Närpolischef Magnus Luhr ser dock relativt ljust på läget i Lindesberg. Ett av få orosmoln är dock utvecklingen av narkotikamissbruket bland unga människor som blivit allt vanligare. Utöver detta redovisar polisen ett ganska normalt resultat hittills i år med några få undantag.
Perioden januari – augusti jämförs nu i polisens brottsstatistik. Även om man ser en ökning med nästan hundra brott sammanlagt, så är denna ökning något polisen själva påverkat. Anledningen är att man satsat hårdare på vissa områden och det har gett resultat.
-Just på narkotikasatsningen har vi lyckats mycket bra. Och det syns även i statistiken. Drygt hundra fler fall än tidigare år är en siffra vi själva påverkat genom effektivare arbete på området. Resultatet av arbetet är vi självklart mycket nöjda med, säger närpolischefen.
Partydroger glorifieras bland unga
Narkotikasatsningen har inte bara gett bra resultat, utan även en del väckarklockor har börjat ringa. Det utbredda narkotikamissbruket i Lindesberg står människor i åldrarna 20-25 år för, den bedömningen gör både polisen och socialen. Man har även upptäckt att drogerna blivit tyngre med åren. Man ser en klar tendens bland unga att s k ”partydroger” missbrukas i högre utsträckning. En mycket farlig utveckling, konstaterar Magnus Luhr.
-Problemet är helt enkelt att droger som amfetamin och framförallt ecstasy blivit vanligt i festsammanhang – en partydrog. De som använder dessa preparat ser inte faran i drogerna just pga att man inte använder ordet knark i sammanhanget.
Partydroger är enligt polisen bara ett sätt att glorifiera missbruket av tunga droger. Detta är ett stort problem i och med att många ungdomar lockas in i missbruket med anledning av att det låter häftigt och mindre farligt än att knarka.
Fakta ecstasy: Dödsfall har inträffat efter 1-2 tabletter. Analys av beslag gjorda i Sverige visar ofta att ecstasytabletter i själva verket varit en blandning av amfetamin och olika ecstasyvarianter.
Källa: Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning
Ungdomsbrottsligheten ner
Sedan andra halvåret 2001 började så sakteliga en stor gruppering av kriminella ungdomar komma polisen till känna. Den omtalade ligan stal bilar, buskörde och stal musikanläggningar i bilar under många intensiva månader. Slutligen gav polisens satsning resultat och ett 15-tal ungdomar kunde plockas in för förhör. Sedan dess har Lindesberg varit ganska förskonade från ungdomsrelaterade brott, enligt närpolisen.
Misshandelsfall toppade i augusti
Polisen bedömer inte ökningen av misshandelsfall som alarmerande trots att siffran för i år redan nått 32 i antal, samma siffra som redovisades för hela året 2000. Anledningen är att klimatet i Lindesberg inte ändrats utan den ökning som visat sig i statistiken helt och hållet kommer sig av fenomenet AugustiBuller. Normalt sett anmäls ca 3 fall en snittmånad och under augusti toppar siffran med anledning av musikfestivalen då massor av människor festar i stan. Naturligt att det förekommer fler slagsmål i sådana lägen, bedömer polisen.
Under augusti anmäldes 10 fall av misshandel i år.
Samma månad tidigare år:
2001: 5 anmälningar
2000: 10 anmälningar
1999: 1 anmälning
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.