Antalet brott ökade första halvåret

Närpolischef Magnus Luhr ser dock relativt ljust på läget i Lindesberg. Ett av få orosmoln är dock utvecklingen av narkotikamissbruket bland unga människor som blivit allt vanligare. Utöver detta redovisar polisen ett ganska normalt resultat hittills i år med några få undantag.

Perioden januari – augusti jämförs nu i polisens brottsstatistik. Även om man ser en ökning med nästan hundra brott sammanlagt, så är denna ökning något polisen själva påverkat. Anledningen är att man satsat hårdare på vissa områden och det har gett resultat.
-Just på narkotikasatsningen har vi lyckats mycket bra. Och det syns även i statistiken. Drygt hundra fler fall än tidigare år är en siffra vi själva påverkat genom effektivare arbete på området. Resultatet av arbetet är vi självklart mycket nöjda med, säger närpolischefen.

Partydroger glorifieras bland unga
Narkotikasatsningen har inte bara gett bra resultat, utan även en del väckarklockor har börjat ringa. Det utbredda narkotikamissbruket i Lindesberg står människor i åldrarna 20-25 år för, den bedömningen gör både polisen och socialen. Man har även upptäckt att drogerna blivit tyngre med åren. Man ser en klar tendens bland unga att s k ”partydroger” missbrukas i högre utsträckning. En mycket farlig utveckling, konstaterar Magnus Luhr.
-Problemet är helt enkelt att droger som amfetamin och framförallt ecstasy blivit vanligt i festsammanhang – en partydrog. De som använder dessa preparat ser inte faran i drogerna just pga att man inte använder ordet knark i sammanhanget.

Partydroger är enligt polisen bara ett sätt att glorifiera missbruket av tunga droger. Detta är ett stort problem i och med att många ungdomar lockas in i missbruket med anledning av att det låter häftigt och mindre farligt än att knarka.
Fakta ecstasy: Dödsfall har inträffat efter 1-2 tabletter. Analys av beslag gjorda i Sverige visar ofta att ecstasytabletter i själva verket varit en blandning av amfetamin och olika ecstasyvarianter.
Källa: Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning

Ungdomsbrottsligheten ner
Sedan andra halvåret 2001 började så sakteliga en stor gruppering av kriminella ungdomar komma polisen till känna. Den omtalade ligan stal bilar, buskörde och stal musikanläggningar i bilar under många intensiva månader. Slutligen gav polisens satsning resultat och ett 15-tal ungdomar kunde plockas in för förhör. Sedan dess har Lindesberg varit ganska förskonade från ungdomsrelaterade brott, enligt närpolisen.

Misshandelsfall toppade i augusti
Polisen bedömer inte ökningen av misshandelsfall som alarmerande trots att siffran för i år redan nått 32 i antal, samma siffra som redovisades för hela året 2000. Anledningen är att klimatet i Lindesberg inte ändrats utan den ökning som visat sig i statistiken helt och hållet kommer sig av fenomenet AugustiBuller. Normalt sett anmäls ca 3 fall en snittmånad och under augusti toppar siffran med anledning av musikfestivalen då massor av människor festar i stan. Naturligt att det förekommer fler slagsmål i sådana lägen, bedömer polisen.

Under augusti anmäldes 10 fall av misshandel i år.
Samma månad tidigare år:
2001: 5 anmälningar
2000: 10 anmälningar
1999: 1 anmälning

Publicerad 17 september 2002 klockan 14:57

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Camilla Lagerman

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.

19 november 2025 klockan 16:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Foto: Camilla Lagerman

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”

Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.

18 november 2025 klockan 16:34 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt

Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under...

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”

Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det ...

Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.

17 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Från vänster Emil Henrohn, Martin Stokke Mathiesen, Clara Henry. Sittande: Markus Virta Foto: Nadja Sjöström

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden

Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.

17 november 2025 klockan 12:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som...
17 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindes första riksspelman fick kulturpriset ”Gudruns minne”
Musikläraren - och numera även riksspelman - Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära ...
15 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Flera fordon fick skador när parkerad bil började brinna
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två ...
15 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Interaktiv bowling är bara en av nyheterna. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.

14 november 2025 klockan 17:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Med sorg i hjärtat

I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.

14 november 2025 klockan 18:10 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som ...

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. ...

Imorgon fredag är det premiär för Nagomis nya restaurang. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.

13 november 2025 klockan 16:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Språkcaféet på Hillstreet – där vänskap och språk växer fram

Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bä...

Nytt beslut ska fattas gällande Vedevågsskolans framtid

På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans ...

Polisens trygghetsmätning 2025 – så svarade invånarna

Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde ...

Från skönhetssalong till blomsterstudio – Lindas nystart efter pandemin

Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda...

Noraborna röstade NEJ till vindkraft i Älgfallet

Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan ...

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul

Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Hästsadlar för närmare en miljon kronor stals vid inbrott

Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.

10 november 2025 klockan 14:14 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lindesberg rasar i årets småföretagarindex
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i ...
10 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ska barn behöva riskera livet på väg till skolan?
INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte åt andra hållet. I riktningen mot Frövi ...
10 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Inbrott i butik i natt – flertalet hästsadlar tillgripna
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig...
9 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-08

2025-11-08

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-06

2025-11-06

2025-11-05

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-20 08:10