Formen har tveklöst vänt för Lindesberg Volley. I helgens andra fight kom även den andra vinsten – och inte mot vilket motstånd som helst. Inför hemmapubliken slog Linde tillbaka självaste Hylte/Halmstad med starka 3-1 i set.
Vilken helg som Lindesberg Volley bjöd på! Hemma i Arenan hade laget först satt punkt för sin tre matcher långa förlustsvit på lördagen, genom att då besegra Lund med klara 3-0 i set. På söndagen var det dags för nästa test – tuffast tänkbara dessutom.
De senaste årens återkommande SM-finalist Hylte/Halmstad gästade Bergslagen, men ännu en gång var det Linde som öppnade upp starkast. I ett länge väldigt jämnt förstaset ryckte sig Lindesberg loss på slutet till siffrorna 25-20. Den glädjen blev dessvärre kortvarig. För även om Linde tidigt kopplade greppet om set två lyckades Hylte vända, gå ifrån rejält och utjämna till 1-1 med setresultatet 14-25.
Ny tabellfemma – närmar sig topplagen
Likaläge inför tredje set med andra ord, men där svarade Lindesberg för nästa tempoväxling. En ursinning start regisserad av anfallshotet Hannah Troutman gav hemmalaget ett försprång på fem poäng. Avståndet växte sedan snabbt och med sex raka bollvinster skaffade sig Lindesberg ett övertag som man sedan inte släppte. Setet vanns med övertygande 25-17 och satte all press på gästande Hylte.
Hallänningarna tog sedan kommandot om set fyra till en början, innan Linde snabbt kunde växa in. Underläge 5-6 förvandlades till 10-6 i en fin Lindesbergsperiod och ledningen ökade sedan bit för bit. Sofia Stiernström klev fram mot slutet och bidrog starkt med tre anfallspoäng, något som peggade upp för Klaudia Grelowska att slå in avgörandet.
Den comebackande stjärnan gjorde inga misstag och med ett serveess stängde hon matchen. Lindesberg Volley besegrade därmed topplaget Hylte/Halmstad med 3-1 i set, ett resultat som garanterat inger respekt på de övriga Elitseriekonkurrenterna. Med helgens dubbla vinster bakom sig klättrar dessutom Bergslagstjejerna till en femteplats i tabellen. Linde står på 13 poäng, bara två pinnar bakom duon Hylte/Halmstad och Gislaved.
Matchfakta Lindesberg Volley-Hylte/Halmstad:
Resultat: 3-1 (25-20, 14-25, 25-17, 25-15)
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.