Det är fullsatt i den delen av Lindesberg Arena som är avsedd för Astrid Lindgren-konserten som ska äga rum. Det finns inte en enda plats kvar, man har blivit tvungna att sätta lapp på luckan, meddelar biljettförsäljarna vid entrén. Förutom de 610 sittplatserna som sedan tidigt är sålda, har man sålt så många ståplatser som är möjligt. En sagolik musikstund i Astrids namn väntar alla närvarande.
Astrid Lindgren – älskad och hyllad av så många människor. Både gamla och unga har hört hennes hjärtevärmande och påhittiga berättelser, sett filmerna om Pippi Långstrump, hört Emils pappa vråla sitt allra högst och sett Emil fly till Snickarboden, velat ha en likadan propeller som Karlsson på Taket, och sist men inte minst, fasat över den där ärtan som Madickens lillasyster Lisabet pillar upp näsan. Idag skapade Guldsmedshyttans musikkår, Linde Symphonic Band och Kulturskolan Garnalias Barnkör en fantastiskt musikalisk stund. 70 musiker och 60 barn visade tydligt hur man ger liv till Astrids verk.
Bland musikerna skymtar bland annat pirater, Pippi Långstrump, sjökaptener, Kling eller är det möjligen Klang, Emil i Lönneberga och pigan Lina. Och tillsammans bjuder man alla gäster på en otrolig konsert. Förutom körsång bjuds det på njutningsfull orkestermusik, solon av både killar och tjejer; både väldigt unga och något äldre, dans och värdinnan Eliana Eldsfors läser välkända stycken ur både Madicken, Emil och Pippi.
– Det var riktigt kul, verkligen!, säger dirigenten Rickard Samuelsson, för dagen Karlsson på Taket, efter konserten.
– Vi började tidigt i morse och barnkören kom hit halv två. Det var fantastiskt att nu få se den färdiga produktionen eftersom vi hållit på sedan i januari. Och kören kom ut och hördes bra. Jag trodde inte att det skulle bli så många, absolut inte fullsatt, 400 personer max, så det här var riktigt kul!
Rickard passar också på att rikta beröm till barnkörens två ledare, som inte bara fått barnen så välstämda och finsjungande, utan också sett till att de är glada och orkar stå still.
– Anna och Evelina har gjort ett jättejobb! Barnen skulle ju orka också, och det gjorde de, de orkade hålla koncentrationen!
Syskonparet Ronja, 7 år, och Rasmus, 6 år, Sköldenström kan nu pusta ut efter några ordentligt tuffa timmar.
– Det gick bra men det var jättejobbigt att stå upp, berättar Ronja och fortsätter:
– Nu är jag lite svettig och det är skönt att det är över!
Lillebrorsan har under dagen agerat som Emil i Lönneberga och laddar nu om med en bulle och kommenterar framträdandet mellan tuggorna:
– Det var kul!
Felicia Falk, 7 år, var också med och sjöng och fick känna av rampljusets sken.
– Det var roligt, men lite nervöst, berättar hon och anar att det berodde på att det var en sådan stor publik.
Ann Larsson spelar tvärflöjt och det är inte något hon gjort sedan barnsben.
– Jag började faktiskt som vuxen, jag har spelar i fyra år nu, berättar hon.
Konserten i sig får enbart tummar upp av Ann.
– Det var jätteroligt, och lite annorlunda mot vad vi brukar göra!
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.