En större vattensalamander. Så här ser hanen ut i lekdräkt. Foto: Mattias Sterner
Allmänheten får vara med och räkna salamandrar i Lindesby
I området Lindesby finns sedan långt tillbaka i tiden ett livskraftigt bestånd av den fridlysta större vattensalamandern. Nu skall en inventering göras i syfte att se hur populationen mår samt få svar på om antalet har ökat jämfört med senast det begav sig.
– Vi hoppas naturligtvis att vi hittar ännu fler den här gången, påpekar Ingrid Andrén, kommunbiolog på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Den större vattensalamandern brukar felaktigt kallas för vattenödla. Ett misstag som naturligtvis har sin förklaring då salamandern är mer lik just en ödla än en groda, trots att den tillhör groddjuren. Den kan bli uppemot 20 centimeter lång och kan leva upp till 18 år. Nu får invånarna i Lindesberg en chans att komma dessa doldisar lite närmare. Från klockan 22.00 och fram till midnatt i morgon, onsdag, kommer nämligen en inventering av den större vattensalamandern göras i Lindesby.
– Vill man vara på plats när detta sker, så är man välkommen. Vi kommer även ha med oss Daniel Gustavsson, som är väldigt kunnig på området, som kommer att berätta mer om den större vattensalamandern för den som vill lära sig mer om dem, berättar Ingrid Andrén på Samhällsbyggnad Bergslagen.
En annan person som sitter på mycket kunskap är Mattias Sterner på Länsstyrelsen. Även om det finns spaltmeter av rent biologiskt intressant läsning, så lyfter han fram något mer vardagligt som människor kan relatera till. Myggplågan på sommaren.
– Salamandern är oerhört duktig på att äta just mygglarver. Den hjälper alltså till att hålla nere myggbeståndet i området, så den gör faktiskt en hel del nytta för människor, berättar Mattias Sterner.
Den ursprungliga dammen i Lindesby. Foto: Fredrik Norman
Salamanderbeståndet i Lindesby har funnits i många, många år men hamnade i större fokus först i samband med att området exploaterades i syfte att bygga bostäder. Exploatering kan rimma illa när det handlar om att bevara groddjurs livsmiljöer – men i fallet Lindesby har det varit till nytta. När den nya detaljplanen godkändes krävdes nämligen en kompensationsåtgärd som skulle gagna salamandern.
– Det handlade om att en ny damm skulle byggas i dalen nedanför den befintliga dammen. Nu när vi gör inventeringen så skall det bli intressant att se om den nya dammen redan har bidragit till fler salamandrar i området, säger Ingrid Andrén.
Salamandernatt i Lindesby, som man kallar inventeringen, arrangeras av Samhällsbyggnad Bergslagen och Naturskyddsföreningen i Lindesberg. Allmänheten är välkommen att närvara och även delta i att räkna salamandrar. Detta görs onsdag 5 juni kl. 22.00-00.00. Samling vid vändplanen i slutet av Nyborgsgatan i Lindesby. Sedan går man gemensamt de cirka 100 metrarna till dammarna.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf är duon bakom Göransonska. Foto: Camilla Lagerman
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
- Att ...
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
FotoFredag: Svamptider
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp...
Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på ...