Backen sköt segern till Löven: Allettan-strecket en poäng bort

Lindlöven närmar sig Allettan-strecket med stormsteg! På onsdagskvällen tog laget tre blytunga poäng, efter att Rasmus Rundgren avgjort bortaderbyt mot IFK Arboga med matchens enda mål. Mattias Pettersson spikade igen bakåt och Löven tog sin fjärde raka seger.

Två formstarka lag drabbade samman när IFK Arboga tog emot Lindlöven på onsdagskvällen. Att lagen hade vind i seglen var tydligt redan från start, där tempot direkt skruvades upp rejält. Det dröjde hela sju minuter innan matchen fick sitt första spelavbrott och vid den tidpunkten hade Arbogas Niklas Rigelius hunnit skjuta tätt utanför Mattias Petterssons målram.

Även Lindlöven hade en riktig farlighet i upptakten, då Patrik Näslund på en retur träffade utsidan av nätet. Den böljande matchbilden höll i sig och spelet präglades av högt tempo och många tacklingar. Med dryga kvarten spelad fick Lindlöven chansen i spel fem mot fyra. Något mål kom inte, men David Berg var nära med ett lurigt skott och man höll pressen perioden ut.

– Första perioden tycker jag ändå att vi har bra koll på dem. Vi äger matchen, vinner skotten och kunde fått in någon kasse redan där, summerar Lövenmålvakten Mattias Pettersson.

Väl tillbaka för mittenakten dröjde det bara 56 sekunder innan dödläget bröts. Rasmus Rundgren stack fram från sin backposition, slet sig loss och skickade in 1-0 för Lindlöven. Gästerna dominerade även upptakten på perioden och bet sig fast i anfallszonen långa stunder.

”Det känns jävligt bra!”

IFK Arboga hade dock sina moment, främst de två gånger som gästernas Henrik Warman satt utvisad. Men i numerärt underläge visade Löven prov på sin stabila defensiv och Mattias Pettersson agerade lugnt mellan stolparna. Målvaktens mest avancerade parad kom när han med hjälmen avstyrde ett skott från nära håll.

Chansmässigt var det istället Lindlöven som var klart mest aktiva. Max Lalander hittade in till Jonas Karlsson som fick en dubbelchans, följt av en styrning från Patrik Näslund som gick tätt utanför. Man fick även avsluta perioden i spel fem mot tre och uddamålsledningen stod sig.

Slutperioden öppnades sedan starkt av Lindlöven. Man kunde hålla spelet borta från egen zon och när Arboga väl stack fram styrde man undan attackerna. Hampus Moberg fick även ett fint skottläge, något som Oscar Fröberg i Arbogamålet styrde undan.

Med halva perioden spelad växlade sedan hemmalaget upp och stolpen räddade Löven i numerärt underläge. Kort därefter fick den gamla bekantingen Niklas Nooni chansen, något som Pettersson avstyrde med benskyddet och målvakten stoppade även ett jätteläge för Rigelius kort därpå. Lindlöven höll ut genom den hårda slutforceringen och vann med 1-0.

– Det känns jävligt bra! Alltid extra skönt att hänga dit en mot några man känner och i en så här viktig match, strålar derbyhjälten Rasmus Rundgren.

Målvaktens storspel håller i sig

Bakom Lindlövens seger låg återigen en stor defensiv insats. Även om laget släppte till 33 avslut var det först på slutet som man tillät IFK Arboga att komma in nära mål. Men där hade Löven en fortsatt storspelande Mattias Pettersson, som nu hållit dubbla nollor och bara släppt in två mål på sina fyra matcher.

– Det är klart att det känns kanon att man fått komma in och visat att man vill lira. Jag har bra hjälp också, grabbarna täcker skott med huvudet. Sen är det så klart kul när man får kliva fram och göra någon bra räddning på slutet, säger målvakten själv.

Tillsammans med målskytten Rasmus Rundgren blev han också segerorganisatör för Lindlöven. Glädjen var påtaglig i laget efter slutsignalen.

– En sån här match vill man ha varje onsdag och söndag. När det brinner till lite extra och de här poängen var sjukt viktiga, säger Rasmus.

Med tre nya poäng klättrar Lindlöven ännu närmare Allettan-strecket. Endast en poäng skiljer nu till Kumla på fjärdeplatsen, samtidigt som man även kapade avståndet till Arboga till ynka två poäng. Lövens vinstrad är nu uppe i fyra matcher och det tror Rasmus har stor betydelse.

– Självförtroendet på alla höjs, man vågar göra det där lilla extra och istället för att pucken sitter i stolpen sitter den där den ska. Man känner verkligen på gruppen att alla är positiva och driver varandra på träning. Det är riktigt viktigt att komma in med den här känslan inför slutspurten.

Matchfakta IFK Arboga-Lindlöven:
Resultat: 0-1 (0-0, 0-1, 0-0)
Publik: 456
Skott: 33-28
Mål Lindlöven: 0-1 Rasmus Rundgren

Övriga resultat från HockeyEttan Västra:
Enköping-Tranås 2-6
Grästorp-Forshaga 1-4
Köping-Borlänge 2-3
Skövde-Kumla 3-1
Mariestad-Surahammar 2-1

Tabellen från SweHockey:
HockeyEttan tabell

Publicerad 11 november 2015 klockan 21:08


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Svärtinge SKs damlag räckte hela vägen i arenan 2024 efter en jämn finalstrid mot Södertälje. Den 3:e januari är laget tillbaka för att jaga en ny finalseger. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.

1 januari 2026 klockan 13:03 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.

Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!

31 december 2025 klockan 13:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få ...

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gå...

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi ...

Lindlöven fortsätter att vinna. Under onsdagen utökade man sitt segertåg till sex raka vinster när man vann mot tabellåttan Surahammar. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka

Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.

10 december 2025 klockan 23:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LIF Lindesberg hade full kontroll på söndagens match mot tabelltvåan RP IF Linköping. Årets sista hemmamatch slutade med en ren utklassning där LIF Lindesberg stod med nio mål i målskillnad. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.

7 december 2025 klockan 19:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla...
6 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tå...
3 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. ...
2 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Amanda Orrbo och Elin Kämpe blev svenska mästare. Foto: Privat

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.

1 december 2025 klockan 16:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.

24 november 2025 klockan 21:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat...

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Till den förra säsongen var Boden ett slutspelsmotstånd. Till lördagen var de ett seriemotstånd där Lindlöven vann med 3-2. Värre blev det på söndagen mot powerplaystarka Piteå. Arkivfoto: Hasse Persson

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.

17 november 2025 klockan 10:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. ...

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte ...

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i ...

Artikel innehåller bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

Artikel innehåller bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlö...

Lindlöven avgjorde veckans möte mot Vallentuna redan i den andra perioden. 6-0 blev slutsiffrorna efter ett hårt tryck mot bortalagets mål. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.

30 oktober 2025 klockan 23:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stä...
23 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon...
13 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under s...
12 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-11

2025-10-06

2025-10-05

2025-10-02

2025-10-02

2025-10-01

2025-09-30

2025-09-30

2025-09-16

2025-09-12

2025-09-05

2025-08-26

2025-08-22

2025-07-29

2026-01-02 03:16