Bättre sent än aldrig

Där kom den, matchen vi alla väntat på. Matchen där allt stämmer och Linde Volley spelar efter sin förmåga. Femteplatsen är nu säkrad, varken med chans att kliva uppåt eller risk att tappa placering, och alla blickar vänds mot slutspelet.

Som jag skrev förra veckan så har det, under året, alltid varit någon del av spelet som Linde fallit på. Stundtals har det varit riktigt bra, men man har aldrig levererat i alla moment samtidigt. I lördags blev det ändring på det.

Spelar vinsten någon roll? Tabellmässigt, inte precis. Linde säkrade nu femteplatsen inför sista omgången, vilket gör att man kan slappna av lite mer i sista matchen mot RIG Falköping. Även om man förlorat mot Svedala så är risken att man skulle råka förlora mot Falköping inte något som någon direkt oroar sig för. Mot Falköping ska det vara tre enkla poäng och med dem i bagaget hade Linde slutat på en femteplats hur som helst. Men självklart är det skönt att vara säker inför matchen. Detta innebär att Johan Isacsson nu kan välja att vila spelar som haft skadekänningar lite inför slutspelet eller kanske prova något nytt man tränat på. Sista matchen blir mer av en träningsmatch, ett sista genrep inför huvudloppet.

Rent mentalt har vinsten mot Svedala dock en mycket större vikt. Nu vet spelarna och tränarna att man kan. Man kan, inte bara mäta sig med utan även vara större än, det bästa Sverige har att erbjuda. För Svedala och Hylte/Halmstad har verkligen varit en klass för sig denna säsong. Inget annat lag har kunnat rå på dem utan de enda förlusterna de haft har kommit då de mött varandra. Hylte/Halmstad vann ligacupfinalen, Svedala vann Grand Prix-finalen och Hylte/Halmstad vann höstens seriematch. Nu har Linde visat att de också kan vara där uppe.

Enda stora frågan som återstår är om man nu kan hålla denna nivå, eller om man kommer fortsätta att åka berg och dalbana in i slutspelet. Femteplatsen innebär nämligen att man tappat hemmaplansfördelen i slutspelet så det går inte längre att endast vinna på hemmaplan. Minst en match måste även vinnas borta, annars tar årets äventyr slut redan i kvartsfinal.

Med endast en omgång kvar så vänds nu alla blicka på lottningen inför slutspelet, en lottning som är långt ifrån klar. Hylte/Halmstad vinner serien, det kan vi fastslå redan nu, men vilka de kommer välja är inte givet. Sollentuna och Örebro ligger för stunden på samma poäng i tabellen, men Sollentuna leder på setskillnad. De två lagen håller samma nivå och allt tyder på att Hylte/Halmstad väljer det ena och att Svedala tar det andra. Örebro blir en lite kortare resa för Hylte/Halmstad, vilket kanske kan vara en faktor i deras val. Vem av Engelholm och Gislaved som tar tredjeplatsen är inte heller helt klart. Engelholm håller den för stunden, men en förlust för dem i sista matchen ger Gislaved alla möjligheter att gå om. Min tippning är att Linde kommer ställas mot det lag som slutar på fjärdeplats. För Lindesbergs del får vi hoppas på att det blir Gislaved, då Engelholm har varit snäppet vassare under våren.

Kan Linde hålla den nivå de visade mot Svedala så tar man säkerligen en semifinalplats och kanske räcker det till och med till final. Kan man höja sig ytterligare ett litet snäpp är mästartiteln inom räckhåll. Faller man dock ingen, som så många gånger under året, så kan säsongen 2013/14 få ett snabbt och snopet slut.

Publicerad 6 mars 2014 klockan 11:47

Michael Jestin , 073-903 68 24

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Svärtinge SKs damlag räckte hela vägen i arenan 2024 efter en jämn finalstrid mot Södertälje. Den 3:e januari är laget tillbaka för att jaga en ny finalseger. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.

1 januari 2026 klockan 13:03 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.

Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!

31 december 2025 klockan 13:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få ...

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gå...

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi ...

Lindlöven fortsätter att vinna. Under onsdagen utökade man sitt segertåg till sex raka vinster när man vann mot tabellåttan Surahammar. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka

Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.

10 december 2025 klockan 23:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LIF Lindesberg hade full kontroll på söndagens match mot tabelltvåan RP IF Linköping. Årets sista hemmamatch slutade med en ren utklassning där LIF Lindesberg stod med nio mål i målskillnad. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.

7 december 2025 klockan 19:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla...
6 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tå...
3 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. ...
2 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Amanda Orrbo och Elin Kämpe blev svenska mästare. Foto: Privat

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.

1 december 2025 klockan 16:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.

24 november 2025 klockan 21:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat...

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Till den förra säsongen var Boden ett slutspelsmotstånd. Till lördagen var de ett seriemotstånd där Lindlöven vann med 3-2. Värre blev det på söndagen mot powerplaystarka Piteå. Arkivfoto: Hasse Persson

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.

17 november 2025 klockan 10:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. ...

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte ...

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i ...

Artikel innehåller bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

Artikel innehåller bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlö...

Lindlöven avgjorde veckans möte mot Vallentuna redan i den andra perioden. 6-0 blev slutsiffrorna efter ett hårt tryck mot bortalagets mål. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.

30 oktober 2025 klockan 23:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stä...
23 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon...
13 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under s...
12 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-11

2025-10-06

2025-10-05

2025-10-02

2025-10-02

2025-10-01

2025-09-30

2025-09-30

2025-09-16

2025-09-12

2025-09-05

2025-08-26

2025-08-22

2025-07-29

2026-01-02 02:28