Efter morgonens frukostmöte fanns Arbetsförmedlingen på plats för att informera intresserade och nyfikna företagare om deras möjligheter när det gäller arbetsgivarstöd för att hjälpa nyanlända ut i arbetslivet. Men redan under det pågående programmet fick man möjlighet att visa ett strålande exempel på detta. Audio Videos butiksägare Lars Hellsten tog emot Mohammed, 22, ett beslut som han inte behövt ångra.
– Vi har verkligen roligt och det är en toppenkille!, säger Lars Hellsten.
Mohammed, 22 år, kom från Syrien hit till Sverige för ett och ett halvt år sedan. Mohammed är en milt beskrivet målmedveten kille som i Syrien på gymnasiet pluggade naturkunskap, började därefter på universitetet och under sitt första år var han den personen som hade uppnått bäst betyg på hela skolan. Men han hann aldrig avsluta sitt andra universitetsår, utan här stannade tyvärr Mohammeds utbildning och han tvingades ta sig till Malmö, för att sex månader senare förflyttas till Lindesberg.
– Jag kom hit och jag visste ingenting, säger Mohammed som redan pratar väldigt god svenska.
– Mamma handlade hos Redesign, och sade åt mig: varför kan du inte svenska, du har varit här i sex månader! Så jag frågade om praktik och fick börja på Redesign, där lärde jag mig mycket svenska. Jag väntade ett år på uppehållstillstånd innan jag fick det, berättar Mohammed.
Mohammeds önskan var än dock förstås att få fortsätta studera, då hans mål dessutom är att utbilda sig till läkare. Men i det här skedet var det fullt på SFI.
– Vad skulle jag göra? Jag ville ju lära mig snart!, säger Mohammed och berättar vidare att han sökte flertalet jobb.
– Jag tycker om att fotografera och ville gärna jobba någonstans med sådant. Så jag gick till Audio Video och frågade Pernilla om jag kunde få jobba hos dem. Hon sade att jag skulle komma tillbaka dagen efter och prata med chefen, förklarar Mohammed.
Lars Hellsten har ett leende på läpparna när han berättar om sina första möten med Mohammed. Butiken hade redan innan Mohammeds entré funderat på att hitta på något för att få hjälp då många nyanlända kommer in i butiken och bland annat vill ha kontantkort. Och eftersom då språket lätt fick missförstånd att ske så behövdes något, eller i det här fallet: någon.
– Mohammed kommer in och frågar efter praktik. Han kom in varje dag och frågade. Jag sade att vi ska ha ett möte på måndag, efter det kan jag ge besked. Men han kom in varje dag innan måndagen och han var överallt och frågade alla. Och så sade han: Lars, måndag, möte då, va? Så när vi haft det här mötet så kände vi att vi redan kände Mohammed, han hade ju varit in så många gånger. Så vi slog till med det! Vi har verkligen roligt och det är en toppenkille!, berättar Lars med ett leende.
– Det har varit suveränt!
Nu har Mohammed studerat klart hos SFI och studerar nu Grundvux i engelska och svenska, men jobbar ändå fortfarande kvar hos Audio Video.
– Jag kommer dit efter skolan, så nu både studerar och jobbar jag, säger Mohammed glatt.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.