En större vattensalamander. Så här ser hanen ut i lekdräkt. Foto: Mattias Sterner
Allmänheten får vara med och räkna salamandrar i Lindesby
I området Lindesby finns sedan långt tillbaka i tiden ett livskraftigt bestånd av den fridlysta större vattensalamandern. Nu skall en inventering göras i syfte att se hur populationen mår samt få svar på om antalet har ökat jämfört med senast det begav sig.
– Vi hoppas naturligtvis att vi hittar ännu fler den här gången, påpekar Ingrid Andrén, kommunbiolog på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Den större vattensalamandern brukar felaktigt kallas för vattenödla. Ett misstag som naturligtvis har sin förklaring då salamandern är mer lik just en ödla än en groda, trots att den tillhör groddjuren. Den kan bli uppemot 20 centimeter lång och kan leva upp till 18 år. Nu får invånarna i Lindesberg en chans att komma dessa doldisar lite närmare. Från klockan 22.00 och fram till midnatt i morgon, onsdag, kommer nämligen en inventering av den större vattensalamandern göras i Lindesby.
– Vill man vara på plats när detta sker, så är man välkommen. Vi kommer även ha med oss Daniel Gustavsson, som är väldigt kunnig på området, som kommer att berätta mer om den större vattensalamandern för den som vill lära sig mer om dem, berättar Ingrid Andrén på Samhällsbyggnad Bergslagen.
En annan person som sitter på mycket kunskap är Mattias Sterner på Länsstyrelsen. Även om det finns spaltmeter av rent biologiskt intressant läsning, så lyfter han fram något mer vardagligt som människor kan relatera till. Myggplågan på sommaren.
– Salamandern är oerhört duktig på att äta just mygglarver. Den hjälper alltså till att hålla nere myggbeståndet i området, så den gör faktiskt en hel del nytta för människor, berättar Mattias Sterner.
Den ursprungliga dammen i Lindesby. Foto: Fredrik Norman
Salamanderbeståndet i Lindesby har funnits i många, många år men hamnade i större fokus först i samband med att området exploaterades i syfte att bygga bostäder. Exploatering kan rimma illa när det handlar om att bevara groddjurs livsmiljöer – men i fallet Lindesby har det varit till nytta. När den nya detaljplanen godkändes krävdes nämligen en kompensationsåtgärd som skulle gagna salamandern.
– Det handlade om att en ny damm skulle byggas i dalen nedanför den befintliga dammen. Nu när vi gör inventeringen så skall det bli intressant att se om den nya dammen redan har bidragit till fler salamandrar i området, säger Ingrid Andrén.
Salamandernatt i Lindesby, som man kallar inventeringen, arrangeras av Samhällsbyggnad Bergslagen och Naturskyddsföreningen i Lindesberg. Allmänheten är välkommen att närvara och även delta i att räkna salamandrar. Detta görs onsdag 5 juni kl. 22.00-00.00. Samling vid vändplanen i slutet av Nyborgsgatan i Lindesby. Sedan går man gemensamt de cirka 100 metrarna till dammarna.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ingrid Nilsson och Ida Eriksson tävlar på EM i helgen. Foto: Kostadin Andonov/EJU/Tamara Kulumbegashvili, IJF
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Här ska minnessten för veteraner resas
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett ...
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...