älgjakten som fick sin start idag!
07.10 kliver vi ur bilen. Vi har då ringlat oss igenom Ramsberg och hamnat mitt ute i ingenstans. Åt vilket håll man än blickar så är det skog, skog och åter skog. En ganska bra förutsättning för vårt syfte med denna morgon. Älgjakt.
– Det är lagom att vara framme nu när det börjar ljusna, så man ser vart man sätter fötterna någonstans. Stäng bildörren försiktigt, instruerar Niklas Johansson.
Vi vandrar så tyst vi kan genom skogen, lugnt och sakta, ser efter var fötterna sätts ner. Det är ju ingen höjdare med knäckta grenar och plaskande i vattenpölar. Vi kommer ut på ett kalhygge, fullt med sly, och enligt Niklas perfekt ställe för älgarna att befinna sig på. Vi viskar lågmält och rätt vad det är hörs en smäll. Och en till. Av styrkan att döma är det en bit bort och Niklas skruvar på radion för att höra om de andra jaktlagen säger något. Men det är tyst. Niklas halar fram mobilen och kikar runt på Facebookflödet, jodå, älgar har redan blivit fällda men det är en bit härifrån.
– Vårt jaktlag får skjuta en stor och två kalvar och man vill helst börja med de små.
Efter en dryg timme utan någon jaktlycka beger vi oss mot timmerstugan där resten av jaktgänget väntar. Det är fem glada karlar och en exalterad hund som snart ska få ut och jobba i skogen. Det är införstått att det här är en dag att se fram emot.
– Man börjar morgonen med att koka kaffe, brer mackor och så åker man ut och sätter sig. Och så titta, titta, titta, äter macka, dricker kaffe, tittar igen, grillar och så tillbaka ut i skogen, säger Niklas.
– Du är ju bara på Facebook på passen, inflikar Tobbe och så skrattar de.
Niklas fortsätter:
– Så kan man ju råka skjuta en älg också och det är ju då det blir det stora jobbet, att flå och ta ur.
Eftersom man sitter mycket still är bra klädsel A och O. Att sitta där på passet och frysa sig igenom en hel dag förstör liksom det roliga, så förutom bössan är det viktigt att inte glömma varma kläder.
– Det måste vara varmt, ingenting som prasslar och det är bra om det tål lite fukt. Det händer faktiskt att det regnar. Och så ett stort tålamod! Det är mycket väntan.
Hunden som är med hjälper också till att jaga och behöver inte sitta still hälften så mycket. Niklas berättar vidare:
– Man ställer upp passkyttar, går in från ett håll och antingen motar hunden älgen till passkyttarna eller så ställer hunden dem så hundföraren får skjuta. Men älgarna har blivit rabiata tack vare vargen, de springer så fort en hund kommer i närheten.

Från vänster: Tobias Lövgren, Jaktledare Mats Aronsson, Niklas Johansson
Med tanke på att en kula kan färdas upp till 1,5 kilometer, är det fördelaktigt att veta vad man pysslar med. Vem som helst kan förstås inte ge sig ut i skogen vind för våg utan det är en rad olika krav som ställs.
– Först ska man ha gått jägarskolan, man ska ha jaktkort och vapenlicenser, försäkring och goda förberedelser, en hel del träningsskytte.
Så med andra ord ska det vara helt riskfritt att ge sig ut i skogen under älgjakten och plocka svamp.
– Den första veckan brukar de flesta hålla sig borta, men det ska inte vara någon risk. Som jägare ska man ha gott omdöme och säker vapenhantering, säger Niklas.
– Nä, kan man inte se skillnad på människa och älg, då ska man inte vara i skogen, avslutar Tobbe.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.