INSÄNDARE/DEBATT: UNF:s har under 25 år kontrollerat livsmedelsbutikernas förmåga att förhindra olaglig alkoholförsäljning. Resultaten visar på en tydlig nonchalans från såväl de stora livsmedelskedjorna som från många enskilda butiker. Därför är det hög tid att begränsa all försäljning av alkoholhaltiga produkter över 2,25% till Systembolaget.
Forskning visar att tidig alkoholdebut i hög grad leder till problem för såväl individer som för samhället i stort. På Folkhälsomyndighetens hemsida står det att ”Alkohol är den största riskfaktorn för sjukdom och död bland unga. Bland ungdomar 15–19 år i Sverige är alkoholkonsumtion den riskfaktor som orsakar flest förlorade friska levnadsår.”
Läkartidningen redovisade redan för 20 år sedan en amerikansk studie som visade att: ”ungdomar som vid 13 års ålder konsumerar alkohol […] i högre grad är alkoholberoende 10 år senare än ungdomar som använder alkohol sporadiskt eller inte dricker alls.”
Mot bakgrund av denna bild har UNF i över 25 år gjort alkoholköpskontroller. Där försöker unga människor, under 18 år, köpa folköl i livsmedelsaffärer. Resultaten visar allt för ofta att butikerna inte kräver legitimation, utan låter barn under 18 år köpa alkohol.
UNF Örebro genomförde nyligen alkoholköpskontroller i fyra butiker belägna i Lindesberg. Resultatet blev att våra unga medlemmar lyckades köpa folköl i tre butiker, medan en butik krävde att få se legitimation, och på så sätt förhindrade olaglig alkoholförsäljning till barn.
Vi är naturligtvis mycket glada över de butiker som på detta sätt förhindrade olaglig försäljning av en beroendeframkallande och hälsoskadlig drog till barn. De visar att butiker som vill ta ansvar (och följa lagen) genom införande av tydliga riktlinjer, och utbildning av kassapersonalen, kan göra just detta.
Å andra sidan är vi förskräckta över att det fortfarande finns butiker som struntar i svensk lag, FN:s barnkonvention och ungdomarnas hälsa och välbefinnande. Det är skrämmande att de stora livsmedelskedjorna, och enskilda butiker, tycks sätta omsättning och resultat före lagstiftning, FN-konventioner och ungdomarnas bästa.
Matbutikerna har under våra 25 år av kontroller misslyckats i allt för hög utsträckning, medan
Systembolaget alltid har krav på legitimation. Bland annat mot denna tydliga bakgrund kräver UNF att samtliga alkoholhaltiga produkter över 2,25% endast ska säljas genom Systembolaget. Allt för många människor har redan tagit skada till följd av detaljhandelns nonchalans och girighet.
Detta skulle göra alkoholen mindre tillgänglig för barn, vilket i sin tur skulle ta Sverige ett steg närmare Barnkonventionens punkt 24: ”Barn har rätt till bästa möjliga hälsa, tillgång till hälso- och sjukvård samt till rehabilitering. Traditionella sedvänjor som är skadliga för barns hälsa ska avskaffas.”
Ida Andersson
UNF Örebro
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade Baettr och varslande Billerud. På onsdagen kallade man därför till en pressträff för att redovisa hur man jobbar med frågorna.
– Att Guldsmedshyttan överlever efter att Baettr lämnar är det viktigaste för oss just nu, och att vi kan behålla kompetensen i regionen, säger Martina Björck, näringslivsansvarig på kommunen.
Under onsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Medan grannkommuner som Nora och Ljusnarsberg klättrar uppåt, är Lindesberg kvar i botten på plats 288.
– Det lönar sig att arbeta nära företagen. För kommuner som vill växa och vara attraktiva är ett gott företagsklimat avgörande. Det hoppas jag att fler beslutsfattare tar till sig, säger Karl Hulterström regionchef för Svenskt Näringsliv.
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala Lindesberg. Från en rullande foodtruck serverades varma italienska frukostmackor – något som lockade många nyfikna kunder under morgontimmarna.
– Vi är väldigt nöjda, det har rullat på riktigt bra för att vara första dagen, konstaterar Sarbaz Qader när LindeNytt stannar till på besök.
Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.
För två år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det igen, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det handlar inte om att vi ska tjäna pengar eller få mer kunder, utan vi vill hjälpa barnen, förklarar Walat Dino.
Efter många års funderande startade Monica Karlsson upp sin efterlängtade gårdsbutik Kvarna no113 i Grimsö. Butiken, som öppnade i maj, har fått en fin start och lockat många besökare under sommarens helger. Nu väntar en höstmarknad som Monica ser fram emot.
– Det är så trevligt när det kommer besökare hit, sätter sig och fikar och surrar lite med varandra, säger Monica förväntansfullt.