En större vattensalamander. Så här ser hanen ut i lekdräkt. Foto: Mattias Sterner
Allmänheten får vara med och räkna salamandrar i Lindesby
I området Lindesby finns sedan långt tillbaka i tiden ett livskraftigt bestånd av den fridlysta större vattensalamandern. Nu skall en inventering göras i syfte att se hur populationen mår samt få svar på om antalet har ökat jämfört med senast det begav sig.
– Vi hoppas naturligtvis att vi hittar ännu fler den här gången, påpekar Ingrid Andrén, kommunbiolog på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Den större vattensalamandern brukar felaktigt kallas för vattenödla. Ett misstag som naturligtvis har sin förklaring då salamandern är mer lik just en ödla än en groda, trots att den tillhör groddjuren. Den kan bli uppemot 20 centimeter lång och kan leva upp till 18 år. Nu får invånarna i Lindesberg en chans att komma dessa doldisar lite närmare. Från klockan 22.00 och fram till midnatt i morgon, onsdag, kommer nämligen en inventering av den större vattensalamandern göras i Lindesby.
– Vill man vara på plats när detta sker, så är man välkommen. Vi kommer även ha med oss Daniel Gustavsson, som är väldigt kunnig på området, som kommer att berätta mer om den större vattensalamandern för den som vill lära sig mer om dem, berättar Ingrid Andrén på Samhällsbyggnad Bergslagen.
En annan person som sitter på mycket kunskap är Mattias Sterner på Länsstyrelsen. Även om det finns spaltmeter av rent biologiskt intressant läsning, så lyfter han fram något mer vardagligt som människor kan relatera till. Myggplågan på sommaren.
– Salamandern är oerhört duktig på att äta just mygglarver. Den hjälper alltså till att hålla nere myggbeståndet i området, så den gör faktiskt en hel del nytta för människor, berättar Mattias Sterner.
Den ursprungliga dammen i Lindesby. Foto: Fredrik Norman
Salamanderbeståndet i Lindesby har funnits i många, många år men hamnade i större fokus först i samband med att området exploaterades i syfte att bygga bostäder. Exploatering kan rimma illa när det handlar om att bevara groddjurs livsmiljöer – men i fallet Lindesby har det varit till nytta. När den nya detaljplanen godkändes krävdes nämligen en kompensationsåtgärd som skulle gagna salamandern.
– Det handlade om att en ny damm skulle byggas i dalen nedanför den befintliga dammen. Nu när vi gör inventeringen så skall det bli intressant att se om den nya dammen redan har bidragit till fler salamandrar i området, säger Ingrid Andrén.
Salamandernatt i Lindesby, som man kallar inventeringen, arrangeras av Samhällsbyggnad Bergslagen och Naturskyddsföreningen i Lindesberg. Allmänheten är välkommen att närvara och även delta i att räkna salamandrar. Detta görs onsdag 5 juni kl. 22.00-00.00. Samling vid vändplanen i slutet av Nyborgsgatan i Lindesby. Sedan går man gemensamt de cirka 100 metrarna till dammarna.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Pappa Atbart med sonen Ade på axlarna, mamma Miriam och dotten Bonne gjorde ett spontanbesök på Truckmeet Bergslagen. Foto: Jennie Einarsson
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Centrumrestaurang i konkurs
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, fö...
Säsongens provfiske genomfört – så gick det
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera...
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ...