(Uppdaterad klockan 19:43. Tobias Lövgren fällde senare under dagen en fyrataggare med ett välriktat skott.) Klockan är 06.15 och solen har inte ens börjat fundera på att stiga upp. Men det kan garanteras att många jaktsugna män och kvinnor redan är vakna, kaffet är kokat och de naturfärgade kläderna är på. Vissa är säkerligen redan på väg ut i skogen, man vill ju vara beredd direkt när solen gör entré. Det är många som tagit ledigt från jobbet för att delta i älgjakten som fick sin start idag!
07.10 kliver vi ur bilen. Vi har då ringlat oss igenom Ramsberg och hamnat mitt ute i ingenstans. Åt vilket håll man än blickar så är det skog, skog och åter skog. En ganska bra förutsättning för vårt syfte med denna morgon. Älgjakt.
– Det är lagom att vara framme nu när det börjar ljusna, så man ser vart man sätter fötterna någonstans. Stäng bildörren försiktigt, instruerar Niklas Johansson.
Vi vandrar så tyst vi kan genom skogen, lugnt och sakta, ser efter var fötterna sätts ner. Det är ju ingen höjdare med knäckta grenar och plaskande i vattenpölar. Vi kommer ut på ett kalhygge, fullt med sly, och enligt Niklas perfekt ställe för älgarna att befinna sig på. Vi viskar lågmält och rätt vad det är hörs en smäll. Och en till. Av styrkan att döma är det en bit bort och Niklas skruvar på radion för att höra om de andra jaktlagen säger något. Men det är tyst. Niklas halar fram mobilen och kikar runt på Facebookflödet, jodå, älgar har redan blivit fällda men det är en bit härifrån.
– Vårt jaktlag får skjuta en stor och två kalvar och man vill helst börja med de små.
Efter en dryg timme utan någon jaktlycka beger vi oss mot timmerstugan där resten av jaktgänget väntar. Det är fem glada karlar och en exalterad hund som snart ska få ut och jobba i skogen. Det är införstått att det här är en dag att se fram emot.
– Man börjar morgonen med att koka kaffe, brer mackor och så åker man ut och sätter sig. Och så titta, titta, titta, äter macka, dricker kaffe, tittar igen, grillar och så tillbaka ut i skogen, säger Niklas.
– Du är ju bara på Facebook på passen, inflikar Tobbe och så skrattar de.
Niklas fortsätter:
– Så kan man ju råka skjuta en älg också och det är ju då det blir det stora jobbet, att flå och ta ur.
Eftersom man sitter mycket still är bra klädsel A och O. Att sitta där på passet och frysa sig igenom en hel dag förstör liksom det roliga, så förutom bössan är det viktigt att inte glömma varma kläder.
– Det måste vara varmt, ingenting som prasslar och det är bra om det tål lite fukt. Det händer faktiskt att det regnar. Och så ett stort tålamod! Det är mycket väntan.
Hunden som är med hjälper också till att jaga och behöver inte sitta still hälften så mycket. Niklas berättar vidare:
– Man ställer upp passkyttar, går in från ett håll och antingen motar hunden älgen till passkyttarna eller så ställer hunden dem så hundföraren får skjuta. Men älgarna har blivit rabiata tack vare vargen, de springer så fort en hund kommer i närheten.

Från vänster: Tobias Lövgren, Jaktledare Mats Aronsson, Niklas Johansson
Med tanke på att en kula kan färdas upp till 1,5 kilometer, är det fördelaktigt att veta vad man pysslar med. Vem som helst kan förstås inte ge sig ut i skogen vind för våg utan det är en rad olika krav som ställs.
– Först ska man ha gått jägarskolan, man ska ha jaktkort och vapenlicenser, försäkring och goda förberedelser, en hel del träningsskytte.
Så med andra ord ska det vara helt riskfritt att ge sig ut i skogen under älgjakten och plocka svamp.
– Den första veckan brukar de flesta hålla sig borta, men det ska inte vara någon risk. Som jägare ska man ha gott omdöme och säker vapenhantering, säger Niklas.
– Nä, kan man inte se skillnad på människa och älg, då ska man inte vara i skogen, avslutar Tobbe.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.